Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ ինքն իրազեկ չէ «Թրամփի ուղի» (TRIPP) տրանսպորտային նախագծի համար ԱՄՆ-ի կողմից խոստացված 145 միլիոն դոլարի առաջին տրանշի փոխանցման հստակ ժամկետներին ու պայմաններին՝ ընդգծելով, որ գումարը դեռ չի փոխանցվել, հայտնում է ՍիվիլՆեթ–ը։
Նա շեշտել է, թե անձամբ չի ներգրավված բանակցային գործընթացում, սակայն հաստատել է, որ խոսքը ենթակառուցվածքների և անցակետերի կառուցման համար նախատեսված գումարի մասին է։
«Ես տեղյակ եմ, որ այդ գումարը, որի մասին խոսվում է, առաջին փուլի գումարն է։ Այդ գումարը դեռ չի տրամադրվել», – ասել է Հովհաննիսյանը՝ ավելացնելով, որ մնացած բոլոր մանրամասները դեռևս քննարկման փուլում են։
Երբ լրագրողը հարցրել է, թե Հայաստանի կողմից նախագծում ինչ չափով ներդրում է նախատեսվում, նախարարը պատասխանել է. «Ես նման տեղեկություն չունեմ»։
ԱՄՆ-ի կողմից 145 միլիոն դոլարի առաջին փուլի ֆինանսավորման վերաբերյալ հայտարարվել է ավելի վաղ՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար Բրենդան Հենրեհենի հանդիպման ընթացքում։ Այդ աջակցությունը ներկայացվել է որպես օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման բաղադրիչ։
Թեպետ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել է, թե Հայաստանը 99 տարով բացառիկ իրավունքներ է տրամադրելու Միացյալ Նահանգներին՝ «Թրամփի ուղու» կառուցման և կառավարման նպատակով, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հերքել է այդ տեղեկությունը։ Միաժամանակ, նա հաստատել է, որ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն նախատեսում են համատեղ կոնսորցիում ստեղծել, որը հանդես կգա որպես երկաթուղային ենթակառուցվածքի կառուցապատող և հիմնական օպերատոր։
Ներկայում մնում է անորոշ, թե որն է նախագծի ընդհանուր արժեքը, և թե ԱՄՆ-ի կողմից հատկացվող աջակցությունը դրամաշնո՞րհ է, թե ներդրում։

Armenia’s Minister of Finance Vahe Hovhannisyan said he is not informed of the specific timing or conditions for receiving the first tranche of the $145 million promised by the United States for the Trump Route (TRIPP) transportation project, CivilNet reports.
“The amount being discussed concerns the first stage of funding for infrastructure and border checkpoints. As far as I know, the funds have not yet been provided,” Hovhannisyan said, noting that all details remain under negotiation. When asked about Armenia’s own investment share in the project, he responded: “I don’t possess information.”
The U.S. announced the $145 million first-phase funding earlier during a meeting between Armenia’s Deputy Prime Minister Mher Grigoryan and Brendan Hanrahan, head of the U.S. State Department’s Bureau of European and Eurasian Affairs. The support was presented as part of the August 8 Washington agreements.
Although U.S. President Donald Trump had earlier claimed that Armenia would grant exclusive 99-year rights to the U.S. for the construction and management of the route, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan denied that report. He confirmed, however, that Armenia and the U.S. plan to establish a joint consortium to serve as the railway project’s developer and main operator.
It remains unclear what the total cost of the project will be, and whether U.S. funding represents a grant or an investment.
At the August 8 summit in Washington, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Azerbaijani President Ilham Aliyev, and former U.S. President Donald Trump officially agreed to launch the Trump Route. Trump said at the time that the route “will allow Azerbaijan to reach Nakhichevan while fully respecting Armenia’s sovereignty,” and that the partnership would bring major infrastructure development and economic benefits to all three nations.