Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ ինքն իրազեկ չէ «Թրամփի ուղի» (TRIPP) տրանսպորտային նախագծի համար ԱՄՆ-ի կողմից խոստացված 145 միլիոն դոլարի առաջին տրանշի փոխանցման հստակ ժամկետներին ու պայմաններին՝ ընդգծելով, որ գումարը դեռ չի փոխանցվել, հայտնում է ՍիվիլՆեթ–ը։
Նա շեշտել է, թե անձամբ չի ներգրավված բանակցային գործընթացում, սակայն հաստատել է, որ խոսքը ենթակառուցվածքների և անցակետերի կառուցման համար նախատեսված գումարի մասին է։
«Ես տեղյակ եմ, որ այդ գումարը, որի մասին խոսվում է, առաջին փուլի գումարն է։ Այդ գումարը դեռ չի տրամադրվել», – ասել է Հովհաննիսյանը՝ ավելացնելով, որ մնացած բոլոր մանրամասները դեռևս քննարկման փուլում են։
Երբ լրագրողը հարցրել է, թե Հայաստանի կողմից նախագծում ինչ չափով ներդրում է նախատեսվում, նախարարը պատասխանել է. «Ես նման տեղեկություն չունեմ»։
ԱՄՆ-ի կողմից 145 միլիոն դոլարի առաջին փուլի ֆինանսավորման վերաբերյալ հայտարարվել է ավելի վաղ՝ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի բյուրոյի ղեկավար Բրենդան Հենրեհենի հանդիպման ընթացքում։ Այդ աջակցությունը ներկայացվել է որպես օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման բաղադրիչ։
Թեպետ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփն ավելի վաղ հայտարարել է, թե Հայաստանը 99 տարով բացառիկ իրավունքներ է տրամադրելու Միացյալ Նահանգներին՝ «Թրամփի ուղու» կառուցման և կառավարման նպատակով, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հերքել է այդ տեղեկությունը։ Միաժամանակ, նա հաստատել է, որ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն նախատեսում են համատեղ կոնսորցիում ստեղծել, որը հանդես կգա որպես երկաթուղային ենթակառուցվածքի կառուցապատող և հիմնական օպերատոր։
Ներկայում մնում է անորոշ, թե որն է նախագծի ընդհանուր արժեքը, և թե ԱՄՆ-ի կողմից հատկացվող աջակցությունը դրամաշնո՞րհ է, թե ներդրում։

Министр финансов Армении Ваэ Ованнисян сообщил, что ему неизвестны точные сроки и условия поступления $145 млн, обещанных США для реализации транспортного проекта «Путь Трампа» (TRIPP), передаёт «CivilNet».
«Эта сумма относится к первому этапу, предназначенному для строительства инфраструктуры и контрольно-пропускных пунктов. Насколько мне известно, деньги пока не поступили», — заявил министр, добавив, что все детали находятся на стадии переговоров. Отвечая на вопрос о размере участия Армении в проекте, он сказал: «У меня нет такой информации».
О выделении $145 млн первой фазы было объявлено ранее, во время встречи вице-премьера Армении Мгера Григоряна с руководителем Бюро по делам Европы и Евразии Госдепартамента США Бренданом Ханраханом. Финансирование было представлено как часть договорённостей, достигнутых 8 августа в Вашингтоне.
Хотя президент США Дональд Трамп заявлял, что Армения предоставит Соединённым Штатам исключительные права на строительство и управление «Mаршрутом Трампа» сроком на 99 лет, министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян опроверг эту информацию. Он подтвердил лишь, что стороны планируют создать совместный консорциум, который будет выступать застройщиком и оператором железнодорожной инфраструктуры.
Пока остаётся неясным, какова общая стоимость проекта и является ли американская помощь грантом или инвестицией.
Во время вашингтонского саммита 8 августа премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и Дональд Трамп официально договорились о запуске проекта «Путь Трампа». Трамп тогда заявил, что маршрут «позволит Азербайджану достичь Нахичевани с полным уважением суверенитета Армении» и что сотрудничество с США принесёт серьёзное развитие инфраструктуры и экономическую выгоду всем трём странам.