ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, անդրադառնալով 2026–ի խորհրդարանական ընտրություններին ՀՀԿ–ի մասնակցության հարցին, ասել է, որ դեռևս չի ուզում եզրակացություններ անել։
«Տեսնենք, կախված իրավիճակից, դեռևս չեմ ուզում եզրակացություններ անել, բայց մենք ժամանակին կհայտարարենք մեր մասնակցության մասին», – ասել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
Նա այդպես է պատասխանել այն հարցին, որ եթե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի իմպիչմենտը չհաջողվի, արդյո՞ք ՀՀԿ-ն կմասնակցի 2026 թվականի ընտրություններին։
Անդրադառնալով Ռոբերտ Քոչարյանի այն հայտարարությանը, թե իր թիմն ու գործարար Սամվել Կարապետյանի կազմած թիմը հնարավորություն ունեն անցնելու խորհրդարան՝ Սարգսյանն ասել է, որ դեռ չի հասցրել դիտել ասուլիսը և չի կարող մեկնաբանություն անել։
«Անկեղծ ասած, ժամանակ չեմ ունեցել դիտելու ասուլիսը, դրա համար չեմ կարող որևէ կարծիք հայտնել»,–ասել է նա։

Armenia’s third president Serzh Sargsyan, responding to questions about the Republican Party’s (RPA) potential participation in the 2026 parliamentary elections, said he does not wish to draw conclusions yet.
“Let’s see. It depends on the situation. I don’t want to make conclusions now, but we will announce our participation in due time,” he told Aysor.am .
Sargsyan made the remark when asked whether the RPA would take part in the elections if the opposition’s initiative to impeach Prime Minister Nikol Pashinyan fails.
Commenting on former president Robert Kocharyan’s claim that his team and businessman Samvel Karapetyan’s group could pass the parliamentary threshold, Sargsyan said he had not yet watched the press conference and therefore could not comment.
“To be honest, I haven’t had time to watch it, so I can’t express any opinion,” he noted.
Currently, opposition factions I Have Honor and Hayastan have jointly submitted signatures for a motion of no confidence in the prime minister, but lack the votes needed for its adoption.