ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գործով դատական նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը հայտարարել է, որ իրենց խմբակցությունը շարունակում է առաջնորդվել սեփական օրակարգով և հանձնառությամբ։
«Մեք մեր խոսքի տերն ենք, գործընթացի տերն ենք, այս պահին հիմնական շեշտադրումն անկախ պատգամավորների ստորագրությունները ստանալու ուղղությամբ է կենտրոնացած», – ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով, այս փուլի ամենակարևոր գործողությունը անկախ պատգամավորների ստորագրությունների ներգրավումն է, և հիմնական աշխատանքներն ուղղված են հենց այդ գործընթացին։
Երբ լրագրողները հիշեցրել են Ռոբերտ Քոչարյանի հայտարարությունը, ըստ որի իմպիչմենտի գործընթացը պետք է ավարտվի մինչև տարեվերջ, Մամիջանյանն ասել է, որ ոչ ոք չի կարող ժամկետ դնել։
«ՀՀԿ և «Պատիվ ունեմ» խմբակցության վրա ոչ մեկ չի կարող ժամկետ դնել։ Մենք հայտարարել ենք, այդպես էլ անում են, որ մենք մեր ամբողջ ուժերն ուղղում ենք մինչև ընտրություններն իմպիչմենտ իրականացնելու համար։ Լավ կլինի, եթե մեզ այդ հարցում մեզ օգնեն բոլոր գործընկերները»,–նշել է նա։

Перед судебным заседанием по делу третьего президента Сержа Саргсяна глава парламентской фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян заявил журналистам, что их политическая сила действует в соответствии со своим планом и обязательствами.
«Мы хозяева своего слова и процесса. Сейчас основной акцент сделан на сборе подписей независимых депутатов», — сказал он, передаёт «Panorama.am ».
По словам Мамиджаняна, на данном этапе главная задача — вовлечь независимых парламентариев, и основная работа направлена именно на это.
Отвечая на вопрос о заявлении Роберта Кочаряна, согласно которому процесс импичмента должен завершиться до конца года, Мамиджанян подчеркнул: «Никто не может устанавливать сроки для Республиканской партии и блока “Честь имею”. Мы сказали и делаем: все усилия направлены на реализацию импичмента до выборов. Было бы хорошо, если бы все коллеги помогли нам в этом процессе», — отметил он.
В настоящее время оппозиционные фракции «Армения» и «Честь имею» собрали 34 подписи для внесения проекта недоверия премьер-министру Николу Пашиняну. Для его принятия необходимо 54 голоса, то есть к оппозиции должны присоединиться не менее 20 депутатов из правящей партии.