ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում, անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն առաջարկին, որով վերջինս կրկին հրավիրել է իրեն և մյուս նախկին նախագահներին բանավիճելու, հայտարարել է, որ «Փաշինյանի հետ բանավիճելը տոքսիկ է»։
«Կար պատճառ, հարց, որի շուրջ բանավիճելու ձեռնոց է նետվել, հիմա այդ հրավերը բոլորը մոռացել են։ Բանավեճ բառը սկսել է ապրել ինքն իր կյանքով», – ասել է նա, հայտնում է Factor.am-ը։
Նա «բանավիճել» բառը համեմատել է խաղաղության հետ, որը բոլորը կիրառում են՝ մոռանալով պատերազմի վտանգների մասին։
«Բանավեճը եղել է Արցախի շուրջ։ Որևէ ողջամիտ մարդ առանց լուրջ թղթի պատրա՞ստ է նստել և բանավիճել դրա շուրջ։ Եկե՛ք՝ նստենք բանավիճենք՝ երկրագունդը կլո՞ր է, թե՞ կլոր չէ։ Ես պատրաստ չեմ», – նշել է նա։
Քոչարյանի այս հայտարարությունից որոշ ժամանակ անց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում դարձյալ նախկին նախագահներին հիշեցրել է նրանց բանավեճի հրավիրելու առաջարկը։
«Դուք եռյակով էն ասեք՝ բանավեճի գալու՞ եք, թե ոչ»,-գրել է նա։
Փաշինյանը դեռ նախորդ տարվա դեկտեմբերից հանրապետության նախկին ղեկավարներին հրավիրել էր բանավեճի Արցախի բանակցային գործընթացի շուրջ։ Այս ընթացքում Փաշինյանը մի քանի անգամ իր առաջարկը կրկնել է, սակայն, նախկին երեք նախագահները մերժում են Փաշինյանի հետ բանավիճելու առաջարկը։

7 Октябрь 2025 - 14:28 AMT
На пресс-конференции второй президент Армении Роберт Кочарян, отвечая на предложение премьер-министра Никола Пашиняна вновь провести открытые дебаты с бывшими главами государства, сказал:
«Дебаты с Пашиняном токсичны».
«Изначально обсуждение должно было касаться Арцаха. Сейчас все забыли, о чём шла речь, и само слово “дебаты” зажило своей жизнью», — отметил Кочарян, передаёт Factor.am .
Он сравнил это с тем, как часто употребляют слово мир, не задумываясь о рисках войны. «Дебаты должны были быть об Арцахе. Какой здравомыслящий человек сядет за обсуждение без серьёзных документов? Что теперь? спорить, круглая Земля или нет? Я не готов», — добавил он.
Вскоре после этого премьер-министр Никол Пашинян снова обратился к бывшим президентам в Facebook, написав: «Вы трое просто скажите — придёте на дебаты или нет».
Напомним, Пашинян с декабря прошлого года неоднократно приглашал бывших президентов Армении на открытые дебаты по теме переговорного процесса вокруг Арцаха, однако все трое отказались.