ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Արտակ Զաքարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում արձագանքել է իշխող ուժի այն պնդմանը, թե նախկին ղեկավարները խուսափում են բանավիճելուց։
Նկատի ունենալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, որը բազմիցս առաջարկել է 3 նախկին նախագահներին բանավիճել, Զաքարյանը նշել է, որ նա «լավ կանի «Զանգեզուրի միջանցք» խոսույթը համառորեն տարածող Ալիևի հետ բանավիճի»։
«Արցախը հանձնած, Հայաստանի անունից կապիտուլյացիա ստորագրած, երկիրը թուրքական շահերի առջև ծնկի բերած, 5000-ից ավելի զոհեր տված, 150 հազար մարդու տնավեր ու հայրենազուրկ դարձրած, հայ ժողովրդի վզին 13 միլիարդ դոլարի պարտք դրած, միջանցքային տրամաբանությունը ճանապարհի տեղ սղղացնող, չեղած խաղաղությունը ժողովրդի վրա վաճառող միակ մարդը հայտարարում է, թե նախորդ նախագահները վախենում են իր հետ բանավիճեն։ Իրո՞ք:
Ինչի՞ շուրջ բանավիճեն. ինչպես կործանել պատմական հաղթանակներ ու համազգային ձեռքբերումներ ունեցած երրորդ հանրապետությո՞ւնը, թե՞ ինչպես փոխել սահմանադրությունը՝ հակառակորդի պահանջով:
Այսօրվա աղետալի իրավիճակի հետ շաղկապված բոլոր թեմաները քո մենաշնորհն են, հետևաբար ինքդ քեզ հետ կարող ես ազատ բանավիճել: Հատկապես, որ ինչ պետք է, այն էլ բանակցել պրծել ես, քո՛ սեփական կետից:
Լավ կանես «Զանգեզուրի միջանցք» խոսույթը համառորեն տարածող Ալիևի, և մյուս երկրների ղեկավարների հետ բանավիճես, մինչև իմփիչմենտի գործընթացը կյանքի կկոչվի»,–գրել է Զաքարյանը։
Փաշինյանը բանավեճի մասին առաջարկով է հանդես եկել նաև հոկտեմբերի 7–ին՝ արձագանքելով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ասուլիսին, որը հայտարարել է, որ «Փաշինյանի հետ բանավիճելը տոքսիկ է»։

Член исполнительного органа Республиканской партии Артак Закарян прокомментировал в Facebook заявления представителей власти о том, что бывшие руководители избегают публичных дебатов.
Обращаясь к премьер-министру Николу Пашиняну, который неоднократно предлагал дебаты трём бывшим президентам Армении, Закарян написал: «Лучше веди дебаты с Алиевым, который упорно продвигает риторику о “Зангезурском коридоре”».
Он добавил: «Человек, который сдал Арцах, подписал капитуляцию от имени Армении, поставил страну на колени перед турецкими интересами, привёл к более чем 5000 погибшим, сделал 150 000 человек бездомными и лишенными родины, повесил на народ долг в 13 миллиардов долларов, превратил дорогу в “коридор” и продал народу несуществующий мир, заявляет, что бывшие президенты боятся с ним спорить? Серьёзно?
О чём вообще спорить? Как разрушать исторические победы и общенациональные достижения Третьей республики? Или как менять конституцию по указке противника?
Все темы, связанные с нынешним катастрофическим положением, находятся в твоей монополии. Можешь смело спорить сам с собой. Тем более, что ты уже обо всём договорился, начиная с собственных условий.
Будет лучше, если ты подискутируешь с Алиевым и другими мировыми лидерами, которые агрессивно навязывают “коридорную” повестку — пока не началась процедура импичмента», — написал Закарян.
*Пашинян вновь предложил дебаты 7 октября, отвечая на пресс-конференцию второго президента Роберта Кочаряна, который заявил, что «дебатировать с Пашиняном — это токсично». Пашинян в ответ написал: «Скажите, вы трое, вы идёте на дебаты или нет».