Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ 44-օրյա պատերամի զեկույցին կարող են ծանոթանալ միայն գաղտնիության հասանելիություն ունեցող անձինք, թեև մինչ այդ ասվում է, որ զեկույցի մի մասը բաց ձևաչափով է ներկայացվելու։
«Իշխանությունը ժամանակին հայտարարում էր, որ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների ուսումնասիրման և պարզման մարմինը ԱԺ քննիչ հանձնաժողովն է, որի աշխատանքների ավարտից հետո հասարակությունը կստանա բոլոր հարցերի պատասխանները:
Ի՞նչ արեց դրանից իշխանությունը. խախտեց հանձնաժողովի աշխատանքների ժամկետները, իսկ հետո հայտարարեց, թե օրենքն այլևս հնարավորություն չի տալիս այդ պայմաններում զեկույցը ԱԺ լիագումար նիստում ներկայացնել ու սա այն դեպքում, որ մինչև այդ հայտարարվում էր, որ զեկույցի մի մասը բաց ձևաչափով է ներկայացվելու, իսկ գաղտնի հատվածը` փակ:
Իսկ ի՞նչ ունեցանք վերջնաարդյունքում. զեկույցին կարող են ծանոթանալ միայն համապատասխան գաղտնիության հասանելիություն ունեցող անձինք` խիստ սահմանափակ թվով, այն էլ` չհանրայնացնելու սկզբունքով:
Երկիրը 44-օրյային ու դրան հաջորդող տարիներին ստացավ դաժան պատերազմ, ագրեսիա, հարձակումներ ու ըստ այդմ` մարդկային ու տարածքային հսկայական կորուստներ ու այս պայմաններում, դրա գլխավոր պատասխանատուներն ու մեղավորները իրականությունը քողարկելով պատրաստվում են իրենց իշխանության երկարաձգմանը»,–ասվում է գրառման մեջ։

8 Октябрь 2025 - 08:31 AMT
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян сообщил, что ознакомиться с докладом по обстоятельствам 44-дневной войны смогут только лица с соответствующим уровнем секретности, хотя ранее говорилось о публикации части документа.
Он напомнил, что власти заявляли: изучением и выяснением обстоятельств войны займется следственная комиссия парламента, и после завершения её работы общество получит ответы на все вопросы.
«Что сделала власть? Нарушила сроки работы комиссии, а затем заявила, что в этих условиях закон больше не позволяет представить доклад на пленарном заседании парламента. И это при том, что до этого утверждалось: часть доклада будет открытой, а секретная часть — закрытой. Что мы имеем в итоге? Ознакомиться с докладом смогут только лица с соответствующим доступом к тайне, и то по принципу неразглашения», — написал Абрамян.
По его словам, страна пережила жестокую войну, агрессию, нападки, понесла огромные человеческие и территориальные потери, «а главные виновники, скрывая правду, готовятся продлить своё правление».
Доклад следственной комиссии парламента по 44-дневной войне направлен в архив Национального собрания.