Պետական դավաճանության մեղադրանքով կալանավորված ԱԳՆ աշխատակից Աշխեն Ալեքսանյանի գործը քննվում է դռնփակ, նա իր մեղքը չի ընդունում։ Այս մասին ասել է նրա պաշտպան Աբգար Պողոսյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Աշխեն Ալեքսանյանը ձերբակալվել է «Զվարթնոց» օդանավակայանում՝ Ավստրիա մեկնելիս, երբ նրա մոտ հայտնաբերվել են գաղտնիության կարգավիճակ ունեցող փաստաթղթեր։
Պաշտպան Աբգար Պողոսյանը նշել է, որ իրենք են միջնորդել, որ գործը դռնփակ քննելու համար։
«Ողջամիտ է ենթադրել, որ եթե վարույթով այնպիսի տեղեկություններ լիներ, որ կարող էր վնասել ՀՀ-ին, ապա այդ նախաձեռնությամբ մեղադրանքի կողմը հանդես կգար։ Աշխեն Ալեքսանյանը մեղադրանքը չի ընդունում»,- հավելել է Պողոսյանը՝ գործի դռնփակ բնույթով պայմանավորված չմանրամասնելով ընթացող դատավարության այլ հանգամանքներ։
Քննչական կոմիտեն հաստատել էր, որ 2025 թվականի հունիսի 20-ին Ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված հաղորդման հիման վրա ՔԿ-ում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Ալեքսանյանի կողմից լրտեսության և պետական դավաճանության առերևույթ դեպքի հիման վրա։
Ըստ մեղադրանքի՝ Ալեքսանյանը 34,000 եվրոյի դիմաց տեղեկատվություն է փոխանցել Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչի՝ Շոթա Իվանիշվիլի անվան տակ գործող անձի։
Քրեական գործն այժմ գտնվում է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Անի Դանիելյանի վարույթում։
Ալեքսանյանի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ օտարերկրյա պետության օգտին լրտեսություն, պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ փոխանցելու և թշնամական գործունեությանն աջակցելու եղանակով պետական դավաճանություն կատարելու հատկանիշներով։

The trial of Ashkhen Alexanyan, a staff member at Armenia’s Ministry of Foreign Affairs, who is accused of state treason, is being held behind closed doors, her lawyer confirmed.
According to defense attorney Abgar Poghosyan, the defense itself requested the closed proceedings, emphasizing that Alexanyan does not admit guilt. He noted that if the case contained information critically harmful to Armenia’s security, it would have been the prosecution requesting secrecy.
Alexanyan was arrested in June 2025 at Zvartnots Airport while allegedly attempting to depart for Austria, carrying documents marked as classified.
Authorities claim she passed sensitive information to a person posing as “Shota Ivanishvili,” allegedly linked to Azerbaijani intelligence, in exchange for €34,000.
The case is being presided over by Judge Ani Danielyan of the Yerevan Court of General Jurisdiction. Alexanyan faces prosecution under Article 418(1) of Armenia’s Criminal Code — for espionage and aiding hostile activity through the transmission of state secrets.