Փարաքար համայնքի Մերձավան բնակավայրում ոստիկանությունը, վերջին իրադարձություններով պայմանավորված, օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների սահմաններում իրականացնում է կանխարգելիչ միջոցառումներ։ Այս մասին հայտնում են Ներքին գործերի նախարարությունից, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Նշվել է, որ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում, դատարանի որոշմամբ, Քննչական կոմիտեի գործընկերների հետ 30-ից ավելի հասցեներում խուզարկություններ են իրականացվել:
ՆԳՆ ընդգծել է, որ իրականացվող գործողությունները միտված են ինչպես հետագա հանցագործությունների կանխարգելմանը, այնպես էլ քննության արդյունավետությանը։
Սեպտեմբերի 23-ի երեկոյան Մերձավանում, համայնքապետ Վալոդյա Գրիգորյանի նորակառույց առանձնատան մոտ, դիմակավորված և ձեռնոցներով անձը մոտեցել էր երեք քաղաքացու և կրակահերթ բացել։ Ողբերգական միջադեպի հետևանքով զոհվել էին Վալոդյա Գրիգորյանը և նրա երկու ընկերները՝ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության օպերլիազոր Կարեն Աբրահամյանը, իսկ Արծրուն Գալստյանը վիրավորվել էր։
Սպանության գործով սեպտեմբերի 26-ին ձերբակալվել է Նարեկ Օհանյանը, որը Մերձավանի նախկին համայնքապետ, ՔՊ-ական Մհեր Ախտոյանի հորաքրոջ որդին է։ Նա նաև եղբայրն է նույն համայնքում այս տարվա փետրվարին սպանված Գրիգոր Օհանյանի։
Սեպտեմբերի 28-ին ձերբակալվել է երկրորդ անձը, որը խոստովանել է, որ հենց ինքն է իրականացրել սպանությունը։ Հայտնաբերվել է նաև հանցագործության գործիք հանդիսացող հրազենը։

Following recent events in the village of Merdzavan, part of the Parakar community, the police are conducting preventive operations within the scope of their legal powers. This was announced by the Ministry of Internal Affairs, according to Factor.am .
As part of the ongoing criminal case, over 30 locations have been searched in collaboration with the Investigative Committee, based on a court order.
The Ministry emphasized that these actions are aimed both at preventing further crimes and ensuring the effectiveness of the investigation.
On the evening of September 23 in Merdzavan, a masked and gloved assailant approached three individuals near the newly built house of community head Volodya Grigoryan and opened fire. Grigoryan and two of his companions — Karen Abrahamyan, an officer of the Criminal Intelligence Department, and another friend — were killed. Artzrun Galstyan was injured.
On September 26, Narek Ohanyan was arrested in connection with the murder. He is the cousin of former Merdzavan mayor and Civil Contract party member Mher Akhtoyan. Narek is also the brother of Grigor Ohanyan, who was murdered in the same community in February.
On September 28, a second suspect was detained. He confessed to carrying out the shooting, and the murder weapon was recovered.