Գյումրու քաղաքապետի որդու՝ Սպարտակ Ղուկասյանի պաշտպանական թիմը հայտարարություն է տարածել, որտեղ ասվում է, որ լուրջ մտահոգություններ կան այն մասին, որ Վարդան Ղուկասյանի դեմ իրականացվող ճնշումների ֆոնին ստեղծվում են արհեստական հիմքեր նրա որդուն կալանավորելու համար։
«Սպարտակ Ղուկասյանի պաշտպանության խումբը հիմնավոր կասկածներ ունի առ այն, որ Գյումրի համայնքի ղեկավար Վարդան Ղուկասյանի նկատմամբ երկրի առաջին դեմքի գլխավորությամբ իրականացվող ճնշումների շրջանակում, նախապատրաստվում են արհեստական հիմքեր՝ վերջինիս որդուն՝ Սպարտակ Ղուկասյանին, կալանավորելու համար։ Մասնավորապես՝ փորձ է արվում ոչ իրական հիմքեր ստեղծել, թե իբր վերջինս խախտել է իր նկատմամբ գործող՝ «տնային կալանք» խափանման միջոցի պայմանները»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Պաշտպանները վստահեցրել են, որ Սպարտակ Ղուկասյանն երբեք չի խախտել իր նկատմամբ կիրառված տնային կալանքի պայմանները։
Նրանք ընդգծել են, որ ՀՀ պրոբացիայի ծառայությունն էլ արձանագրել է՝ նրա վարքագծի վերահսկողության նպատակով կիրառվող էլեկտրոնային սարքերի աշխատանքի ընթացքում բնակության վայրում հաճախակի կապի կորուստ է արձանագրվել։
«Հենց այս հանգամանքն էլ, հավանաբար, փորձ կարվի ներկայացնել որպես խափանման միջոցի խախտման հիմնավորում:
Որպես ճնշման միջոց, որդեգրվել է նաև այնպիսի անընդունելի վարքագիծ, ինչպիսին հանդիսանում է ոստիկանության կողմից առավոտյան վաղ ժամերին, առերույթ կեղծ հիմքերով, Սպարտակ Ղուկասյանի ընտանիքին անհանգստացնելը, տուն ներխուժելու փորձերը:
Սպարտակ Ղուկասյանի պաշտպանական խումբն իր մտահոգությունն է հայտնում իրավական գործիքակազմի՝ այսչափ քաղաքականացված ու ապօրինի կիրառման գործելաոճի առումով, և կոչ է անում իրավապահ մարմիններին՝ մնալ օրենքի և օրինականության տիրությում»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայտարարությունը ստորագրել են փաստաբաններ Արամայիս Հայրապետյանը, Հովհաննես Ղարաքեշիշյանը և Զարուհի Փոստանջյանը։
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչույթունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Սպարտակ Ղուկասյանի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով (շորթումը՝ հարկադրանքի այլ եղանակով)։

The legal team representing Spartak Ghukasyan, son of Gyumri Mayor Vardan Ghukasyan, issued a statement expressing serious concern over what they describe as politically motivated attempts to fabricate legal grounds for his detention.
“We have strong suspicions that, amid pressure being exerted on Gyumri community head Vardan Ghukasyan, led by the country’s top leadership, artificial reasons are being prepared to arrest his son, Spartak Ghukasyan,” the statement reads.
They say the authorities are attempting to claim that Spartak violated the conditions of his house arrest, despite no such violations having occurred.
According to the defense, the Probation Service has recorded frequent signal loss from electronic monitoring devices at Ghukasyan’s residence, but this is now being misrepresented.
“It appears this technical issue will be used as a pretext to claim he breached the terms of his preventive measure,” the statement continues.
The team also condemned what they called “unacceptable pressure tactics,” such as early morning police visits and attempts to enter the family’s home on allegedly false grounds.
“The defense team expresses deep concern over the politicized and unlawful use of legal mechanisms and urges law enforcement to act strictly within the bounds of the law,” they added.
The statement is signed by attorneys Aramayis Hayrapetyan, Hovhannes Gharakeshishyan, and Zaruhi Postanjyan.
Spartak Ghukasyan is under public criminal prosecution under Article 258, Part 1, Clause 4 of Armenia’s Criminal Code (extortion by means of coercion), within the framework of an investigation launched by the Shirak regional division of the Investigative Committee.