ՌԴ կողմից հետախուզման մեջ գտնվող Վրաստանի 29-ամյա քաղաքացի Գիորգի Կինոիանին, 36 օր կալանքի տակ պահվելուց հետո, ազատ է արձակվել, հայտնում է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը։
«Այս պայքարն անսովոր էր, անսովոր այնքանով, որ Կինոիանին լինելով Վրաստանի Հանրապետության քաղաքացի, հետախուզվում էր ոչ ժողովրդավար Ռուսաստանի Դաշնության կողմից՝ «Դոնեցկի ժողովրդավար Հանրապետություն» ինքնահռչակ միավորման դատարանի դատավճռի հիման վրա։
36 օր անազատության մեջ մնալուց հետո, Գիորգի Կինոիանին ազատ արձակվեց՝ չվերադարձելիության սկզբունքի կիրառման արդյունքում:
Այս անսովոր պայքարը հնարավոր դարձավ ՀՔԱՎ-ի իրավապաշտպան թիմի և ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության հետևողական աշխատանքի շնորհիվ»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Գիորգի Կինոիանին սեպտեմբերի 3-ին ձերբակալվել էր հայ-վրացական սահմանին՝ ԱՊՀ Քիշնևի կոնվենցիայի հիմքով, իսկ սեպտեմբերի 6-ին դատավոր Լուսինե Սեփխանյանի որոշմամբ 40 օրով կալանավորվել։ Կինոիանիին Ռուսաստանը հետախուզում է վարձկանության մեղադրանքով։
Հայաստանում ձերբակալվել է Ուկրաինայի զինված ուժերի շարքերում կռված և Ռուսաստանի կողմից միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող Վրաստանի ևս մեկ քաղաքացի: Վանո Սաբաշվիլին ձերբակալվել է սեպտեմբերի սկզբին Վրաստանից Հայաստան մուտք գործելիս, իսկ ավելի ուշ դատարանի որոշմամբ կալանավորվել է։ Նա նախկինում դատապարտվել էր ԴԺՀ դատարանի կողմից ուկրաինական կողմից ռազմական գործողություններին մասնակցելու համար և հեռակա կարգով դատապարտվել ազատազրկման։ Հայաստանի գլխավոր դատախազությունն այժմ որոշում է կայացնում նրա արտահանձնման վերաբերյալ։

Георгий Киноиани, гражданин Грузии, находившийся в международном розыске по запросу России, освобождён после 36 дней содержания под стражей. Об этом сообщило ванадзорское отделение Хельсинкской гражданской ассамблеи (ХГА-Ванадзор).
«Это дело было необычным, поскольку Киноиани — гражданин Грузии — разыскивался недемократической Российской Федерацией на основании приговора суда самопровозглашённой “Донецкой Народной Республики”», — говорится в заявлении.
Освобождение стало возможным благодаря применению принципа невозврата (non-refoulement), запрещающего выдачу лиц в страну, где им может грозить преследование, пытки или иные грубые нарушения прав человека.
Как отмечают правозащитники, этого результата удалось достичь благодаря совместным усилиям команды ХГА Ванадзор и Министерства внутренних дел Армении, в частности службы миграции и гражданства.
Киноиани был задержан 3 сентября на армяно-грузинской границе по Конвенции СНГ (Кишинёвская), а 6 сентября судья Лусине Сепханян постановила взять его под стражу на 40 дней. Россия обвиняет его в наёмничестве.
Ещё один гражданин Грузии — Вано Сабашвили, воевавший в рядах ВСУ и также находящийся в розыске по линии России, был задержан при въезде в Армению в начале сентября. Он ранее был заочно осуждён судом ДНР за участие в боевых действиях на стороне Украины. Генпрокуратура Армении в настоящее время рассматривает вопрос о его экстрадиции.