Էջմիածնի նախկին քաղաքապետի տեղակալը մեղադրվում է փողերի լվացման, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու և պաշտոնեական դիրքի չարաշահման մեջ: Քաղաքապետի տեղակալի ու ևս երկու անձի վերաբերյալ նախաքննությունն ավարտվել է, հայտնում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն։
Նշվում է, որ Էջմիածնի քաղաքապետի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած Կ. Գ.-ն, նախնական համաձայնության գալով քաղաքապետի հետ, Վաղարշապատ համայնքին հատկացված թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի 907.5 քմ ընդհանուր մակերեսով կիսակառույց մասնաշենքերը և պետական սեփականություն հանդիսացող 3363 քմ ընդհանուր մակերեսով հողատարածքը փաստացի Կ. Գ.-ի հետ փոխկապակցված անձինը դարձնելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, մեկ այլ անձի օժանդակությամբ պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ և օրինականացրել ակնհայտ հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերի գույքը։
Ըստ նախաքննության՝ Կ. Գ.-ն, հանդիսանալով նշված անշարժ գույքի օտարման գործընթացում աճուրդային հանձնաժողովի նախագահ, նպատակ ունենալով գույքը դարձնել իր հետ փոխկապակցված Ն. Ա.-ի սեփականությունը, հանձնաժողովի մյուս անդամների հետ միասին կազմակերպել է ձևական աճուրդ՝ խախտելով իրավական պահանջները։ Այդ աճուրդի «հաղթողը» եղել է մեկ այլ փոխկապակցված անձ, ով, տեղյակ լինելով աճուրդի ցուցադրական բնույթին, իր ստորագրությամբ աջակցել է կեղծ արձանագրության կազմմանը։
Հետագայում, գույքը բաժանվել է չորս մասի, և կրկին իրականացվել են ձևական աճուրդներ, որտեղ հաղթող ճանաչվել է նույն փոխկապակցված անձը։ Էջմիածնի քաղաքապետը հաստատել է այդ կեղծ արձանագրությունները և հանձնարարել կնքել առուվաճառքի պայմանագրեր։ Արդյունքում, գույքը գրանցվել է նշված անձի անունով, սակայն փաստացի այն տնօրինել է Ն. Ա.-ն։
Այս ապօրինի գործողությունների հետևանքով՝ համայնքին պատկանող գույքը օտարվել է շուկայականից զգալիորեն ցածր՝ 17,215,142 դրամ ընդհանուր արժեքով։
Հանցավոր գործողությունների համար Կ. Գ.-ի դեմ մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ինչպես նաև 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով։ Նույն հոդվածներով մեղադրանքներ են ներկայացվել նաև Ն. Ա.-ին, ինչպես նաև Կ. Գ.-ին օժանդակած մյուս անձին։
Քրեական գործով նախաքննությունն ավարտված է, և վարույթի նյութերն ուղարկվել են դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունն հաստատելու ու դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։
Ծանուցում. հանցագործության մեջ մեղադրվող անձը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունը սահմանված կարգով չի ապացուցվել և դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով չի ճանաչվել մեղավոր։

Armenia’s Anti-Corruption Committee has completed the investigation into a criminal case against Etchmiadzin’s former deputy mayor, identified as K.G., who is accused of money laundering, official forgery, and abuse of official authority. Two other individuals are also implicated.
According to investigators, while serving as deputy mayor, K.G., in coordination with the then-mayor, used his position to illegally transfer ownership of a semi-constructed school building (907.5 sq.m) and adjacent state-owned land plot (3,363 sq.m) in Vagharshapat to individuals closely linked to him.
Acting as chair of the auction commission responsible for selling the property, K.G. allegedly orchestrated a fraudulent auction, violating legal procedures to ensure the property ended up with his associate N.A. Another linked individual, fully aware of the scheme, signed off on falsified documents.
Later, the property was subdivided into four parts and subjected to additional staged auctions, all won by the same individual. These transactions were approved by the city mayor, who authorized the sale contracts. Although the property was officially registered under the associate’s name, it was reportedly managed by N.A.
Due to these actions, public property was sold at a significantly undervalued total of 17,215,142 AMD.
K.G. has been charged under Articles 308(2), 314(1), and 190(3)(1,3) of Armenia’s former Criminal Code. Similar charges were filed against N.A. and a third accomplice. The case materials have been forwarded to the prosecutor for indictment approval and submission to court.