«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը հայտնել է, որ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ծանր կորուստներ կրած Արսեն Ղուկասյանը, ում եղբայրը զոհվել է, իսկ եղբոր որդին մինչ օրս անհետ կորած է համարվում, ոչ միայն կալանավորվել է, այլև բանտում շարունակում է ճնշումների ենթարկվել։
«Այս ճնշումն առաջին հերթին արտահայտվում է նրանով, որ նրան անազատության մեջ պահում են բազմաթիվ հիվանդությունների պայմաններում, ինչը, ըստ էության, կարելի է դիտարկել որպես խոշտանգում:
Երկրորդ, նրան այցելելու հնարավորությունը խիստ սահմանափակ է և, օրինակ, պատգամավորները տեսակցելու ու նրա հետ կապված խնդիրներին ծանոթանալու հնարավորություն չունեն։
5 տարի մարդկանց «ֆռցրել» են, իրենց հարազատների հետ կապված որևէ տեղեկատվություն չեն տվել, քննիչ հանձնաժողովի զեկույցն այդպես էլ չեն հանրայնացրել, քննչականը «դեռ աշխատում է», իսկ մարդկանց պարզապես խելագարության են հասցրել:
Ու քննիչների, դատախազների, դատավորների, քաղաքական պատասխանատուների բանտում հայտնվելու փոխարեն այնտեղ են հայտնվում արդարություն փնտրող քաղաքացիները»,-ասվում է գրառման մեջ։
Փաստաբան Տաթև Սողոյանը հայտարարել է, որ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխված անհետ կորածի հարազատ Արսեն Ղուկասյանի կյանքին վտանգ է սպառնում։
Հոկտեմբերի 6-ին հաղորդվել էր, որ ձերբակալվել են անհետ կորած զինծառայողների հարազատներից Ապիջան Սարգսյանը և Արսեն Ղուկասյանը։ Հետագայում հայտնի է դարձել, որ Սարգսյանը ազատ է արձակվել, իսկ Ղուկասյանը մնացել է կալանքի տակ։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել սեպտեմբերի 29-ին Պաշտպանության նախարարության շենքի մոտ տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ընթացքում խուլիգանության և պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական գործունեությանը խոչընդոտելու հոդվածներով։ Հոկտեմբերի 7-ին դատարանը նրան մեկ ամսով կալանավորել է։

Tigran Abrahamyan, an MP from the I Have Honor parliamentary faction, reported that Arsen Ghukasyan, who suffered severe losses during the 44-day war (his brother was killed and his nephew remains missing) continues to face pressure in prison, following his recent arrest.
According to Abrahamyan, Ghukasyan is being held under conditions that amount to ill-treatment, given his multiple health problems. “This pressure is primarily expressed in the fact that he is kept in custody despite serious illnesses, which can essentially be considered torture. Secondly, his visitation rights are extremely limited, and, for example, even MPs cannot meet with him or examine his situation,” Abrahamyan wrote on Facebook.
He criticized law enforcement for five years of inaction regarding missing soldiers: “Families have been deceived for years, given no information, the investigative commission’s report remains unpublished, and investigators claim they are ‘still working.’ Instead of those responsible – investigators, prosecutors, judges, political figures – ending up in jail, it’s the citizens seeking justice who are imprisoned.”
Earlier, lawyer Tatev Soghoyan warned that Ghukasyan’s life was at risk at the Nubarashen penitentiary.
On October 6, it was reported that Arsen Ghukasyan and Apijan Sargsyan, both relatives of missing servicemen, were detained during a protest outside the Ministry of Defense. Sargsyan was later released, while Ghukasyan remained in custody. He was charged with hooliganism and obstructing a public official during the September 29 protest and was ordered to one month of pre-trial detention on October 7.