ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանն ազդարարել է, որ 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու է «Միասնության թևեր» նախաձեռնությամբ, որի անդամ է նաև ՊԵԿ նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը։
Թաթոյանը խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացնում հաղթանակի ակնկալիքով և առաջադրվելու է վարչապետի պաշտոնում։ Այս մասին նա այսօր հայտարարեց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ինձ հարցնում էին` ինչո՞ւ չեմ զբաղվում քաղաքականությամբ, ահա եկավ ժամանակը, ու դա անխուսափելի դարձավ։ Այլևս չեմ կարող զուտ մասնագիտորեն վերաբերվել քաղաքական կյանքին, որը հայանպաստ չէ։ Կփորձեմ պետության և ժողովրդի շահերի պաշտպանությանն ուղղել իմ և իմ թիմակիցների բոլոր ջանքերը, այդ թվում՝ «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնությամբ, որի մտահաղացումը բխում է ժողովրդին սատարելու և բոլորիս ջանքերը միավորելու իմ ցանկությունից։ «Միասնության թևեր» նշանակում է, որ մենք պետք է իրար թև ու թիկունք լինենք»,- ասել է Թաթոյանը։
Թաթոյանը հայտնել է, որ իր ղեկավարած ուժը դեռևս չի քննարկում արցախցիների վերադարձի հարցը, սակայն հղում է արել միջազգային իրավունքի նորմերին։
«Ունենք 120 հազարից ավելի հայրենակիցներ, որոնք տեղահանվել են իրենց հայրենիքից։ Նրանք ունեն իրենց հայրենիք վերադարձի իրավունք։ Սա ինձանից չեմ հնարում, սա միջազգային սկզբունք է՝ հաստատված, գոյություն ունեցող միջազգային կանոն է։ Մասնավորապես՝ Արդարադատության միջազգային դատարանը 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ի հանձնարարականով հստակ ճանաչել է արցախցիների վերադարձի իրավունքը։ Հատուկ նշել է սկզբունքներ՝ ապահով, կամավոր վերադարձ, կայուն վերադարձ։ Ավելին ասեմ՝ վերադարձի իրավունքն ամրագրված է ոչ միայն Արդարադատության միջազգային դատարանով, այլև այլ միջազգային փաստաթղթերով»,–ասել է նա։
Թաթոյանը շեշտել է, որ ադրբեջանական իշխանության վարած քաղաքականության և գործող իշխանությունների կոպիտ սխալների հետևանքով հայ ժողովրդի նկատմամբ գործված հանցագործությունները երբեք չեն մոռացվելու։
Թաթոյանը նաև քննադատել է կառավարության մոտեցումը արցախցիների վերադարձի հարցում՝ նշելով, որ այն հավասարեցվել է ադրբեջանցիների՝ Արցախ վերադառնալու խնդրին, ինչը, ըստ նրա, միջազգային դատական որոշումներով անթույլատրելի է։
«Հատուկ ընդգծեմ, որ գոյություն ունեն միջազգային դատական ակտեր, որոնք փակել են այդ հարցն առհասարակ։ Օրինակ՝ 2021 թ. ՄԻԵԴ-ը հստակ արձանագրել է, որ այլևս այդպիսի գանգատներ ներկայացնելը ժամանակավրեպ է։ Արդարադատության միջազգային դատարանը 2024 թվականին արձանագրել է, որ դա այլևս դատարանի քննության հարց չէ։ Եթե սա տեղի ունենա, ապա կլինի քաղաքական լուծումով, քանի որ ադրբեջանցիների՝ Արցախ վերադառնալու իրավական ճանապարհը փակ է»,–ասել է նա։
Ադրբեջանի դեմ ներկայացված հայցերի հետ կանչման թեմայով Թաթոյանը հայտարարել է, որ իշխանության գալու դեպքում չեն հրաժարվելու Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորություններից՝ բացառությամբ այն դեպքերի, երբ դրանք չեն բխում Հայաստանի շահերից։
Նա ընդգծել է․ «Ժամանակին վտանգավոր եմ համարել, և հիմա էլ եմ վտանգավոր համարում։ Դա Հայաստանի ապագայի համար վտանգավոր է։ Հայցերի հետքաշումը շահեկան է միայն Ադրբեջանին, քանի որ հստակ գիտակցում է, որ այդ հայցերի արդյունքում մեծագույն խնդիրներ է ունենալու Հայաստանի դեմ զավթողական ծրագրերն առաջ տանելու հարցում»։
Թաթոյանը անդրադարձել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող սահմանազատման ու սահմանագծման գործընթացին՝ պնդելով, որ այն տեղի է ունեցել Հայաստանի քաղաքացիների իրավունքների կոպտագույն խախտումներով:
«Ադբեջանական զինված ուժերը ոչ միայն ՀՀ տարածքում են, այլև մեր քաղաքացիներին սեփականության իրավունքով պատկանող հողերի և տների մեջ են»,-ասել է նա։

Бывший защитник прав человека Арман Татоян объявил, что примет участие в парламентских выборах 2026 года и намерен баллотироваться на должность премьер-министра от политической инициативы «Крылья единства». В числе участников инициативы также экс-глава Комитета государственных доходов Давид Ананян.
На встрече с журналистами Татоян отметил: «Меня часто спрашивали, почему я не занимаюсь политикой. Вот пришло время, и это стало неизбежным. Я больше не могу относиться к политике лишь как специалист — она больше не служит интересам народа. Я и мои соратники направим все усилия на защиту интересов государства и общества через инициативу "Крылья единства"».
Он подчеркнул, что цель движения — объединить усилия всего общества. «"Крылья единства" означает, что мы должны быть друг другу опорой и поддержкой», — добавил он.
Татоян сообщил, что его политическая сила пока не обсуждает вопрос возвращения арцахских армян, но сослался на нормы международного права. «Более 120 тысяч наших соотечественников были изгнаны из своей родины. У них есть право на возвращение. Это не моя фантазия, это признанный международный принцип», — заявил он, сославшись на постановление Международного суда от 17 ноября 2023 года, подтверждающее право на безопасное, добровольное и устойчивое возвращение.
Он также раскритиковал позицию армянских властей, приравнявших, по его словам, возвращение арцахцев к возвращению азербайджанцев в Карабах. «Это недопустимо по международным судебным актам», — отметил он. Он напомнил, что Европейский суд по правам человека в 2021 году признал подобные жалобы несвоевременными, а Международный суд в 2024 году заявил, что данный вопрос больше не подлежит рассмотрению. «Если такое произойдет, то только как политическое решение, так как правовых оснований для возвращения азербайджанцев в Карабах больше не существует», — пояснил он.
По поводу возможного отзыва исков против Азербайджана Татоян отметил, что, придя к власти, его команда не откажется от международных обязательств Армении, за исключением тех случаев, когда они противоречат национальным интересам. «Отзыв исков выгоден только Азербайджану, который прекрасно осознает, что эти иски могут стать серьезным препятствием для реализации его захватнических планов», — заявил он.
Комментируя процесс демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, Татоян заявил, что он сопровождался грубейшими нарушениями прав граждан Армении. «Азербайджанские вооруженные силы находятся не только на территории Армении, но и в домах и на землях, принадлежащих нашим гражданам», — сказал он.