Տաջիկստանի մայրաքաղաք կատարած այցի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առանձնազրույց է ունեցել այդ երկրի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի հետ։ Վերջինս ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը և նշել, որ այսօրվա հանդիպումը լավ հնարավորություն է քննարկելու երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ուղղված օրակարգային հարցերը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար՝ հավելելով, որ ՀՀ Կառավարությունը կարևորում է Տաջիկստանի հետ բազմոլորտ կապերի ընդլայնումն ու խորացումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական հարաբերություններին նոր ազդակ հաղորդելու հետագա քայլերի շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման արդյունքում ստեղծված հնարավորություններին և տարածաշրջանում համագործակցության մթնոլորտի ամրապնդմանը, TRIPP նախագծի և «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի իրականացմանը:
Էմոմալի Ռահմոնը ողջունել է Վաշինգտոնի հանդիպման արդյունքներով խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումը և հայտնել իր երկրի աջակցությունը Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բելգիայից մեկնել է Տաջիկստան՝ մասնակցելու ԱՊՀ անդամ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովին:

10 Октябрь 2025 - 07:42 AMT
В рамках визита в столицу Таджикистана премьер-министр Армении Никол Пашинян провел отдельную встречу с президентом Эмомали Рахмоном. Рахмон поприветствовал визит главы армянского правительства и отметил, что нынешняя встреча — хорошая возможность обсудить актуальные вопросы развития двусторонних отношений.
Премьер Пашинян поблагодарил за тёплый приём и подчеркнул, что правительство Армении придаёт важное значение расширению и углублению многосторонних связей с Таджикистаном.
Собеседники обменялись мнениями о дальнейших шагах по приданию нового импульса торгово-экономическим отношениям.
Также была затронута тема возможностей, открывшихся в результате установления мира между Арменией и Азербайджаном, и укрепления атмосферы регионального сотрудничества, в частности, через реализацию проекта TRIPP и инициативы «Перекресток мира».
Эмомали Рахмон приветствовал предварительное подписание мирного соглашения по итогам встречи в Вашингтоне и выразил поддержку процессу нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.