Հայաստանը ողջունել է Գազայում հրադադարի համաձայնագիրը, որը նաև նախատեսում է պատանդների ազատ արձակում։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ X-ի միկրոբլոգում։
«Մենք ողջունում ենք Գազայում հրադադարի համաձայնագիրը, որը նաև ապահովում է պատանդների ազատ արձակումը և մարդասիրական օգնության ազատ մուտքը, որը ձեռք է բերվել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի գլխավորած միջնորդների անխոնջ ջանքերի շնորհիվ։
Հուսով ենք՝ համաձայնագիրը կնպաստի երկարաժամկետ կայունության և խաղաղության հաստատմանը Մերձավոր Արևելքում»,-ասված է ԱԳՆ գրառման մեջ։
Իսրայելն ու ՀԱՄԱՍ‑ը համաձայնության են եկել խաղաղ ծրագրի առաջին փուլի շուրջ, որը ենթադրում է հրադադար, պատանդների ազատում ու Իսրայելի բանակի որոշակի հետքաշում։ Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ինչը հաստատել են հակամարտող կողմերը։
Հանդիպումները տեղի են ունեցել Եգիպտոսի Շարմ էլ Շեյխ քաղաքում՝ որպես միջնորդներ հանդես էին գալից Քաթարը, Եգիպտոսը և Թուրքիան։

Armenia has welcomed the ceasefire agreement in Gaza, which includes the release of hostages, according to a statement from the Ministry of Foreign Affairs posted on X.
“We welcome the ceasefire agreement in Gaza, which ensures the release of hostages and the free flow of humanitarian aid, achieved through the tireless efforts of mediators led by U.S. President Donald Trump.
We hope this agreement will contribute to long-term stability and peace in the Middle East,” the statement read.
*Israel and Hamas agreed on the first phase of a peace plan involving a ceasefire, hostage release, and partial withdrawal of Israeli forces. The announcement was made by U.S. President Donald Trump and confirmed by both sides.
The negotiations were held in Sharm El Sheikh, Egypt, with mediation from Qatar, Egypt, and Turkey.*