Հայաստանը ողջունել է Գազայում հրադադարի համաձայնագիրը, որը նաև նախատեսում է պատանդների ազատ արձակում։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ X-ի միկրոբլոգում։
«Մենք ողջունում ենք Գազայում հրադադարի համաձայնագիրը, որը նաև ապահովում է պատանդների ազատ արձակումը և մարդասիրական օգնության ազատ մուտքը, որը ձեռք է բերվել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի գլխավորած միջնորդների անխոնջ ջանքերի շնորհիվ։
Հուսով ենք՝ համաձայնագիրը կնպաստի երկարաժամկետ կայունության և խաղաղության հաստատմանը Մերձավոր Արևելքում»,-ասված է ԱԳՆ գրառման մեջ։
Իսրայելն ու ՀԱՄԱՍ‑ը համաձայնության են եկել խաղաղ ծրագրի առաջին փուլի շուրջ, որը ենթադրում է հրադադար, պատանդների ազատում ու Իսրայելի բանակի որոշակի հետքաշում։ Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ինչը հաստատել են հակամարտող կողմերը։
Հանդիպումները տեղի են ունեցել Եգիպտոսի Շարմ էլ Շեյխ քաղաքում՝ որպես միջնորդներ հանդես էին գալից Քաթարը, Եգիպտոսը և Թուրքիան։

10 Октябрь 2025 - 09:19 AMT
Армения приветствует соглашение о перемирии в Газе, которое предусматривает освобождение заложников. Об этом говорится в заявлении Министерства иностранных дел, опубликованном в микроблоге X.
«Мы приветствуем соглашение о перемирии в Газе, которое обеспечивает освобождение заложников и свободный доступ гуманитарной помощи. Оно достигнуто благодаря неустанным усилиям посредников под руководством президента США Дональда Трампа.
Надеемся, что соглашение поспособствует установлению устойчивой стабильности и мира на Ближнем Востоке», — отмечается в заявлении.
*Израиль и ХАМАС достигли соглашения по первому этапу мирного плана, который предусматривает перемирие, освобождение заложников и частичный отвод израильских войск. Об этом заявил президент США Дональд Трамп, информацию подтвердили обе стороны.