44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողովի կազմած զեկույցը ստացել է «Հույժ գաղտնի» աստիճան, hաղորդում է CivilNet.am-ը՝ հղում տալով ԱԺ նախագահի մամուլի քարտուղարի պատասխանին։
Հոկտեմբերի 6-ին տրված պարզաբանման համաձայն՝ զեկույցը փոխանցվելու է Ազգային ժողովի առաջին բաժին, որի հիմնական գործառույթներից են պետական և ծառայողական գաղտնի փաստաթղթերի պաշտպանությունն ու ռեժիմի պահպանման վերահսկումը։ Այդ բաժնի վերահսկողության ներքո գտնվող նյութերը հասանելի են միայն այն պատգամավորներին, ովքեր ունեն համապատասխան գաղտնիության թույլտվություն։
Քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը նախկինում մի քանի անգամ վստահեցրել էր, որ զեկույցը կներկայացվի ԱԺ լիագումար նիստին և դրա որոշ հատվածներ հասանելի կլինեն հանրությանը՝ որպես ոչ գաղտնի տեղեկություն։
Ըստ Ազգային ժողովի կանոնակարգ սահմանադրական օրենքի 25-րդ հոդվածի, քննիչ հանձնաժողովը պարտավոր է իր աշխատանքի արդյունքներով կազմված զեկույցը ներկայացնել ԱԺ նախագահին, և այն պետք է քննարկվի ԱԺ հերթական նիստում՝ մեկ ամսվա ընթացքում։ Սակայն ներկայում այն ուղարկվել է գաղտնի բաժին՝ չներկայացվելով ԱԺ-ի օրակարգում։
Կանոնակարգի 20-րդ հոդվածը նախատեսում է, որ քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունները կազմում են վեց ամիս և կարող են երկարաձգվել երկու անգամ՝ յուրաքանչյուր անգամ վեց ամսով։ Այս հանձնաժողովը, որը ձևավորվել է 2022 թվականի փետրվարին, շարունակել է գործել՝ երկարաձգում ստանալով 2022-ի հոկտեմբերին և 2023-ի մայիսին։
Լրագրողները վերջին երեք տարիների ընթացքում պարբերաբար բարձրացրել են հարցը՝ ինչու զեկույցը չի ներկայացվում հանրությանը կամ Ազգային ժողովի լիագումար նիստում։ Միայն 2025 թվականի սեպտեմբերի 3-ին ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հաղորդագրություն է տարածել՝ հայտնելով, որ այդ օրը զեկույցն ուղարկվել է ԱԺ նախագահին։
Քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը չի դառնա հրապարակային քննարկման նյութ, քանի դեռ «Հույժ գաղտնի» կարգավիճակը պահպանվում է։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեռ 2023-ին, քննիչ հանձնաժողովի հարցերին պատասխանելիս, նշել էր, որ հանրային լավագույն շահը ենթադրում է 44-օրյա պատերազմի և Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերաբերյալ հանրային շարունակական հաղորդակցություն։

Доклад парламентской следственной комиссии, изучавшей обстоятельства 44-дневной войны, получил гриф «Совершенно секретно», сообщает CivilNet со ссылкой на ответ пресс-секретаря председателя Национального собрания.
Согласно разъяснению, предоставленному 6 октября, отчет был передан в первый отдел НС, который отвечает за охрану и контроль над государственными и служебными секретами. Документы под его контролем доступны исключительно депутатам, имеющим необходимый уровень допуска.
Ранее председатель комиссии Андраник Кочарян неоднократно заверял, что отчет будет представлен на пленарном заседании парламента, а его отдельные части станут общедоступными в виде рассекреченной информации.
Согласно статье 25 Закона о регламенте Национального собрания, следственная комиссия обязана по итогам своей работы представить отчет спикеру парламента, и он должен быть рассмотрен на очередном заседании в течение месяца. Однако в данном случае документ не включён в повестку и направлен в секретный отдел.
Статья 20 того же закона определяет срок полномочий следственных комиссий в шесть месяцев с возможностью двух продлений по шесть месяцев каждое. Данная комиссия была сформирована в феврале 2022 года и продлила свою работу в октябре 2022-го и мае 2023 года.
Последние три года журналисты неоднократно поднимали вопрос: почему отчет не представлен общественности или на обсуждение в парламенте. Только 3 сентября 2025 года постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности сообщила, что доклад был направлен спикеру.
Пока документ сохраняет статус «Совершенно секретно», он не будет вынесен на публичное обсуждение.
Премьер-министр Никол Пашинян ещё в 2023 году, отвечая на вопросы следственной комиссии, заявил, что интересы общества требуют продолжительной прозрачности в вопросах 44-дневной войны и переговорного процесса по Карабаху.