44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողովի կազմած զեկույցը ստացել է «Հույժ գաղտնի» աստիճան, hաղորդում է CivilNet.am-ը՝ հղում տալով ԱԺ նախագահի մամուլի քարտուղարի պատասխանին։
Հոկտեմբերի 6-ին տրված պարզաբանման համաձայն՝ զեկույցը փոխանցվելու է Ազգային ժողովի առաջին բաժին, որի հիմնական գործառույթներից են պետական և ծառայողական գաղտնի փաստաթղթերի պաշտպանությունն ու ռեժիմի պահպանման վերահսկումը։ Այդ բաժնի վերահսկողության ներքո գտնվող նյութերը հասանելի են միայն այն պատգամավորներին, ովքեր ունեն համապատասխան գաղտնիության թույլտվություն։
Քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը նախկինում մի քանի անգամ վստահեցրել էր, որ զեկույցը կներկայացվի ԱԺ լիագումար նիստին և դրա որոշ հատվածներ հասանելի կլինեն հանրությանը՝ որպես ոչ գաղտնի տեղեկություն։
Ըստ Ազգային ժողովի կանոնակարգ սահմանադրական օրենքի 25-րդ հոդվածի, քննիչ հանձնաժողովը պարտավոր է իր աշխատանքի արդյունքներով կազմված զեկույցը ներկայացնել ԱԺ նախագահին, և այն պետք է քննարկվի ԱԺ հերթական նիստում՝ մեկ ամսվա ընթացքում։ Սակայն ներկայում այն ուղարկվել է գաղտնի բաժին՝ չներկայացվելով ԱԺ-ի օրակարգում։
Կանոնակարգի 20-րդ հոդվածը նախատեսում է, որ քննիչ հանձնաժողովի լիազորությունները կազմում են վեց ամիս և կարող են երկարաձգվել երկու անգամ՝ յուրաքանչյուր անգամ վեց ամսով։ Այս հանձնաժողովը, որը ձևավորվել է 2022 թվականի փետրվարին, շարունակել է գործել՝ երկարաձգում ստանալով 2022-ի հոկտեմբերին և 2023-ի մայիսին։
Լրագրողները վերջին երեք տարիների ընթացքում պարբերաբար բարձրացրել են հարցը՝ ինչու զեկույցը չի ներկայացվում հանրությանը կամ Ազգային ժողովի լիագումար նիստում։ Միայն 2025 թվականի սեպտեմբերի 3-ին ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հաղորդագրություն է տարածել՝ հայտնելով, որ այդ օրը զեկույցն ուղարկվել է ԱԺ նախագահին։
Քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը չի դառնա հրապարակային քննարկման նյութ, քանի դեռ «Հույժ գաղտնի» կարգավիճակը պահպանվում է։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեռ 2023-ին, քննիչ հանձնաժողովի հարցերին պատասխանելիս, նշել էր, որ հանրային լավագույն շահը ենթադրում է 44-օրյա պատերազմի և Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի վերաբերյալ հանրային շարունակական հաղորդակցություն։

The parliamentary inquiry committee’s report examining the circumstances of the 44-day war has been classified as “Top Secret,” according to a response from the spokesperson for the President of the National Assembly, reported by CivilNet.
As clarified on October 6, the report has been transferred to the National Assembly’s First Department, which handles the protection and oversight of state and service-level classified materials. Under this department’s supervision, documents are accessible only to MPs holding the relevant security clearance.
Committee chair Andranik Kocharyan had previously pledged that the report would be presented at a full session of parliament and that some sections would be made public as declassified content.
According to Article 25 of the National Assembly’s Rules of Procedure, investigative committees must submit their final report to the Speaker of Parliament and it must be discussed in a regular session within one month. However, the report has not appeared on the legislative agenda and was instead routed to the classified department.
Article 20 of the Rules of Procedure stipulates that inquiry committees function for six months and may be extended twice for six months each. The current committee, formed in February 2022, continued its work through extensions in October 2022 and May 2023.
For three years, journalists have persistently questioned why the report has not been released publicly or debated in a full parliamentary session. It wasn’t until September 3, 2025, that the Standing Committee on Defense and Security announced that the report had been sent to the NA Speaker.
As long as it retains the “Top Secret” classification, the committee’s report will not be subject to public discussion.
Back in 2023, Prime Minister Nikol Pashinyan stated during committee questioning that the public interest requires ongoing transparency regarding the 44-day war and the Karabakh conflict negotiation process.