Հակակոռուպցիոն դատարանի նախագահ Գիվի Հովհաննիսյանի նախագահությամբ տեղի ունեցած նիստի ընթացքում մերժվել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի երրորդ քրեական գործը երկու արդեն ընթացող գործերին միացնելու միջնորդությունը։
Դատարանի որոշմամբ՝ նրա խափանման միջոց 30 մլն դրամ գրավը մնացել է անփոփոխ, իսկ բացակայելու արգելքը՝ վերացվել, հայտնում է Factor.am-ը։
Պաշտպան Ամրամ Մակինյանը միջնորդել է խափանման միջոցի քննարկումը անցկացնել դռնփակ, պատճառաբանելով, որ պետք է հրապարակվեն օրենքով պաշտպանվող գաղտնի տվյալներ։ Դատարանը բավարարել է միջնորդությունը՝ հեռացնելով դահլիճից լրատվամիջոցների և այլ անձանց։ Նիստի ավարտից հետո է միայն հայտնի դարձել որոշումը։
Սերժ Սարգսյանը ներկայացված մեղադրանքը չի ընդունում։
Ըստ մեղադրանքի՝ Սերժ Սարգսյանը, տարբեր պետական բարձր պաշտոններ զբաղեցնելու տարիներին (2000-2018), ինչպես նաև որպես հայ-ռուսական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ, օժանդակել է Միխայիլ Բաղդասարովին և նրա առևտրային կազմակերպություններին՝ իր պաշտոնեական դիրքը օգտագործելով։
Ըստ դատախազության, Սարգսյանը խոչընդոտները վերացնելու, արտոնություններ ու աջակցություն ցուցաբերելու դիմաց պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերի գույք՝ «Աբիտ» ՍՊԸ 22,5% բաժնեմասը, որը հետագայում ձևական գործարքով վաճառվել է «ԼԼ բիմբո» ընկերությանը։

Под председательством судьи Гиви Ованнисяна Антикоррупционный суд Армении отклонил ходатайство о присоединении третьего уголовного дела против Сержа Саргсяна к двум уже рассматриваемым делам, сообщает Factor.am .
Суд постановил сохранить ранее установленную меру пресечения в виде залога в размере 30 миллионов драмов и отменить запрет на отсутствие, то есть экс-президенту разрешено покидать страну.
Адвокат Амрам Макинян ходатайствовал о проведении заседания в закрытом режиме, сославшись на необходимость раскрытия охраняемой законом конфиденциальной информации. Суд удовлетворил просьбу, и из зала были удалены представители СМИ и другие лица. Решение стало известно после завершения заседания.
Серж Саргсян отрицает все предъявленные ему обвинения.
Согласно обвинению, Саргсян, занимая высокие государственные должности с 2000 по 2018 год, а также возглавляя армяно-российскую экономическую комиссию, использовал своё служебное положение для содействия Михаилу Багдасарову и его коммерческим структурам.
По данным прокуратуры, за устранение препятствий, предоставление привилегий и поддержку Саргсян якобы потребовал и получил особо крупное имущество — 22,5% доли в компании «Абит», которая впоследствии была формально продана фирме «ЛЛ бимбо».