Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Ջոն Հայրապետյանի նախագահությամբ, հոկտեմբերի 10-ին րապարակել է վճիռը Ջրականի 5-րդ գումարտակի հրամանատար Իշխան Վահանյանի գործով։ Վերջինս դատապարտվել է 16 տարվա ազատազրկման
Դատարանը Վահանյանին նաևզրկել է մայորի զինվորական կոչումից՝ որպես լրացուցիչ պատժամիջոց, հայտնում է «Հետքը»։
Նշվում է, որ հենց այս օրը՝ 2020–ի հոկտեմբերի 10-ին, հակառակորդը հարձակում էր իրականացրել Խուռհատ սարի ուղղությամբ, որտեղ տեղակայված էր 5-րդ գումարտակը՝ հիմնականում նորակոչիկներից կազմված։ Վկաների ցուցմունքների համաձայն՝ Վահանյանը լքել է դիրքը, հեռացել մեքենայով՝ իր հետ տանելով նաև կապի միջոցը, պատճառաբանելով, թե վիրավոր է։
Դատարանը Վահանյանին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 546-րդ հոդվածի 1-ին մասով (մարտի դաշտը լքելը) և 549-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (ծառայողական դիրքի չարաշահում՝ ծանր հետևանքներով), պատիժները մասնակի գումարելով՝ նշանակվել է 16 տարվա ազատազրկում։
Սակայն դատարանը հաշվի է առել Վահանյանի նախաքննության փուլում փաստացի կալանքի տակ գտնվելու ժամկետը՝ 4 տարի, 1 ամիս և 26 օր, որը կհաշվանցվի ընդհանուր պատժից։ Այդպիսով, Վահանյանին մնացել է կրելու 11 տարի, 10 ամիս և 4 օր ազատազրկում։

On October 10, Yerevan’s Court of General Jurisdiction, presided over by Judge John Hayrapetyan, sentenced Ishkhan Vahanyan, commander of the 5th battalion stationed in Jabrayil, to 16 years in prison.
Vahanyan was also stripped of his military rank of major as an additional penalty, according to Hetq.am .
The case stems from events on October 10, 2020, when Azerbaijani forces launched an attack on Khurhat Mountain, where the 5th battalion, mainly composed of new conscripts, was stationed. According to witness testimony, Vahanyan abandoned the position and left in a vehicle, taking communication equipment with him and claiming he was injured.
The court found him guilty under Article 546(1) of Armenia’s Criminal Code (abandoning the battlefield) and Article 549(3) (abuse of power with severe consequences), sentencing him to 16 years by partially combining penalties.
However, the court credited Vahanyan for time already served in pretrial detention—4 years, 1 month, and 26 days, which will be deducted from the total sentence. He now has 11 years, 10 months, and 4 days remaining to serve.