«Հայրենիք» կուսակցության Գործադիր մարմինը նիստ է անցկացրել, որի ընթացքում կուսակցությունը քննարկել է Վաղարշապատ համայնքի տեղական ինքնակառավարման ընտրություններին մասնակցության հարցը։
Նիստի ընթացքում պաշտոնապես հաստատվել է կուսակցության նախընտրական ցուցակը, որի առաջին համարն է Վաղարշապատ համայնքի պատվավոր քաղաքացի Խաչիկ Մանուկյանը։
Քննարկվել է նաև թիմի կազմը։ «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը ներկայացրել է կուսակցության սկզբունքներն ու մոտեցումները, ինչպես նաև Վաղարշապատ համայնքի համար նախատեսված ծրագրերն ու անելիքները։
«Վաղարշապատի համայնքապետի թեկնածու Խաչիկ Մանուկյանը ծնվել է Էջմիածնում։ Նրա ամբողջ կյանքն ու գործունեությունը կապված են այս քաղաքի հետ։ Տարիների ընթացքում նա վայելել է էջմիածնաբնակ քաղաքացիների սերն ու հարգանքը։ Մտավորական առաջնորդը ցավով է անդրադառնում երկրի ներկայիս սոցիալ-քաղաքական իրավիճակին՝ ընդգծելով, որ «օրվա իշխանությունները փորձում են պահել հայ ժողովրդին ստի թմբիրի մեջ՝ արժեզրկելով պատմական, ազգային արժեքներն ու հայի ինքնությունը բնորոշող հիմնասյուները»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Կուսակցության ավագանու թեկնածուների ցուցակի երկրորդ տեղում Արամ Քոչարյանն է, ով կարևորում է Վաղարշապատ համայնքի կայուն զարգացումն ու համայն հայության հոգևոր կենտրոնի կարգավիճակին համարժեք ապրելու հնարավորությունը։

The Executive Board of the Homeland Party has held a session to discuss its participation in the upcoming local self-government elections in the Vagharshapat community.
During the session, the party officially approved its candidate list, with Khachik Manukyan, a citizen of Vagharshapat, topping the list.
The composition of the team was also reviewed. Party Chairman Artur Vanetsyan presented Homeland's values and political approach, outlining key programs and priorities for the Vagharshapat community.
“Khachik Manukyan, the party’s mayoral candidate, was born in Etchmiadzin. His entire life and career have been tied to this city. Over the years, he has earned the respect and affection of local residents,” the statement reads. “A man of letters, he expresses concern over the country’s current socio-political state, emphasizing that ‘today’s authorities aim to keep the Armenian people in a fog of lies, devaluing national values and the core pillars of Armenian identity.’”
The second spot on the party’s council list is held by Aram Kocharyan, who emphasizes the importance of stable development in Vagharshapat and ensuring quality of life befitting its status as the spiritual center of the Armenian nation.
Local elections in Vagharshapat are scheduled for November 16. Eligible voters in the Armavir region’s Vagharshapat community can verify their registration on the Ministry of Internal Affairs website under the "Elections" section, or consult the voter registry and lists on the Central Electoral Commission’s official page.