Հոկտեմբերի 14-ին աշխատանքային այցով Հայաստան կժամանի ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Էլինա Վալտոնենը, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
ԱԳՆ-ում կկայանա ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպումը, որին կհաջորդի համատեղ մամուլի ասուլիսը:
Սա Վալտոնենի առաջին այցն է տարածաշրջան՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի կարգավիճակով: Նա կլինի նաև Ադրբեջանում և Վրաստանում։
«Հայաստանում և Ադրբեջանում մեր քննարկումը կկենտրոնանա երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման վրա։ Այս տարի կարևոր քայլեր են ձեռնարկվել այդ ուղղությամբ։ Ֆինլանդիան աջակցում է երկրների ջանքերին՝ երկարատև խաղաղության հասնելու համար»,- ասել էր Վալտոնենը։

14 октября в Армению прибудет Элина Валтонен, действующий председатель ОБСЕ и министр иностранных дел Финляндии, сообщает пресс-служба МИД,
В Министерстве иностранных дел состоится встреча с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном, после чего запланирована совместная пресс-конференция.
Это первый визит Валтонен в регион в её статусе председателя ОБСЕ. Она также посетит Азербайджан и Грузию.
«В Армении и Азербайджане наши обсуждения будут сосредоточены на нормализации отношений между двумя странами. В этом году уже предприняты важные шаги. Финляндия поддерживает усилия сторон по достижению долгосрочного мира», — ранее заявила Валтонен.