Տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը պետք է հնարավորինս արագ միջոցներ ձեռնարկի ժողովրդագրական խնդիրների լուծման ուղղությամբ, քանի որ ներկայիս միտումների պահպանման դեպքում մինչև 2040 թվականը երկրի բնակչության թիվը կարող է նվազել մինչև 2,5 միլիոն։ Այդ մասին նա ասել է «Կամուրջ» քաղաքացիական նախաձեռնության և «Հայաստանը ես եմ» համահայկական նախաձեռնության կողմից կազմակերպված սոցիալ-տնտեսական մարտահրավերների քննարկմանը։
Պարսյանի խոսքով՝ վերջին երկու-երեք տարիների ընթացքում Հայաստանի բնակչության թվաքանակի մեխանիկական աճ գրանցվել է հիմնականում օտարերկրյա ռելոկանտների ժամանման և Արցախի բնակիչների հարկադիր տեղահանման հետևանքով, սակայն այս աճը եղել է կարճաժամկետ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ըստ նրա՝ ռելոկանտները գրեթե լքել են երկիրը, իսկ արցախցի 100 հազար վերաբնակիչներից մոտ 20 հազարը արդեն հեռացել են Հայաստանից։։
Փորձագետը նշել է, որ հարկադիր տեղահանվածների հեռանալու պատճառներն են սոցիալ-տնտեսական դժվարությունները և անվտանգության անբավարար մակարդակը։
«Մարդիկ լքում են երկիրը, քանի որ չեն կարողանում իրենց համար արժանապատիվ կենսապայմաններ ապահովել, նաև իրենց ապահով չեն զգում։ Հայաստանի հիմնական ռեսուրսը մարդն է։ Սակայն մենք բախվում ենք ժողովրդագրական լուրջ մարտահրավերների՝ ծերացող բնակչություն, ծնելիության նվազում և բարձր միգրացիա»,-ընդգծել է Պարսյանը։
Տնտեսագետը զգուշացրել է, որ բնակչության թվի նվազումը ոչ միայն սոցիալական, այլև ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար։ Նրա խոսքով՝ ժողովրդագրությունն ուղիղ առնչություն ունի անվտանգության խնդիրների հետ, հատկապես՝ ներկա բարդ տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական ֆոնին։
Նա ընդգծել է, որ տարածաշրջանում անվտանգության պահպանման առանցքային գործոնը մարդկային կապիտալն է։ Որպես համեմատություն՝ նա նշել է, որ Ադրբեջանում բնակչության թիվը հասել է 10 միլիոնի, Թուրքիայում՝ մոտենում է 100 միլիոնին, իսկ Իրանում՝ գերազանցում է 80 միլիոնը։
Պարսյանի կարծիքով՝ կառավարությունը պետք է առաջնահերթություն տա բնակչության պահպանմանը և տեղահանված անձանց ինտեգրման համար նպաստավոր պայմանների ձևավորմանը։ Դրա համար, ըստ նրա, անհրաժեշտ են երկարաժամկետ սոցիալ-տնտեսական ծրագրեր, ամուր անվտանգության երաշխիքներ և ծնելիության աճին նպաստող քաղաքականություն։
2025 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսների ընթացքում Հայաստանում գրանցվել է 20,437 ծնունդ, ինչը 1384-ով պակաս է 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից (21,821)։ Միևնույն ժամանակահատվածում մահվան դեպքերի թիվը աճել է 138-ով՝ հասնելով 17,210-ի։

Экономист Сурен Парсян заявил, что Армения стоит перед серьезным демографическим вызовом и должна как можно скорее принять меры. По его словам, при сохранении текущих тенденций к 2040 году численность населения страны может сократиться до 2,5 миллионов человек. Об этом он сообщил на обсуждении социально-экономических вызовов, организованном гражданской инициативой «Камурдж» и всеармянской платформой «Армения — это я».
Как отметил Парсян, в последние два-три года механический рост численности населения в Армении был обусловлен в основном притоком иностранных релокантов и вынужденным переселением жителей Арцаха. Однако этот прирост оказался краткосрочным, сообщает Sputnik Армения.
Большинство релокантов уже покинули страну, а из примерно 100 тысяч переселенцев из Арцаха около 20 тысяч уже уехали из Армении.
По словам эксперта, основными причинами отъезда стали социально-экономические трудности и недостаточный уровень безопасности.
«Люди покидают страну, потому что не могут обеспечить себе достойные условия жизни и не чувствуют себя в безопасности. Главный ресурс Армении — это человек. Однако мы сталкиваемся с серьезными демографическими вызовами — старением населения, снижением рождаемости и высокой миграцией», — подчеркнул Парсян.
Он предупредил, что сокращение численности населения представляет собой не только социальную, но и стратегическую угрозу для Армении, особенно на фоне сложной региональной геополитической ситуации.
По его словам, ключевым фактором обеспечения безопасности в регионе является человеческий капитал. В качестве сравнения он привёл численность населения соседних стран: в Азербайджане проживает 10 миллионов человек, в Турции — почти 100 миллионов, а в Иране — более 80 миллионов.
По мнению Парсяна, правительство должно приоритетно рассматривать вопрос сохранения численности населения и создания благоприятных условий для интеграции перемещённых лиц. Для этого, по его словам, необходимы долгосрочные социально-экономические программы, надёжные гарантии безопасности и политика, стимулирующая рождаемость.
С января по август 2025 года в Армении зарегистрировано 20 437 рождений, что на 1 384 меньше, чем за аналогичный период 2024 года (21 821). За тот же период число смертей увеличилось на 138 — до 17 210 случаев.