ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում, արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հարցադրմանը, թե, ինչու ՀՀ նախկին 3 նախագահները կյանքի չեն կոչել ղարաբաղյան հարցի՝ իրենց նկարագրած հոյակապ լուծումները, հայտարարել է, որ Ղարաբաղի խնդիրը լուծում չի ստացել բացառապես ներկայիս կառավարության գործողությունների պատճառով:
Նա հավելել է, որ ՀՀ երկրորդ և երրորդ նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը գոնե բանակցում էին, իսկ Փաշինյանը 2019-ին «մերժել է անգամ բանակցությունները»։
Դիմելով Փաշինյանին՝ Զուրաբյանն ասել է․ «Ղարաբաղի հարցը չի լուծվել բացառապես այն պատճառով, որ քո նման առավելապաշտ հայ ղեկավարները մերժել են խաղաղության միակ պլանը, որը նախատեսում էր ԼՂ կարգավիճակի առկախում, որին համաձայն էր նաև Ադրբեջանը:
Միակ տարբերությունն այն է, որ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը գոնե բանակցում էին, իսկ դու 2019-ին մերժեցիր անգամ բանակցությունները՝ տանելով Հայաստանը դեպի կործանարար պատերազմի: Քո իսկ խոստովանությամբ՝ դա արեցիր, Արցախը զոհաբերեցիր, Հայաստանի ողնաշարը ջարդեցիր, որովհետև ունեիր Ադրբեջանի հետ հաշտվելու և Թուրքիայի հետ երկխոսելու ռազմավարություն: Հիմա ո՞վ է ծառայել օտար երկրների շահերին»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան տեսանյութում հարց էր բարձրացրել, թե, ինչու ՀՀ նախկին 3 նախագահները կյանքի չեն կոչել ղարաբաղյան հարցի՝ իրենց նկարագրած հոյակապ լուծումները, և դրա 2 պատճառ ներկայացրել։
Փաշինյանը հոկտեմբերի 9–ին ևս անդրադարձել էր ՀՀ 3 նախկին նախագահների որդեգրած խոսույթին։
«Հայաստանի բոլոր նախկին երեք ղեկավարները մի այսպիսի խոսույթ են որդեգրել. մեկն ասում է՝ 1994 թվականի Բուդապեշտի փաստաթղթով Ղարաբաղի հարցը այսպես էինք լուծելու, երկրորդն ասում է՝ 2001 թվի Քի Վեսթի փաստաթղթով Ղարաբաղի հարցն այսպես էինք լուծելու, երրորդն ասում է՝ 2011 թվի Կազանի փաստաթղթով Ղարաբաղի հարցն այսպես էինք լուծելու, ու նկարագրում են մեկը մյուսից հոյակապ լուծումներ: Է, բա լուծեիք»,- ասել էր նա։

13 Октябрь 2025 - 14:09 AMT
Зампредседатель Армянского национального конгресса (АНК) Левон Зурабян в прямом эфире на Facebook прокомментировал заявление премьер-министра Никола Пашиняна, который ранее задавался вопросом, почему три предыдущих президента Армении не реализовали свои якобы блестящие решения карабахского вопроса. Зурабян заявил, что проблема не была решена исключительно из-за действий нынешнего правительства.
По его словам, второй и третий президенты Армении — Роберт Кочарян и Серж Саргсян — «по крайней мере вели переговоры», тогда как Пашинян «в 2019 году даже отказался от переговоров».
Обращаясь к премьеру, Зурабян сказал: «Карабахский вопрос не был решён исключительно потому, что такие максималисты, как ты, отвергли единственный план мира, который предусматривал приостановление определения статуса Нагорного Карабаха, на что согласился даже Азербайджан.
Единственное отличие в том, что Роберт Кочарян и Серж Саргсян хотя бы вели переговоры, а ты в 2019 году отказался даже от них и повёл Армению к разрушительной войне. Как ты сам признался, ты это сделал, ты пожертвовал Арцахом, ты сломал хребет Армении, потому что имел стратегию примирения с Азербайджаном и диалога с Турцией. Так кто же на самом деле служил интересам иностранных государств?» — задал он вопрос.
Ранее Пашинян в видеоролике на Facebook задался вопросом, почему бывшие три президента Армении не реализовали свои так называемые блестящие решения карабахского вопроса, и привёл два возможных объяснения. 9 октября он снова прокомментировал высказывания своих предшественников.
«Все три бывших руководителя Армении выработали примерно такую риторику: один говорит — мы бы решили вопрос по будапештскому документу 1994 года, другой — по кейвестскому документу 2001 года, третий — по казанскому 2011 года. И все описывают какие-то великолепные решения. Так почему же не решили?» — заявил Пашинян.