ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում, արձագանքելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հարցադրմանը, թե, ինչու ՀՀ նախկին 3 նախագահները կյանքի չեն կոչել ղարաբաղյան հարցի՝ իրենց նկարագրած հոյակապ լուծումները, հայտարարել է, որ Ղարաբաղի խնդիրը լուծում չի ստացել բացառապես ներկայիս կառավարության գործողությունների պատճառով:
Նա հավելել է, որ ՀՀ երկրորդ և երրորդ նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը գոնե բանակցում էին, իսկ Փաշինյանը 2019-ին «մերժել է անգամ բանակցությունները»։
Դիմելով Փաշինյանին՝ Զուրաբյանն ասել է․ «Ղարաբաղի հարցը չի լուծվել բացառապես այն պատճառով, որ քո նման առավելապաշտ հայ ղեկավարները մերժել են խաղաղության միակ պլանը, որը նախատեսում էր ԼՂ կարգավիճակի առկախում, որին համաձայն էր նաև Ադրբեջանը:
Միակ տարբերությունն այն է, որ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը գոնե բանակցում էին, իսկ դու 2019-ին մերժեցիր անգամ բանակցությունները՝ տանելով Հայաստանը դեպի կործանարար պատերազմի: Քո իսկ խոստովանությամբ՝ դա արեցիր, Արցախը զոհաբերեցիր, Հայաստանի ողնաշարը ջարդեցիր, որովհետև ունեիր Ադրբեջանի հետ հաշտվելու և Թուրքիայի հետ երկխոսելու ռազմավարություն: Հիմա ո՞վ է ծառայել օտար երկրների շահերին»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան տեսանյութում հարց էր բարձրացրել, թե, ինչու ՀՀ նախկին 3 նախագահները կյանքի չեն կոչել ղարաբաղյան հարցի՝ իրենց նկարագրած հոյակապ լուծումները, և դրա 2 պատճառ ներկայացրել։
Փաշինյանը հոկտեմբերի 9–ին ևս անդրադարձել էր ՀՀ 3 նախկին նախագահների որդեգրած խոսույթին։
«Հայաստանի բոլոր նախկին երեք ղեկավարները մի այսպիսի խոսույթ են որդեգրել. մեկն ասում է՝ 1994 թվականի Բուդապեշտի փաստաթղթով Ղարաբաղի հարցը այսպես էինք լուծելու, երկրորդն ասում է՝ 2001 թվի Քի Վեսթի փաստաթղթով Ղարաբաղի հարցն այսպես էինք լուծելու, երրորդն ասում է՝ 2011 թվի Կազանի փաստաթղթով Ղարաբաղի հարցն այսպես էինք լուծելու, ու նկարագրում են մեկը մյուսից հոյակապ լուծումներ: Է, բա լուծեիք»,- ասել էր նա։

Levon Zurabyan, Vice President of the Armenian National Congress (ANC), responded via Facebook livestream to Prime Minister Nikol Pashinyan’s question about why Armenia’s previous three presidents failed to implement their proposed “brilliant solutions” to the Karabakh issue. Zurabyan argued that the problem remained unresolved solely because of the actions of the current government.
He stated that former presidents Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan “at least negotiated,” whereas Pashinyan “rejected negotiations” in 2019.
Addressing the prime minister directly, Zurabyan said: “The Karabakh issue was not resolved solely because maximalist Armenian leaders like you rejected the only peace plan that envisioned suspending the status of Nagorno-Karabakh—a plan even Azerbaijan had accepted.
The only difference is, Kocharyan and Sargsyan at least negotiated, while in 2019, you rejected talks altogether, dragging Armenia into a disastrous war. As you yourself admitted, you sacrificed Artsakh and broke Armenia’s backbone because you had a strategy to reconcile with Azerbaijan and engage in dialogue with Turkey. So who really served the interests of foreign states?” he asked.
Earlier, Pashinyan had questioned in a Facebook video why Armenia’s previous three presidents failed to implement the Karabakh solutions they described as excellent, offering two reasons. On October 9, he again criticized the rhetoric of his predecessors.
“All three former leaders of Armenia have adopted a certain narrative: one says ‘We would have resolved Karabakh with the 1994 Budapest document,’ another claims ‘We would have resolved it with the 2001 Key West agreement,’ and the third points to the 2011 Kazan document. Each describes supposedly excellent solutions. Well, why didn’t they solve it?” Pashinyan had said.