«Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության ղեկավար Սուրեն Սուրենյանցը հայտնել է, որ Գագիկ Ծառուկյանի քաղաքական ուժի հետ միասին են մասնակցելու առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին, հայտնում է «Ազատությունը»;
Սուրենյանցը, որն ավելի վաղ հայտարարել էր ԲՀԿ նախագահ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրին միանալու մասին, նշեց, որ ձևաչափի շուրջ այժմ քննարկումներ են ընթանում:
«Մենք մեկ միասնական թիմով ենք մասնակցելու առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին: Ձևաչափային տարբեր մոտեցումներ հիմա քննարկվում են, բայց որ մեր քաղաքական ուժերը գնալու են կոնսոլիդացիայի և խորհրդարանական ընտրություններում մեկ թիմ դառնալու ճանապարհով, հստակ է», – ասել է նա:
Սուրեն Սուրենյանցը նշել է, որ նախկինում իր ու Գագիկ Ծառուկյանի ղեկավարած ուժերն այսօրինակ համագործկացության փորձ արդեն ունեն: 2021-26 -ի ՏԻՄ ընտրություններում «Դեմոկրատական այլընտրանքը» և ԲՀԿ-ն ինստիտուցիոնալ դաշինք ունեին, և մի շարք համայնքներում դաշինքներով են մասնակցել:

Лидер партии «Демократическая альтернатива» Сурен Суренянц сообщил, что его политическая сила будет участвовать в предстоящих парламентских выборах в составе единой команды с блоком Гагика Царукяна, передаёт «Азатутюн».
Суренянц, ранее присоединившийся к программе Царукяна «Предложение Армении», отметил, что формат сотрудничества пока обсуждается.
«Мы участвуем в предстоящих парламентских выборах как одна объединённая команда. Сейчас обсуждаются разные форматы, но уже очевидно, что наши политические силы пойдут по пути консолидации и сформируют единую команду», — заявил он.
Суренянц также напомнил, что у возглавляемых ими политических сил уже был подобный опыт: в ходе выборов в органы местного самоуправления 2021–2026 годов «Демократическая альтернатива» и партия «Процветающая Армения» (ППА) создавали институциональные альянсы и выступали единым фронтом в ряде общин.