ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Եգիպտոսում Խաղաղության գագաթնաժողովի շրջանակում կրկին խոսել է հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացում իր դերակատարումից՝ դիմելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։
«Այստեղ մենք ունենք Հայաստանն ու Ադրբեջանը։ Նայեք, նրանք նստած են այստեղ։ Երբ ես առաջին անգամ հանդիպեցի նրանց Օվալաձև աշխատասենյակում, նրանք նստած էին հակառակ կողմերում, իսկ մեկ ժամ անց նրանք գրկախառնվում էին։ Հիմա նրանք նստած են միասին՝ որպես ընկերներ, նայեք նրանց։ Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ երկուսիդ էլ։ Դա անհավանական է», – ասել է Թրամփը, հայտնում է Factor.am-ը։
ԱՄՆ նախագահը Հայաստանին ու Ադրբեջանին անդրադարձել էր նաև հենց գագաթնաժողովի ընթացքում։
«Հիմա դուք լավ հարաբերությունների մեջ եք, այնպես չէ՞։ 32 տարվա կռիվ էր, բայց մենք այն լուծեցինք մոտ մեկ ժամվա ընթացքում, այնպես չէ՞։ Նրանք հիմա լավ հարաբերությունների մեջ են։ Շնորհակալություն բոլորիդ այստեղ գտնվելու համար»,- ասել էր Թրամփը՝ դիմելով Փաշինյանին ու Ալիևին։ Հ
Գագաթնաժողովում ԱՄՆ-ի, Եգիպտոսի, Կատարի և Թուրքիայի ղեկավարները ստորագրել են Գազայում հրադադարի հռչակագիրը, որպես երկամյա պատերազմի ավարտին ուղղված Գազայի համաձայնագրի երաշխավորներ։
ՀՀ կառավարության ղեկավարը մեկնել է Եգիպտոս՝ մասնակցելու Մերձավոր Արևելքի Խաղաղության գագաթնաժողովին։Ավելի քան 20 երկրի ղեկավար կմասնակցի Եգիպտոսի Շարմ էլ-Շեյխ քաղաքում կայանալիք մասնակցելու Գազայի ապագայի հարցերով գումարվող գագաթնաժողովին։ Գագաթնաժողովը, որի շրջանակում ակնկալվում է խաղաղության վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրում, նախագահելու են Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփն ու Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսին։

Президент США Дональд Трамп в рамках «Саммита мира» в Египте вновь выступил с заявлением о своей роли в процессе нормализации армяно-азербайджанских отношений, обращаясь лично к премьер-министру Армении Николу Пашиняну и президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву.
«Вот Армения и Азербайджан. Посмотрите, они сидят здесь. Когда я впервые встретил их в Овальном кабинете, они сидели по разные стороны. А через час уже обнимались. Сейчас они сидят вместе, как друзья. Посмотрите на них. Хочу поблагодарить вас обоих. Это невероятно», — сказал Трамп, сообщает «Factor.am ».
Американский президент также упомянул Армению и Азербайджан в ходе выступления на самом саммите.
«Теперь у вас хорошие отношения, не так ли? Это была 32-летняя война, но мы решили её примерно за час, правда? Сейчас у них хорошие отношения. Благодарю всех за присутствие», — сказал Трамп, обращаясь к Пашиняну и Алиеву.
На саммите лидеры США, Египта, Катара и Турции подписали декларацию о прекращении огня в Газе, став гарантиями соглашения, призванного завершить двухлетнюю войну.
Глава правительства Армении прибыл в Египет для участия в «Саммите мира на Ближнем Востоке». В мероприятии примут участие лидеры более 20 стран. Саммит, посвящённый будущему Газы, проходит под председательством президента США Дональда Трампа и президента Египта Абделя Фаттаха ас-Сиси.