ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ ՌԴ աջակցությունը ԼՂ-ից տեղահանվածներին պետք է համակարգվի ՀՀ հետ:
Նախարարը շեշտել է, որ ՌԴ պետական և հասարակական հատվածից Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց ուղղված աջակցությունը պետք է համակարգվի ԱՍՀ նախարարության հետ, որպեսզի օգնությունը ընտանիքներին բաշխվի առավել հասցեական։
Թորոսյանը, ներկայացնելով սոցիալական ոլորտում հաստատված առաջնահերթ ուղղությունները և դրանց իրագործման ընթացքը, մանրամասներ է ներկայացրել նաև Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց համար իրականացվող սոցիալական աջակցության, բնակարանային ապահովման և զբաղվածության ծրագրերի մասին։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերին։ Երկու երկրների միջև երկկողմ ու բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցության կարևորությունը, մասնավորապես՝ ԱՊՀ-ի, ԵԱՏՄ-ի և ՄԱԿ-ի շրջանակում իրականացվող նախաձեռնությունները, ստացել են հատուկ ընդգծում։
Ըստ աղբյուրի՝ դեսպան Կոպիրկինը ևս ընդգծել է աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում համագործակցության կարևորությունը և պատրաստակամություն հայտնել ներդնել հնարավոր ջանքեր երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում։

14 Октябрь 2025 - 06:56 AMT
Министр труда и социальных вопросов Армении Арсен Торосян на встрече с послом России в Армении Сергеем Копыркиным заявил, что поддержка, оказываемая Россией переселенцам из Нагорного Карабаха, должна координироваться с армянской стороной.
Министр подчеркнул, что помощь, предоставляемая государственными и общественными структурами России, должна согласовываться с Министерством труда и социальных вопросов Армении, чтобы обеспечить её максимально адресное распределение среди нуждающихся семей.
Торосян представил приоритетные направления в социальной сфере и ход их реализации, а также рассказал о программах социальной поддержки, обеспечения жильем и трудоустройства для вынужденных переселенцев из Карабаха.
Собеседники обсудили вопросы, представляющие взаимный интерес в области труда и социальной защиты. Отдельно было подчеркнуто значение сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах, особенно в рамках СНГ, ЕАЭС и ООН.
По информации источника, посол Копыркин также отметил важность взаимодействия в сфере труда и социальной защиты и выразил готовность способствовать дальнейшему развитию двусторонних отношени