ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Շարմ Էլ Շեյխում մասնակցել է Մերձավոր Արևելքի խաղաղության հարցերով կազմակերպված գագաթնաժողովին, ներկա է գտնվել Գազայի հատվածում հրադադարի մասին համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը:
«Պատիվ էր ԱՄՆ նախագահի կողմից հրավիրվել և մասնակցել Մերձավոր Արևելքի Խաղաղության գագաթնաժողովին»,–գրել է Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա նաև կարճ տեսանյութ է հրապարակել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ ձեռքսեղմման արարողությունից։
Միջոցառման շրջանակում վարչապետը կարճատև զրույցներ է ունեցել տարբեր երկրների առաջնորդների հետ:
Գագաթնաժողովի շրջանակում ստորագրվել է համաձայնագիր, որը վերաբերում է Գազայում ռազմական գործողությունների ավարտին։ Փաստաթղթի տակ ստորագրել են Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսին, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և Կատարի վարչապետ Մոհամմեդ բին Աբդուլռահման ալ-Թանին։

14 Октябрь 2025 - 07:31 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял участие в саммите по вопросам мира на Ближнем Востоке, который прошёл в египетском Шарм-эль-Шейхе. Он присутствовал на церемонии подписания соглашения о прекращении огня в секторе Газа.
«Для меня было честью получить приглашение от президента США и принять участие в Саммите мира на Ближнем Востоке», — написал Пашинян на своей странице в Facebook.
Премьер также опубликовал короткое видео рукопожатия с президентом США Дональдом Трампом.
В рамках мероприятия Пашинян провёл краткие беседы с рядом лидеров различных стран.
В ходе саммита было подписано соглашение о завершении военных действий в Газе. Документ подписали президенты Египта Абдель Фаттах ас-Сиси, США Дональд Трамп, Турции Реджеп Тайип Эрдоган и премьер-министр Катара Мохаммед бин Абдулрахман Аль Тани.