ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Շարմ Էլ Շեյխում մասնակցել է Մերձավոր Արևելքի խաղաղության հարցերով կազմակերպված գագաթնաժողովին, ներկա է գտնվել Գազայի հատվածում հրադադարի մասին համաձայնագրի ստորագրման արարողությանը:
«Պատիվ էր ԱՄՆ նախագահի կողմից հրավիրվել և մասնակցել Մերձավոր Արևելքի Խաղաղության գագաթնաժողովին»,–գրել է Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա նաև կարճ տեսանյութ է հրապարակել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ ձեռքսեղմման արարողությունից։
Միջոցառման շրջանակում վարչապետը կարճատև զրույցներ է ունեցել տարբեր երկրների առաջնորդների հետ:
Գագաթնաժողովի շրջանակում ստորագրվել է համաձայնագիր, որը վերաբերում է Գազայում ռազմական գործողությունների ավարտին։ Փաստաթղթի տակ ստորագրել են Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսին, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և Կատարի վարչապետ Մոհամմեդ բին Աբդուլռահման ալ-Թանին։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the Middle East Peace Summit held in Sharm El Sheikh, where he attended the signing ceremony of a ceasefire agreement concerning Gaza.
“It was an honor to be invited by the U.S. President and to take part in the Middle East Peace Summit,” Pashinyan wrote on his Facebook page.
He also shared a brief video of his handshake with U.S. President Donald Trump.
During the summit, Pashinyan had short conversations with leaders from various countries.
As part of the summit, an agreement was signed marking the end of military operations in Gaza. The document was signed by Egyptian President Abdel Fattah el-Sisi, U.S. President Donald Trump, Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, and Qatari Prime Minister Mohammed bin Abdulrahman Al Thani.