Գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի կալանքի երկարաձգման միջնորդությունը մակագրվել է դատավոր Վահե Դոլմազյանին: Այդ մասին ասվում է Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական խմբի հայտարարության մեջ։
Փաստաբանական թիմը նշել է, որ այս տեղեկությունը ստացել է ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանից հոկտեմբերի 13–ի աշխատանքային օրվա ավարտին։
«Քննիչի կողմից այն ներկայացվել էր դեռևս հոկտեմբերի 11-ին, և այսքան տևական ժամանակ պահանջվեց մակագրման «թեկնածու» գտնելու համար: Դատավորը, ում մակագրվել է այս ակնհայտ անհիմն միջնորդությունը, հանրությանը հայտնի է որպես հնչեղություն ստացած գործերով, բացառապես իշխանահաճո որոշումներ կայացնող Դատավոր:
Առավել ուշագրավ է այն, որ Դատավորը, ստանալով նյութերը, արդեն իսկ էական խախտում է թույլ տվել՝ 24 ժամից պակաս ժամկետում նիստ նշանակելով: Ի դեպ, հրատապության հարցը սույն դեպքում առհասարակ բացակայում էր, քանի որ կալանքի ժամկետը լրանում էր հոկտեմբերի 18-ին:
Այս գործողությունները ևս որևէ իրավական տրամաբանությունից դուրս են: Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդման անվիճելի հանգամանքը հաստատված է. իրավունքների նման ծավալի կոպիտ խախտումներն ակնառու են և աննախադեպ»,– ասված է հայտարարության մեջ:
Գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի գործով հաջորդ դատական նիստը տեղի կունենա հոկտեմբերի 14–ին, ժամը 18:00–ին։ Այս մասին տեսաուղերձով տեղեկացրել է «Մեր ձևով» շարժման համակարգող խորհրդի անդամ Ալիկ Ալեքսանյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Եթե Սամվել Կարապետյանին ազատ չարձակեն, շաբաթվա ավարտին կունենանք մեծ հանրահավաք Ազատության հրապարակում»,–ասել է նա։
Հունիսի 17-ին իրավապահները խուզարկություն են իրականացրել գործարար Սամվել Կարապետյանի բնակարանում, այն բանից հետո, երբ նա հրապարակավ իր աջակցությունն է հայտնել Հայ առաքելական եկեղեցուն։ Այդ ելույթում Կարապետյանը շեշտել է, թե որոշ խմբավորումներ, անտեսելով հայ ժողովրդի և եկեղեցու բազմադարյա ժառանգությունը, թիրախավորել են հայկական եկեղեցին։ Հաջորդ օրը՝ հունիսի 18-ին, նա կալանավորվել է 2 ամսով։
Օգոստոսի 15-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Տիգրան Դավթյանը որոշում է կայացրել կրկին 2 ամսով երկարաձգել Կարապետյանի կալանքի ժամկետը։
Ըստ հայտնի տվյալների՝ գործարարի դեմ առաջադրվել են երկու մեղադրանք՝ պետական իշխանության յուրացման հրապարակային կոչ և փողերի լվացում։ Հոկտեմբերի 13-ին նրան ներկայացվել է նաև նոր՝ տնտեսական բնույթի լրացուցիչ մեղադրանք։

Ходатайство о продлении ареста предпринимателя и мецената Самвела Карапетяна было передано судье Ваге Долмазяну. Об этом сообщила адвокатская группа Карапетяна в опубликованном заявлении.
По словам защиты, следователь представил ходатайство ещё 11 октября, однако суд антикоррупционной юрисдикции передал дело судье лишь в конце рабочего дня 13 октября. «Потребовалось необычно много времени, чтобы найти "подходящего" судью», — отметили адвокаты, подчеркнув, что судья Долмазян известен своими политически лояльными решениями.
Адвокаты также заявили, что судья уже нарушил процедуру, назначив заседание менее чем за 24 часа до его проведения, несмотря на отсутствие срочности, так как срок ареста истекает 18 октября.
«Эти действия лишены правовой логики. Политическая подоплёка преследования Самвела Карапетяна очевидна. Масштабы нарушений его прав беспрецедентны», — говорится в заявлении.
Следующее судебное заседание по делу Карапетяна состоится 14 октября в 18:00, сообщил в видеобращении член координационного совета движения «Нашим способом» Алик Алексанян, передаёт Sputnik Армения.
«Если Самвела Карапетяна не освободят, в конце недели состоится массовый митинг на площади Свободы», — заявил он.
17 июня правоохранители провели обыск в доме Самвела Карапетяна после того, как он публично выразил поддержку Армянской апостольской церкви и осудил нападки на неё. На следующий день он был арестован на два месяца.
15 августа судья Тигран Давтян вновь продлил срок его ареста ещё на два месяца.
Известно, что против бизнесмена выдвинуты два обвинения: публичные призывы к захвату власти и отмывание денег. 13 октября ему также было предъявлено новое обвинение — экономического характера.