Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողովի զեկույցի նախաբանի ու եզրափակիչ մասի ընթերցումից հետո տպավորություն ունի, որ «եթե դա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի գրել, ապա ակնհայտորեն խմբագրել է»։
Ըստ նրա՝ շատ պարզ է, թե ինչու չի հրապարակվել այս զեկույցը:
«Այն տերմինաբանությունն ու համայն աշխարհին ուղղված մեղադրանքները, պիտակավորումները, որոնք արտացոլված են զեկույցում, այս տարիներին հնչեցվել ու տեղ են գտել Փաշինյանի և նրան պատկանող մի քանի լրատվամիջոցների բառապաշարում:
Նաև շատ պարզ է, թե ինչու չի հրապարակվել այս զեկույցը:
Որքան էլ Փաշինյանը փորձել է արդարանալ, պարտության պատասխանատվությունը բաշխել բանակի, ներքին և արտաքին ուժերի ուժերի վրա, նույնիսկ այս փաստաթղթում է ակնհայտ, որ մեր ժողովրդի համար աղետալի էջի ու որպես հետևանք դրան հաջորդած պարտությունների շղթայի գլխավոր պատասխանատուն հենց իշխանության գլխին կանգնածն է` Փաշինյանը:
Կոնկրետ պատերազմական վճռական փուլերի մասին կա´մ հպանցիկ է խոսվում, կա´մ շրջանցվում է. հասկանալի է, որ իշխանությունը հստակ գիտի, որ իր որոշումները, ուշացումով հակաքայլերը, իսկ որոշ դեպքերում` քաղաքական որոշումների բացակայությունները մեր երկրին դիվանագիտական, քաղաքական, ռազմական առումով հրել են դեպի դաժան պարտության:
Թեև ներկայացված է տարբեր ստորաբաժանումների գործողությունները, նաև նրանց, որոնք ըստ զեկույցի հեղինակների ինքնակամ լքել են մարտադաշտը, հրաման չեն կատարել և այլն, սակայն փաստաթղթում շատ հստակ արտացոլված է այն հանգամանքը, որ հավաքական առումով, բանակը համառ կռիվ է տվել, շատ դեպքերում` խիստ անհավասար պայքարում և պետք է ևս մեկ անգամ արժանին մատուցել մեր այն նվիրյալներին, ովքեր պայքարեցին, դիմադրեցին և իրենց նվիրվածությունը հայրենիքին ի ցույց դրեցին ռազմաճակատում:
Այսպիսի բանակով պարտվել հնարավոր էր միայն քաղաքական ղեկավարության լիակատար տապալումների, ռազմաքաղաքական իրադրության սխալ գնահատումների, դիվանագիտական ձախողումների և երկրի անվտանգության ապահովման ուղղությամբ քայքայիչ գործողությունների պայմաններում»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Աբրահամյանը գրել էր, որ պատերազմի որևէ քաղաքական պատասխանատու բանտում չէ, բայց անազատության մեջ են նահատակվածների ծնողներն ու հարազատները։

14 Октябрь 2025 - 08:59 AMT
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян заявил в Facebook, что после прочтения предисловия и заключения отчета комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны у него сложилось впечатление, что «если этот текст не писал лично премьер-министр Никол Пашинян, то он, безусловно, его редактировал».
Он отметил, что стиль документа, обвинения в адрес международного сообщества и терминология совпадают с риторикой самого Пашиняна и подконтрольных ему СМИ, что, по его мнению, объясняет, почему отчет так и не был опубликован.
«Сколько бы Пашинян ни пытался свалить ответственность за поражение на армию, на внутренние или внешние силы, даже в этом отчете очевидно, что главным ответственным за эту катастрофу и последующие поражения является именно он — глава власти», — написал Абрамян.
Он подчеркнул, что в отчете либо вскользь, либо вовсе не рассматриваются ключевые фазы войны и это, по его словам, делается умышленно, чтобы скрыть тот факт, что ошибочные политические решения, запоздалые действия или их полное отсутствие привели страну к жестокому поражению.
Хотя в отчете упоминаются подразделения, которые якобы покинули позиции или отказались выполнять приказы, депутат акцентировал, что в документе ясно зафиксировано: армия в целом вела упорные бои, часто в условиях крайнего неравенства.
«С такой армией проиграть можно было только в условиях полного политического провала, ошибочной оценки ситуации, дипломатических провалов и разрушительной деятельности в сфере безопасности», — добавил он.
Ранее Абрамян отмечал, что никто из политических ответственных за войну не понёс наказания, в то время как в заключении находятся родители и родственники павших солдат.