Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողովի զեկույցի նախաբանի ու եզրափակիչ մասի ընթերցումից հետո տպավորություն ունի, որ «եթե դա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի գրել, ապա ակնհայտորեն խմբագրել է»։
Ըստ նրա՝ շատ պարզ է, թե ինչու չի հրապարակվել այս զեկույցը:
«Այն տերմինաբանությունն ու համայն աշխարհին ուղղված մեղադրանքները, պիտակավորումները, որոնք արտացոլված են զեկույցում, այս տարիներին հնչեցվել ու տեղ են գտել Փաշինյանի և նրան պատկանող մի քանի լրատվամիջոցների բառապաշարում:
Նաև շատ պարզ է, թե ինչու չի հրապարակվել այս զեկույցը:
Որքան էլ Փաշինյանը փորձել է արդարանալ, պարտության պատասխանատվությունը բաշխել բանակի, ներքին և արտաքին ուժերի ուժերի վրա, նույնիսկ այս փաստաթղթում է ակնհայտ, որ մեր ժողովրդի համար աղետալի էջի ու որպես հետևանք դրան հաջորդած պարտությունների շղթայի գլխավոր պատասխանատուն հենց իշխանության գլխին կանգնածն է` Փաշինյանը:
Կոնկրետ պատերազմական վճռական փուլերի մասին կա´մ հպանցիկ է խոսվում, կա´մ շրջանցվում է. հասկանալի է, որ իշխանությունը հստակ գիտի, որ իր որոշումները, ուշացումով հակաքայլերը, իսկ որոշ դեպքերում` քաղաքական որոշումների բացակայությունները մեր երկրին դիվանագիտական, քաղաքական, ռազմական առումով հրել են դեպի դաժան պարտության:
Թեև ներկայացված է տարբեր ստորաբաժանումների գործողությունները, նաև նրանց, որոնք ըստ զեկույցի հեղինակների ինքնակամ լքել են մարտադաշտը, հրաման չեն կատարել և այլն, սակայն փաստաթղթում շատ հստակ արտացոլված է այն հանգամանքը, որ հավաքական առումով, բանակը համառ կռիվ է տվել, շատ դեպքերում` խիստ անհավասար պայքարում և պետք է ևս մեկ անգամ արժանին մատուցել մեր այն նվիրյալներին, ովքեր պայքարեցին, դիմադրեցին և իրենց նվիրվածությունը հայրենիքին ի ցույց դրեցին ռազմաճակատում:
Այսպիսի բանակով պարտվել հնարավոր էր միայն քաղաքական ղեկավարության լիակատար տապալումների, ռազմաքաղաքական իրադրության սխալ գնահատումների, դիվանագիտական ձախողումների և երկրի անվտանգության ապահովման ուղղությամբ քայքայիչ գործողությունների պայմաններում»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Աբրահամյանը գրել էր, որ պատերազմի որևէ քաղաքական պատասխանատու բանտում չէ, բայց անազատության մեջ են նահատակվածների ծնողներն ու հարազատները։

MP Tigran Abrahamyan of the “I Have Honor” faction wrote on Facebook that after reading the foreword and conclusion of the parliamentary commission’s report on the 44-day war, he strongly believes that “if it wasn’t written by Prime Minister Nikol Pashinyan himself, then it was clearly edited by him.”
He criticized the report’s terminology and international accusations, claiming they mirror the rhetoric used by Pashinyan and pro-government media over recent years. Abrahamyan argued this explains why the report has not been made public.
“No matter how much Pashinyan has tried to shift the blame for the defeat onto the army or other internal and external forces, it is evident even in this document that he is the main person responsible for this disastrous chapter in our history and the subsequent chain of losses,” Abrahamyan wrote.
He noted that the report barely addresses or completely avoids discussion of key phases of the war, which he believes is a deliberate attempt to hide the fact that poor decisions, delayed responses, or lack of action by political leaders led the country into military, diplomatic, and strategic collapse.
While the report mentions certain units that disobeyed orders or withdrew from positions, Abrahamyan emphasized that the overall message confirms the army fought bravely under highly unfavorable conditions. “Our soldiers fought tenaciously. Losing with such an army was only possible due to a complete failure of political leadership and misjudgment of the strategic environment,” he concluded.
Earlier, Abrahamyan also stated that while none of the political figures responsible for the war are in prison, families of fallen soldiers face persecution instead.