Հոկտեմբերի 9-ին Բրյուսելում տեղի են ունեցել ՀՀ-ԵՄ հետընդունման հարցերով համատեղ կոմիտեի 10-րդ, ինչպես նաև մուտքի արտոնագրերի դյուրացման հարցերով կոմիտեի 8-րդ նիստերը, ըստ Ներքին գործերի նախարարության տրամադրած տեղեկատվության։
ՀՀ-ԵՄ հետընդունման հարցերով համատեղ կոմիտեի նիստը համանախագահում էին ՀՀ ՆԳ փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը և Եվրոպական հանձնաժողովի Ներքին գործերի գլխավոր տնօրինության Անօրինական միգրացիայի և վերադարձի քաղաքականության բաժանմունքի հետընդունման բաժնի պետ Սիլվենա Պեստան։
Նիստերին ներկա են գտնվել նաև ՀՀ Արտաքին գործերի և Ներքին գործերի նախարարությունների ներկայացուցիչներ, Եվրոպական հանձնաժողովի ու ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության անդամներ, ԵՄ անդամ երկրների պատկան մարմինների ներկայացուցիչներ և Frontex գործակալության աշխատակիցներ։
Հանդիպումների ընթացքում կողմերը անդրադարձ են կատարել միգրացիոն ոլորտում տեղի ունեցած վերջին զարգացումներին, քննարկել են մուտքի արտոնագրերի ազատականացման ընթացիկ գործընթացը, ներկայացրել են ռեադմիսիայի համաձայնագրի կիրարկման վիճակն ու վիճակագրական տվյալները՝ ընդգծելով առկա դժվարությունները։
Քննարկվել են նաև տեխնիկական և բովանդակային այն հարցերը, որոնք ուղղված են համաձայնագրի իրականացման արդյունավետության բարձրացմանը։
Քննարկվել են նաև վերաինտեգրման աջակցության տարբեր ծրագրեր, իրականացվող բարելավումները կամավոր վերադարձի և վերաինտեգրման համակարգում, ինչպես նաև անօրինական միգրացիայի կանխարգելման նպատակով տարվող իրազեկման աշխատանքները։
Նշվում է, որ եվրոպական կողմը բարձր է գնահատել համագործակցությունը հայկական կողմի հետ, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ ռեադմիսիոն համաձայնագրի կիրարկման ուղղությամբ իրականացվող շարունակական ջանքերն ու արձանագրված առաջընթացը։
Կողմերը վերահաստատել են իրենց վճռականությունը՝ շարունակելու արդյունավետ աշխատանքը, որը միտված է Հայաստան-ԵՄ հետընդունման և մուտքի արտոնագրերի դյուրացման համաձայնագրերի առավել արդյունավետ գործարկմանը։
Հոկտեմբերի 8-ին ՀՀ ՆԳ փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրինության ղեկավարի տեղակալ Յոհաննես Լուխների հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մուտքի արտոնագրերի ազատականացման հետագա քայլերը, մասնավորապես՝ ՀՀ-ԵՄ ազատականացման գործողությունների ծրագրի վերջնական տեսքի բովանդակությունն ու այն հայկական կողմին փոխանցելու հարցերը։

On October 9, the 10th meeting of the Armenia-EU Joint Committee on Readmission and the 8th meeting of the Committee on Visa Facilitation were held in Brussels, according to Armenia’s Ministry of Internal Affairs.
The session on readmission was co-chaired by Armenian Deputy Minister of Internal Affairs Armen Ghazaryan and Sylvena Pestan, Head of the Readmission Unit at the European Commission’s Directorate-General for Migration and Home Affairs.
Participants included representatives from Armenia’s Ministries of Foreign Affairs and Internal Affairs, members of the European Commission and EU Delegation in Armenia, officials from EU member states, and Frontex agency staff.
The meetings addressed recent developments in migration, ongoing efforts to liberalize visa procedures, and the current implementation status of the readmission agreement, including statistical data and challenges encountered.
Technical and substantive aspects were also discussed with the aim of improving the agreement’s efficiency. The sides reviewed reintegration support programs, improvements in voluntary return mechanisms, and awareness efforts to prevent irregular migration.
The EU side praised its cooperation with Armenia, noting the progress made in implementing the readmission agreement and Armenia’s continued engagement.
Both sides reaffirmed their commitment to enhancing the effectiveness of the Armenia-EU readmission and visa facilitation agreements.
On October 8, Deputy Minister Ghazaryan met with Johannes Luchner, Deputy Director-General of the European Commission’s Directorate-General for Migration and Home Affairs. The meeting focused on finalizing the Armenia-EU visa liberalization roadmap and steps toward delivering the finalized document to the Armenian side.