Աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Էլինա Վալտոնենն ասել է, որ ԵԱՀԿ-ում ողջունում են ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը փակելու վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ դիմումը։ Նա այդ մասին ասել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում։
Նա հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործող կառույցները կփակվեն ոչ ուշ, քան դեկտեմբերի 1-ին, ասաց ԵԱՀԿ գործող նախագահը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Հուսանք, որ այդ գործընթացը կփակվի դեկտեմբերից ոչ ավելի ուշ։ ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է շարունակելու և ընդլայնելու համագործակցությունն այնպիսի ոլորտներում, որտեղ Հայաստանը և ԵԱՀԿ-ն կարողանում են հավելյալ արժեք ստեղծել»,-ասել է ԵԱՀԿ գործող նախարարը։
Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքում՝ Նիկոլ Փաշինյանի, Դոնալդ Թրամփի և Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ, Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը ստորագրել են համատեղ դիմում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում ընթացող գործընթացների և դրա ենթակառուցվածքների փակման վերաբերյալ։

Elina Valtonen, the OSCE Chairperson-in-Office and Finland’s Minister of Foreign Affairs, announced that the Minsk Group’s remaining structures will be dismantled no later than December 1. She made the remarks during a joint press conference with Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan while on a working visit to Yerevan.
Valtonen welcomed the joint appeal by Armenia and Azerbaijan to shut down the Minsk Group. “We hope this process will conclude no later than December. The OSCE stands ready to continue and expand cooperation in areas where it and Armenia can generate added value,” she said.
On August 8, during a trilateral meeting in Washington attended by Nikol Pashinyan, Donald Trump, and Ilham Aliyev, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov signed a joint appeal to terminate the OSCE Minsk Group’s processes and structures.