Աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Էլինա Վալտոնենն ասել է, որ ԵԱՀԿ-ում ողջունում են ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը փակելու վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ դիմումը։ Նա այդ մասին ասել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում։
Նա հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործող կառույցները կփակվեն ոչ ուշ, քան դեկտեմբերի 1-ին, ասաց ԵԱՀԿ գործող նախագահը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Հուսանք, որ այդ գործընթացը կփակվի դեկտեմբերից ոչ ավելի ուշ։ ԵԱՀԿ-ն պատրաստ է շարունակելու և ընդլայնելու համագործակցությունն այնպիսի ոլորտներում, որտեղ Հայաստանը և ԵԱՀԿ-ն կարողանում են հավելյալ արժեք ստեղծել»,-ասել է ԵԱՀԿ գործող նախարարը։
Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքում՝ Նիկոլ Փաշինյանի, Դոնալդ Թրամփի և Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ, Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը ստորագրել են համատեղ դիմում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում ընթացող գործընթացների և դրա ենթակառուցվածքների փակման վերաբերյալ։

14 Октябрь 2025 - 11:26 AMT
Министр иностранных дел Финляндии и действующий председатель ОБСЕ Элина Валтонен заявила, что существующие структуры Минской группы будут закрыты не позднее 1 декабря. Об этом она сообщила на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном в рамках рабочего визита в Ереван.
Она отметила, что в ОБСЕ приветствуют совместное обращение Армении и Азербайджана о закрытии Минской группы. «Надеемся, что этот процесс завершится не позднее декабря. ОБСЕ готова продолжить и углубить сотрудничество с Арменией в тех сферах, где можно создать дополнительную ценность», — отметила Валтонен.
8 августа в Вашингтоне, в ходе трехсторонней встречи с участием Никола Пашиняна, Дональда Трампа и Ильхама Алиева, главы МИД Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов подписали совместное обращение о прекращении деятельности Минской группы в рамках ОБСЕ.