ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի դիմաց քաղաքացիները բողոքի ցույց են անցկացնում՝ ադրբեջանական բանտում պահվող գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս գերիների ազատ արձակման պահանջով։
«Միասին» այլընտրանքային հասարակական–քաղաքական շարժման համակարգող խորհրդի անդամ Արամ Սարգսյանը հայտարարել է, որ ՄԱԿ–ը փետրվարի 17–ի իր եզրակացությամբ, ըստ էության, արդարացրել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ռեժիմի քայլերը և համարել, որ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայ գերիների կալանավորումն օրինական է եղել, մինչդեռ պարզվել է, որ ՄԱԿ-ի աշխատանքային խմբի նախագահ Հաննա Յուդկիվսկան ադրբեջանական «SOCAR» ընկերության հետ ունի սերտ կապեր, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա նշել է, որ այսօր հավաքվել են, որպեսզի դիմում–նամակ հանձնեն ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին։
«Անձանց կամայական կալանավորման հարցերով ՄԱԿ-ի աշխատանքային խմբի՝ (UNWGAD) Ռուբեն Վարդանյանի կալանավորման վերաբերյալ թիվ 46/2024 եզրակացությամբ արձանագրվել է, որ կալանավորումը եղել է ոչ կամայական, այսինքն` ՄԱԿ–ն, ըստ էության, արդարացրել է Ալիևի ռեժիմի իրականացրած քայլերը և այդպիսով համարում են, որ կալանավորումն օրինական է եղել»,– հայտարարել է նա։
Սարգսյանի տվյալներով` Յուդկիվսկայի ամուսինն ադրբեջանական արմատներ ունի և Ուկրաինայում հասարակական գործունեությամբ է զբաղվում։
«Այս պարագայում պարզ է դառնում, որ Ալիևը կարողացել է գնել այն, ինչ դեմ է ՄԱԿ–ի կանոնակարգին։Մենք հիմա մեր նամակով կոչ ենք անում Գուտերեշին` հավատարիմ լինեն իրենց կանոնակարգին, այդ խմբի նախագահին հեռացնեն, նոր ղեկավար նշանակեն, նոր հանձնախումբ ձևավորեն ու նոր քննություն իրականացնեն։ Մենք եկել ենք ասելու, որ դուք անարդարությամբ եք զբաղված և բարի եղեք համապատասխանել ձեր կանոնակարգին»,– ընդգծել է նա։
Սարգսյանի խոսքով` քանի որ այս հարցում ՀՀ իշխանությունը լուռ է, այդ իսկ պատճառով «Միասին» այլընտրանքային հասարակական–քաղաքական շարժմումը անիմաստ է համարել ու չի դիմել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին կամ ԱԳՆ–ին, այլ նպատակահարմար է գտել ուղղակի իրենց նամակն ուղարկել ինչպես նրանց, այնպես էլ ՀՀ արդարադատության նախարարություն։
2022 թվականի սեպտեմբերին Ռուբեն Վարդանյանը տեղափոխվել է Արցախ, նոյեմբերի 4-ին նշանակվել Արցախի պետնախարար։ 2023 թվականի փետրվարի 23-ին նա ազատվել է պաշտոնից, սակայն մնացել է Արցախում մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերյան ագրեսիան։
Սեպտեմբերի 27-ին նա ապօրինաբար ձերբակալվել է և մինչ օրս գտնվում է Բաքվի բանտում՝ Արցախի այլ քաղաքական ու զինվորական գործիչների հետ։ Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները Վարդանյանին կեղծ մեղադրանքներ են ներկայացրել` ահաբեկչության ֆինանսավորում, զինված խմբավորումներ ստեղծել և սահմանն ապօրինի հատել։ Չնայած մյուս մեղադրյալների գործերի հետ նյութերը միավորելու նրա միջնորդությանը, դատարանը որոշել է 422 հատորից 400-ը քննել առանձին վարույթով:

14 Октябрь 2025 - 11:39 AMT
У офиса ООН в Армении проходит акция протеста с требованием освободить бизнесмена и филантропа Рубена Варданяна и других армянских пленных, удерживаемых в азербайджанских тюрьмах.
Член координационного совета альтернативного общественно‑политического движения «Вместе» Арам Саргсян заявил, что ООН своим заключением от 17 февраля фактически оправдала действия режима президента Азербайджана Ильхама Алиева и признала законным арест бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна и других армянских заключенных. По данным Sputnik Армения, позже выяснилось, что Ханна Юдкивская, председатель Рабочей группы ООН по произвольным задержаниям (UNWGAD), имеет тесные связи с азербайджанской государственной нефтяной компанией SOCAR.
Саргсян сообщил, что протестующие собрались, чтобы передать обращение Генеральному секретарю ООН Антониу Гутеррешу.
«Заключением № 46/2024 по делу Рубена Варданяна рабочая группа ООН зафиксировала, что его задержание не было произвольным. То есть, ООН фактически легитимизировала действия режима Алиева и признала арест законным», — заявил он.
По его словам, супруг Юдкивской имеет азербайджанское происхождение и занимается общественной деятельностью на Украине.
«В такой ситуации становится очевидно, что Алиев смог купить то, что противоречит уставу ООН. Мы обращаемся к Гутеррешу с призывом: соблюдайте свои правила, освободите от должности председателя группы, назначьте нового главу, сформируйте новую комиссию и проведите новое расследование. Мы здесь, чтобы сказать: вы действуете несправедливо и обязаны соответствовать своему уставу», — подчеркнул он.
Саргсян добавил, что из‑за молчания армянских властей по этому вопросу движение «Вместе» не сочло нужным обращаться к премьеру Николу Пашиняну или в МИД, и вместо этого решило направить письмо напрямую им и в Министерство юстиции Армении.
В сентябре 2022 года Рубен Варданян переехал в Арцах, а 4 ноября был назначен государственным министром. 23 февраля 2023 года он был освобожден от должности, но остался в Арцахе до азербайджанской агрессии в сентябре 2023 года.
27 сентября он был незаконно арестован и до сих пор содержится в тюрьме Баку вместе с другими политическими и военными деятелями Арцаха. Азербайджанские власти выдвинули против него сфабрикованные обвинения в финансировании терроризма, создании вооружённых формирований и незаконном пересечении границы. Несмотря на ходатайство о соединении его дела с другими обвиняемыми, суд постановил рассмотреть 400 из 422 томов отдельно.