ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի դիմաց քաղաքացիները բողոքի ցույց են անցկացնում՝ ադրբեջանական բանտում պահվող գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս գերիների ազատ արձակման պահանջով։
«Միասին» այլընտրանքային հասարակական–քաղաքական շարժման համակարգող խորհրդի անդամ Արամ Սարգսյանը հայտարարել է, որ ՄԱԿ–ը փետրվարի 17–ի իր եզրակացությամբ, ըստ էության, արդարացրել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ռեժիմի քայլերը և համարել, որ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայ գերիների կալանավորումն օրինական է եղել, մինչդեռ պարզվել է, որ ՄԱԿ-ի աշխատանքային խմբի նախագահ Հաննա Յուդկիվսկան ադրբեջանական «SOCAR» ընկերության հետ ունի սերտ կապեր, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա նշել է, որ այսօր հավաքվել են, որպեսզի դիմում–նամակ հանձնեն ՄԱԿ–ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին։
«Անձանց կամայական կալանավորման հարցերով ՄԱԿ-ի աշխատանքային խմբի՝ (UNWGAD) Ռուբեն Վարդանյանի կալանավորման վերաբերյալ թիվ 46/2024 եզրակացությամբ արձանագրվել է, որ կալանավորումը եղել է ոչ կամայական, այսինքն` ՄԱԿ–ն, ըստ էության, արդարացրել է Ալիևի ռեժիմի իրականացրած քայլերը և այդպիսով համարում են, որ կալանավորումն օրինական է եղել»,– հայտարարել է նա։
Սարգսյանի տվյալներով` Յուդկիվսկայի ամուսինն ադրբեջանական արմատներ ունի և Ուկրաինայում հասարակական գործունեությամբ է զբաղվում։
«Այս պարագայում պարզ է դառնում, որ Ալիևը կարողացել է գնել այն, ինչ դեմ է ՄԱԿ–ի կանոնակարգին։Մենք հիմա մեր նամակով կոչ ենք անում Գուտերեշին` հավատարիմ լինեն իրենց կանոնակարգին, այդ խմբի նախագահին հեռացնեն, նոր ղեկավար նշանակեն, նոր հանձնախումբ ձևավորեն ու նոր քննություն իրականացնեն։ Մենք եկել ենք ասելու, որ դուք անարդարությամբ եք զբաղված և բարի եղեք համապատասխանել ձեր կանոնակարգին»,– ընդգծել է նա։
Սարգսյանի խոսքով` քանի որ այս հարցում ՀՀ իշխանությունը լուռ է, այդ իսկ պատճառով «Միասին» այլընտրանքային հասարակական–քաղաքական շարժմումը անիմաստ է համարել ու չի դիմել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին կամ ԱԳՆ–ին, այլ նպատակահարմար է գտել ուղղակի իրենց նամակն ուղարկել ինչպես նրանց, այնպես էլ ՀՀ արդարադատության նախարարություն։
2022 թվականի սեպտեմբերին Ռուբեն Վարդանյանը տեղափոխվել է Արցախ, նոյեմբերի 4-ին նշանակվել Արցախի պետնախարար։ 2023 թվականի փետրվարի 23-ին նա ազատվել է պաշտոնից, սակայն մնացել է Արցախում մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերյան ագրեսիան։
Սեպտեմբերի 27-ին նա ապօրինաբար ձերբակալվել է և մինչ օրս գտնվում է Բաքվի բանտում՝ Արցախի այլ քաղաքական ու զինվորական գործիչների հետ։ Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները Վարդանյանին կեղծ մեղադրանքներ են ներկայացրել` ահաբեկչության ֆինանսավորում, զինված խմբավորումներ ստեղծել և սահմանն ապօրինի հատել։ Չնայած մյուս մեղադրյալների գործերի հետ նյութերը միավորելու նրա միջնորդությանը, դատարանը որոշել է 422 հատորից 400-ը քննել առանձին վարույթով:

Citizens gathered outside the UN office in Armenia to demand the release of businessman and philanthropist Ruben Vardanyan and other Armenians held in Azerbaijani prisons.
Aram Sargsyan, a member of the coordinating council of the Together alternative socio-political movement, claimed the UN effectively justified the actions of Azerbaijani President Ilham Aliyev’s regime by ruling on February 17 that the detention of former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan and other Armenian prisoners was legal. According to Sputnik Armenia, it has since emerged that Hanna Yudkivska, chair of the UN Working Group on Arbitrary Detention (UNWGAD), has close ties to Azerbaijani state oil company SOCAR.
Sargsyan said the group gathered to deliver a petition to UN Secretary-General António Guterres.
“The UN Working Group’s Opinion No. 46/2024 concluded that Vardanyan’s detention was not arbitrary. That means the UN, in effect, legitimized Aliyev’s regime and deemed the detention lawful,” he stated.
Sargsyan further claimed that Yudkivska’s husband has Azerbaijani roots and is engaged in civic activism in Ukraine.
“This shows Aliyev has managed to purchase what contradicts the UN’s own rules. In our letter, we call on Guterres to remain true to the UN charter, dismiss the group’s chair, appoint a new head, create a new commission, and reopen the investigation. We are here to say: you are enabling injustice and must abide by your own statutes,” he emphasized.
Sargsyan said the Armenian government’s silence on the issue made it pointless for the Together movement to appeal to Prime Minister Nikol Pashinyan or the Foreign Ministry. Instead, the group chose to send the letter to them as well as to Armenia’s Ministry of Justice.
In September 2022, Ruben Vardanyan relocated to Artsakh and was appointed State Minister on November 4. He was dismissed on February 23, 2023, but remained in Artsakh until Azerbaijan’s military offensive in September 2023.
On September 27, he was unlawfully detained and remains imprisoned in Baku alongside other political and military leaders from Artsakh. Azerbaijani authorities have charged him with financing terrorism, forming armed groups, and illegal border crossing. Though he requested to consolidate his case with those of other detainees, the court ruled that 400 of the 422 case volumes would be examined separately.