Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի արտգործնախարար Էլինա Վալտոնենի հետ համատեղ ասուլիսում մանրամասներ է ներկայացրել TRIPP-ի կյանքի կոչման գործընթացից` ընդգծելով ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության կարևորությունը և շեշտելով, որ որոշ դետալներ դեռ հստակեցման փուլում են։
«Երկաթուղու այն հատվածը, որն անցնելու է Հայաստանի հարավով, կոչվելու է TRIPP, իր հստակ անվանումն ու սկզբունքներն ունի: Այդ սկզբունքներն են տարածքային ամբողջականությունը, սահմանների անձեռնմխելիությունը, ինքնիշխանությունը, երկրների իրավազորությունը այդ ենթակառուցվածքների նկատմամբ, և, իհարկե, փոխադարձությունը: Երբ կունենանք վերջնական ամբողջական պատկերացում, կհանրայնացնենք դրանք: Մանրամասները դեռ պիտի հստակեցվեն Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև»,- ասել է Միրզոյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Միրզոյանը հատուկ ընդգծել է, որ TRIPP նախագծի վերաբերյալ այս պահին համաձայնեցվել է միայն այն, ինչը պաշտոնապես հրապարակվել է։
Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել են հռչակագիր, որի մի դրույթով սահմանվում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը համագործակցելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձ համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» հաղորդակցության նախագծի իրականացման շրջանակը որոշելու նպատակով։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, speaking at a joint press conference with OSCE Chair and Finland’s Foreign Minister Elina Valtonen, shared updates on the implementation process of the TRIPP project, highlighting the importance of cooperation with the United States and noting that certain details are still being finalized.
“The section of railway running through southern Armenia will be named TRIPP and has its defined title and principles. These principles include territorial integrity, inviolability of borders, sovereignty, national jurisdiction over the infrastructure, and, of course, reciprocity. Once we have a full and final understanding, we will make it public. The details must still be clarified between Armenia and the U.S.,” Mirzoyan said, as reported by Armenpress.
He emphasized that only those aspects of the TRIPP project that have been officially published are agreed upon at this stage.
On August 8, 2025, in Washington, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Azerbaijani President Ilham Aliyev, and U.S. President Donald Trump signed a declaration. One of its provisions states that Armenia will cooperate with the United States and mutually agreed third parties to define the scope of the “Trump Route for International Peace and Prosperity” project on Armenian territory.