Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար և ԵԱՀԿ գործող նախագահ Էլինա Վալտոնենը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ ուրախ եմ եղել տեսնել այն բաց մոտեցումը, որ ՀՀ կառավարությունը ցուցաբերում է քաղհասարակության հետ հանդիպումներ և երկխոսություններ իրականացնելիս:
«Որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահող՝ Ֆինլանդիան հույժ կարևորում է ժողովրդավարության ամրությունը, հիմքը, ժողովրդավարությունը և հասարակության թափանցիկությունը: Այս բոլորը մարդկանց կարողությունների մասին են, որ նրանք կարողանան որոշումներ կայացնել և ընտրել»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Անդրադառնալով Հայաստան-Ֆինլանդիա հարաբերություններին՝ Վալտոնենը նշել է. «Մեծապես գնահատում ենք մեր երկկողմ հարաբերությունները Հայաստանի հետ, որը, հուսանք, էլ ավելի կամրապնդվի՝ առաջ ընթանալով:
Ողջունում ենք շարունակական հարաբերությունները և գործընկերությունը Հայաստանի և Ֆինլանդիայի միջև բոլոր մակարդակներով՝ քաղաքական և տնտեսական, ինչպես նաև խաղաղության և բարգավաճման հենասյուները ամուր պահելու և առաջ տանելու ուղղությամբ»:
Աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Էլինա Վալտոնենն ասել է, որ ԵԱՀԿ-ում ողջունում են ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը փակելու վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ դիմումը։

Elina Valtonen, Finland’s Minister for Foreign Affairs and the OSCE Chairperson-in-Office, said she was pleased to witness the Armenian government’s open approach to engaging in dialogue with civil society during a joint press conference with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
“As the OSCE Chair, Finland strongly prioritizes the strength of democratic foundations, transparency, and the ability of citizens to participate in decisions and make choices,” Valtonen said, as reported by 1lurer.am.
Addressing Armenia–Finland relations, she stated: “We highly value our bilateral relations with Armenia and hope they will grow even stronger going forward.
We welcome the continued engagement and partnership between Armenia and Finland at all levels — political, economic, and in upholding and advancing the pillars of peace and prosperity.”
On her working visit to Armenia, OSCE Chair Elina Valtonen also expressed support for the joint Armenian–Azerbaijani request to terminate the OSCE Minsk Group.