Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Էլինա Վալտոնենին։ Նա կարևորել է ԵԱՀԿ-ի հետ կառուցված համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ տարիների ընթացքում հաստատվել է ակտիվ ու բաց երկխոսություն։
Փաշինյանը շեշտել է ԵԱՀԿ–ի դերի ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ կազմակերպության պատասխանատվության գոտում անվտանգության ու կայունության ապահովման նպատակով։
Վալտոնենը իր հերթին շնորհավորել է խաղաղության ձեռքբերման առիթով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Նա համոզմունք է հայտնել, որ այդ զարգացումը լուրջ դեր կխաղա Հայաստանի կայունության ամրապնդման և տարածաշրջանային համագործակցության խորացման գործում։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը, սահմանազատման գործընթացի շարունակականությունն ու տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները։
Նրանք անդրադարձ են կատարել նաև ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև համագործակցության առաջխաղացմանը։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ԵՄ կողմից ժողովրդավարական արժեքների և բարեփոխումների խթանման գործում ցուցաբերվող հետևողական աջակցությունը՝ ընդգծելով, որ տարբեր ոլորտներում եվրոպական չափանիշների ներմուծումը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից է։
Այս համատեքստում, կողմերը քննարկել են ընթացիկ բարեփոխումները, որոնք վերաբերում են հակակոռուպցիոն քաղաքականությանը, քաղաքացիական հասարակության ամրապնդմանը, բիզնես միջավայրի բարելավմանը և այլ ուղղությունների։
Նիկոլ Փաշինյանն ու Էլինա Վալտոնենը անդրադարձ են կատարել նաև հայ-ֆիննական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին։
Քննարկվել են հնարավոր ներդրումների ներգրավման, գործարար կապերի ընդլայնման և այդ ուղղությամբ գործակցությունը խորացնելու հարցեր։
Կողմերը կարևորել են բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը՝ ի նպաստ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման։
Վալտոնենի այցը Հարավային Կովկաս տարածաշրջանային է և կայանալու էր հոկտեմբերի 13-15-ը, սակայն նրա այցն Ադրբեջան հետաձգել է։ Հոկտեմբերի 14-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահը Հայաստանում, իսկ հաջորդ օրը մեկնելու է Վրաստան։

Prime Minister Nikol Pashinyan met with the OSCE Chairperson-in-Office and Finland’s Minister for Foreign Affairs, Elina Valtonen. He emphasized the importance of strong cooperation with the OSCE, highlighting the long-standing tradition of active and open dialogue.
Pashinyan underscored the need to strengthen the role of the OSCE in ensuring security and stability within its area of responsibility.
Valtonen, in turn, congratulated Armenia and Azerbaijan on achieving peace. She expressed confidence that this development would significantly contribute to Armenia’s stability and the deepening of regional cooperation.
The two also discussed the normalization of Armenia-Azerbaijan relations, the ongoing border delimitation process, and broader regional developments.
They touched on advancing Armenia–European Union cooperation as well.
Pashinyan appreciated the European Union’s consistent support in promoting democratic values and reforms, noting that aligning with European standards across various sectors remains a priority for his government.
In this context, the parties discussed ongoing reforms, particularly in anti-corruption policy, strengthening civil society, improving the business climate, and other areas.
Pashinyan and Valtonen also exchanged views on the future of Armenian–Finnish relations.
They addressed prospects for attracting investment, expanding business ties, and deepening cooperation in these areas.
Both sides emphasized the importance of organizing high-level mutual visits to reinforce bilateral relations.
Valtonen’s South Caucasus visit was originally planned for October 13–15. Her visit to Azerbaijan was postponed, but she was in Armenia on October 14 and is expected to visit Georgia next.