ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և Նիդերլանդների Թագավորության ԱԳ նախարարության գլխավոր տնօրեն Մարսել դե Վինկը գոհունակությամբ ընդգծել են Հայաստան-Նիդերլանդներ քաղաքական երկխոսության դինամիկան և Ռազմավարական գործընկերության հռչակագրում ամրագրված ոլորտներում երկկողմ համագործակցության բարձր մակարդակը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև 2026թ. Հայաստանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի կազմակերպմանը:
Կոստանյանը բարձր է գնահատել առևտրային կարողությունների զարգացմանն ու եվրոպական շուկա մուտքի ընդլայնման համար Նիդերլանդների աջակցությունը, ինչպես նաև Համաշխարհային բանկի «Արտոնյալ ֆինանսավորման գլոբալ գործիքի հիմնադրամի» շրջանակում Հայաստանի Հանրապետությանը հավելյալ ֆինանսական հատկացումը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծապես գնահատում է Նիդերլանդների հետ փոխգործակցությունը նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության շրջանակում և, մանրամասն անդրադառնալով նախանշված բարեփոխումների օրակագին, զրուցակցին է ներկայացրել «Եվրոպական Միությանը ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի ընդունումից հետո ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկված քայլերը միտված Եվրոպական միության հետ գործընկերության խորացմանը:
Սեպտեմբերի 18–ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Նիդերլանդներ կատարած այցի ընթացքում հանդիպում էր անցկացրել այդ երկրի արտաքին գործերի նախարար Դավիդ վան Վելի հետ։Միրզոյանը և վան Վելը քննարկել են Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև ռազմավարական գործընկերության խորացմանն ուղղված համատեղ աշխատանքները, այդ թվում՝ մարտին երկու երկրների միջև ստորագրված համատեղ հռչակագրի կյանքի կոչման միջոցով։

Deputy Foreign Minister of Armenia Vahan Kostanyan and Marcel de Wink, Director-General of the Ministry of Foreign Affairs of the Netherlands, praised the ongoing political dialogue between Armenia and the Netherlands and the high level of bilateral cooperation outlined in the Strategic Partnership Declaration.
They also addressed the organization of the European Political Community (EPC) summit, scheduled to take place in Armenia in 2026.
Kostanyan expressed appreciation for the Netherlands’ support in expanding Armenia’s trade capacity and access to European markets, as well as for additional funding provided to Armenia through the World Bank’s Global Concessional Financing Facility.
He emphasized that Armenia values its partnership with the Netherlands within the broader Armenia-EU framework. Kostanyan briefed his counterpart on the Armenian government’s steps toward deepening EU ties following the adoption of the law on initiating Armenia’s EU accession process.
On September 18, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met Foreign Minister David van Weel in the Netherlands. They discussed advancing strategic cooperation, particularly through the implementation of the joint declaration signed in March.