ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և Նիդերլանդների Թագավորության ԱԳ նախարարության գլխավոր տնօրեն Մարսել դե Վինկը գոհունակությամբ ընդգծել են Հայաստան-Նիդերլանդներ քաղաքական երկխոսության դինամիկան և Ռազմավարական գործընկերության հռչակագրում ամրագրված ոլորտներում երկկողմ համագործակցության բարձր մակարդակը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև 2026թ. Հայաստանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի կազմակերպմանը:
Կոստանյանը բարձր է գնահատել առևտրային կարողությունների զարգացմանն ու եվրոպական շուկա մուտքի ընդլայնման համար Նիդերլանդների աջակցությունը, ինչպես նաև Համաշխարհային բանկի «Արտոնյալ ֆինանսավորման գլոբալ գործիքի հիմնադրամի» շրջանակում Հայաստանի Հանրապետությանը հավելյալ ֆինանսական հատկացումը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծապես գնահատում է Նիդերլանդների հետ փոխգործակցությունը նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության շրջանակում և, մանրամասն անդրադառնալով նախանշված բարեփոխումների օրակագին, զրուցակցին է ներկայացրել «Եվրոպական Միությանը ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի ընդունումից հետո ՀՀ կառավարության կողմից ձեռնարկված քայլերը միտված Եվրոպական միության հետ գործընկերության խորացմանը:
Սեպտեմբերի 18–ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Նիդերլանդներ կատարած այցի ընթացքում հանդիպում էր անցկացրել այդ երկրի արտաքին գործերի նախարար Դավիդ վան Վելի հետ։Միրզոյանը և վան Վելը քննարկել են Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև ռազմավարական գործընկերության խորացմանն ուղղված համատեղ աշխատանքները, այդ թվում՝ մարտին երկու երկրների միջև ստորագրված համատեղ հռչակագրի կյանքի կոչման միջոցով։

15 Октябрь 2025 - 07:39 AMT
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян и генеральный директор МИД Нидерландов Марсель де Винк выразили удовлетворение динамикой политического диалога между двумя странами, а также высоким уровнем двустороннего сотрудничества, закрепленного в Декларации о стратегическом партнерстве.
Стороны также обсудили подготовку к саммиту Европейского политического сообщества, который должен пройти в Армении в 2026 году.
Костанян выразил признательность Нидерландам за поддержку в развитии торгового потенциала Армении и расширении доступа к европейскому рынку, а также за дополнительное финансирование, предоставленное Армении в рамках Глобального инструмента льготного финансирования Всемирного банка.
Он подчеркнул, что Армения высоко ценит сотрудничество с Нидерландами и в рамках партнерства Армения-ЕС. Костанян подробно проинформировал собеседника о шагах, предпринятых правительством Армении после принятия закона о начале процесса присоединения к Европейскому союзу, направленных на углубление сотрудничества с ЕС.
18 сентября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе визита в Нидерланды встретился с министром иностранных дел Давидом ван Веелом. Они обсудили работу по углублению стратегического партнерства, включая реализацию совместной декларации, подписанной в марте.