ՄԱԿ Խոշտանգումների դեմ կոմիտեն խիստ մտահոգություն է հայտնել Բաքվում պահվող 23 հայի շարունակական կալանքի վերաբերյալ: Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ այս մտահոգությունները շարունակում են մնալ արդիական՝ հաշվի առնելով միջազգային կառույցների, այդ թվում՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներգրավվածության բացակայությունը:
«ՄԱԿ ԳՎ 80-րդ նստաշրջանի Երրորդ կոմիտեի՝ ՄԱԿ Խոշտանգումների դեմ կոմիտեի նախագահի, Խոշտանգումների կանխարգելման ենթակոմիտեի նախագահի, ինչպես նաև Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի հարցերով ՄԱԿ հատուկ զեկուցողի հետ ինտերակտիվ երկխոսության ժամանակ ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի համընդհանուր և բացարձակ վերացման ուղղությաբ։
Խիստ մտահոգություն հայնտվեց, որ որոշ երկրներում շարունակվում են արձանագրվել խոշտանգումների վերաբերյալ հավաստի հաղորդագրություններ՝ կալանավայրերում և զինված հակամարտությունների համատեքստում` հաճախ քաղաքական դրդապատճառներով պայամնավորված, ինչը միջազգային իրավունքի ակնհայտ խախտում է։
Անդրադարձ կատարվեց ՄԱԿ Խոշտանգումների դեմ կոմիտեի վերջին եզրակացություններին, որոնցում կոմիտեն լուրջ մտահոգություն է հայտնել 23 հայերի շարունակական կալանքի վերաբերյալ: Այս մտահոգությունները շարունակում են մնալ արդիական, քանի որ իրավիճակը շարունակում է վտանգել տուժածների իրավունքները, անվտանգությունը և արժանապատվությունը, մասնավորապես՝ հաշվի առնելով միջազգային կառույցների, այդ թվում՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներգրավվածության բացակայությունը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հոկտեմբերի 14–ին ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի դիմաց «Միասին» այլընտրանքային հասարակական–քաղաքական շարժման համակարգող խորհրդի անդամ Արամ Սարգսյանը հայտարարել է, որ ՄԱԿ–ը փետրվարի 17–ի իր եզրակացությամբ, ըստ էության, արդարացրել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ռեժիմի քայլերը և համարել, որ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայ գերիների կալանավորումն օրինական է եղել, մինչդեռ պարզվել է, որ ՄԱԿ-ի աշխատանքային խմբի նախագահ Հաննա Յուդկիվսկան ադրբեջանական «SOCAR» ընկերության հետ ունի սերտ կապեր։

Комитет ООН против пыток выразил серьезную обеспокоенность по поводу продолжающегося содержания 23 армян в Баку. Об этом говорится в заявлении Постоянного представительства Армении при ООН.
В документе подчеркивается, что обеспокоенность сохраняется в силу отсутствия участия международных структур, включая Международный комитет Красного Креста, что лишает возможности проводить мониторинг условий содержания и соблюдения прав задержанных.
Во время интерактивного диалога в рамках 80-й сессии Третьего комитета Генассамблеи ООН, армянская сторона вновь подтвердила свою абсолютную приверженность искоренению пыток и всех форм жестокого, бесчеловечного или унижающего достоинство обращения и наказания.
Была выражена тревога в связи с тем, что в ряде стран продолжают фиксироваться достоверные случаи пыток как в местах лишения свободы, так и в контексте вооруженных конфликтов, зачастую по политическим мотивам, что представляет собой явное нарушение международного права.
Была подчеркнута актуальность и серьезность выводов Комитета, особенно в контексте угрозы правам, безопасности и достоинству задержанных, учитывая отсутствие международного мониторинга, в том числе со стороны МККК.
14 октября, перед офисом ООН в Ереване, член Координационного совета движения «Вместе» Арам Саргсян заявил, что ООН своим заключением от 17 февраля фактически оправдала действия режима Ильхама Алиева, легитимизировав арест Рубена Варданяна и других армянских заключенных. Он также обвинил главу рабочей группы ООН Ханну Юдкивску в связях с азербайджанской государственной компанией SOCAR.