ՄԱԿ Խոշտանգումների դեմ կոմիտեն խիստ մտահոգություն է հայտնել Բաքվում պահվող 23 հայի շարունակական կալանքի վերաբերյալ: Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ այս մտահոգությունները շարունակում են մնալ արդիական՝ հաշվի առնելով միջազգային կառույցների, այդ թվում՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներգրավվածության բացակայությունը:
«ՄԱԿ ԳՎ 80-րդ նստաշրջանի Երրորդ կոմիտեի՝ ՄԱԿ Խոշտանգումների դեմ կոմիտեի նախագահի, Խոշտանգումների կանխարգելման ենթակոմիտեի նախագահի, ինչպես նաև Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի հարցերով ՄԱԿ հատուկ զեկուցողի հետ ինտերակտիվ երկխոսության ժամանակ ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը՝ խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի համընդհանուր և բացարձակ վերացման ուղղությաբ։
Խիստ մտահոգություն հայնտվեց, որ որոշ երկրներում շարունակվում են արձանագրվել խոշտանգումների վերաբերյալ հավաստի հաղորդագրություններ՝ կալանավայրերում և զինված հակամարտությունների համատեքստում` հաճախ քաղաքական դրդապատճառներով պայամնավորված, ինչը միջազգային իրավունքի ակնհայտ խախտում է։
Անդրադարձ կատարվեց ՄԱԿ Խոշտանգումների դեմ կոմիտեի վերջին եզրակացություններին, որոնցում կոմիտեն լուրջ մտահոգություն է հայտնել 23 հայերի շարունակական կալանքի վերաբերյալ: Այս մտահոգությունները շարունակում են մնալ արդիական, քանի որ իրավիճակը շարունակում է վտանգել տուժածների իրավունքները, անվտանգությունը և արժանապատվությունը, մասնավորապես՝ հաշվի առնելով միջազգային կառույցների, այդ թվում՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներգրավվածության բացակայությունը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հոկտեմբերի 14–ին ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի դիմաց «Միասին» այլընտրանքային հասարակական–քաղաքական շարժման համակարգող խորհրդի անդամ Արամ Սարգսյանը հայտարարել է, որ ՄԱԿ–ը փետրվարի 17–ի իր եզրակացությամբ, ըստ էության, արդարացրել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ռեժիմի քայլերը և համարել, որ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայ գերիների կալանավորումն օրինական է եղել, մինչդեռ պարզվել է, որ ՄԱԿ-ի աշխատանքային խմբի նախագահ Հաննա Յուդկիվսկան ադրբեջանական «SOCAR» ընկերության հետ ունի սերտ կապեր։

The UN Committee Against Torture has expressed serious concern over the ongoing detention of 23 Armenians in Baku, according to a statement by Armenia’s Permanent Mission to the United Nations.
The concern remains pressing due to the absence of involvement from international bodies, including the International Committee of the Red Cross (ICRC), which hampers oversight of the detainees' condition and rights.
During an interactive dialogue held within the 80th session of the UN General Assembly’s Third Committee, Armenia reiterated its absolute and universal commitment to eradicating torture and all forms of cruel, inhuman, or degrading treatment or punishment.
The Armenian delegation highlighted credible reports of torture in detention centers and in conflict settings, often driven by political motives — a clear violation of international law.
Referring to the Committee’s latest conclusions, Armenia stressed the continued relevance and urgency of concerns regarding the detainees, especially as their rights, safety, and dignity remain at risk without international oversight, including that of the ICRC.
On October 14, Aram Sargsyan, a member of the Coordinating Council of the Together civic-political movement, criticized the UN outside its Yerevan office. He claimed the organization, through a February 17 decision, effectively legitimized Azerbaijan’s detention of former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan and other Armenian prisoners. He also alleged that Hanna Yudkivska, chair of the relevant UN working group, has close ties to the Azerbaijani state-owned energy company SOCAR.