ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում արձագանքել է Արագածոտնի թեմի հոգևորականներին բերման ենթարկելուն՝ ընդգծելով, որ «սա Մայր Աթոռի դեմ հարձակումների հերթական փուլն է»։
«Իշխանությունն առավոտից ձերբակալություններ/խուզարկություններ է իրականացնում Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արագածոտնի թեմում, որի շրջանակներում 6 հոգևորական է ձերբակալվել, այդ թվում` թեմի առաջնորդը:
Սա Մայր Աթոռի դեմ հարձակումների հերթական փուլն է, նաև իշխանության գլխավոր հարվածի նախապատրաստությունը, որը ըստ նախապես հայտարարվածի, պետք է տեղի ունենա հոկտեմբերին:
Այս հարձակման գլխավոր պատասխանատուն անշուշտ Փաշինյանն է, սակայն սրանում իրենց դերն ունի ՔՊ-ն, դրա առանձին դեմքեր, իրավապահները, ովքեր «տուն պահելու», «քաղաքականությամբ չզբաղվելու» անվան տակ դաշտ են բացում Եկեղեցու դեմ անչափ ամոթալի հարվածների և ուրացման համար»,- գրել է Աբրահամյանը։
Փաստաբան Մարինե Ֆարմանյանն ասել է, որ Արագածոտնի թեմի քահանա Տեր Արամի հայտարարությունների հիման վրա ՔԿ հողարդում է ներկայացրել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր Դանիել Իոաննիսյանը։
«Տեր Արամը հայտարարել է, որ իրեն հարկադրել են հավաքների մասնակցել։ Այդ փաստի առթիվ են վկաները հրավիրված»,-ասել է նա։

15 Октябрь 2025 - 11:32 AMT
Секретарь фракции парламента «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook прокомментировал информацию о задержании священников Арагацотнской епархии, отметив, что это «очередной этап атак на Церковь».
«С утра власти начали аресты и обыски в Арагацотнской епархии Армянской Апостольской Церкви, в рамках которых были задержаны шесть священнослужителей, включая главу епархии», — написал он.
По словам Абрамяна, это часть глобального давления на Церковь, которая является прелюдией к более масштабной атаке, запланированной на октябрь.
«Главный ответственный за это — несомненно Пашинян, но свою роль играют и правящая партия «Гражданский договор», отдельные её представители, а также правоохранительные органы, которые под предлогом “не вмешательства в политику” открывают путь для постыдного удара и отрицания Церкви», — добавил он.
Ранее адвокат Ара Зограбян сообщил о задержании шести клириков Арагацотнской епархии: епископа Мкртича Прошяна, Отца Парена, Отца Манука, Отца Айка, Отца Гевонда и Отца Мкртича. Следственный комитет подтвердил информацию и заявил, что проводятся необходимые процессуальные действия в рамках уголовного производства.
Адвокат Марине Фарманян сообщила, что дело начато на основании заявления Тер Арама, утверждающего, что его заставили участвовать в публичных акциях. Заявление подал основатель организации «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян.