«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հանդես է եկել պարզաբանմամբ՝ նշելով, որ ԻՔՄ-ն պահանջել է քննել հավաքին մասնակցել պարտադրելու մասին Տեր Արամ քահանայի հայտարարությունները:
«Ի պատասխան լրատվամիջոցների հարգարժան ներկայացուցիչների հարցերի՝ հայտնում ենք, որ սեպտեմբերի 16-ին Հովհաննավանքի հոգևոր հովիվ քահանա Տեր Արամը Հանրային հեռուստատեսության եթերում հայտարարեց, որ 2021 թվականին Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու ներսում եղել է պարտադրանք` քաղաքական ուժերից մեկի նախընտրական հանրահավաքներին մասնակցելու համար:
Քանի որ պարտադրելը հանրահավաքներին մասնակցել թե՛ հին, թե՛ նոր Քրեական օրենսգրքով արգելված արարք է, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» սեպտեմբերի 17-ին հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել ՀՀ Դատախազություն՝ խնդրելով քննել հրապարակային արված այդ հայտարարությունը: Ճիշտ այնպես, ինչպես միշտ անում ենք ժողովրդավարական կարգին դեմ ուղղված հանցագործության մասին որևէ հրապարակային խոսք նկատելու բոլոր դեպքերում:
Հայտնում ենք, որ ենթադրյալ հանցագործության կամ դրա հնարավոր կատարողների մասին որևէ այլ տեղեկություն կամ մանրամասներ չունենք»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ որևէ «հանրահավաքի մարդկանց մասնակցել պարտադրելը կամ դրա համար վճարելը հանցագործություն է, և պետությունը պետք է պայքարի դրա դեմ»։
Ավելի վաղ փաստաբան Մարինե Ֆարմանյանն ասել էր, որ Արագածոտնի թեմի քահանա Տեր Արամի հայտարարությունների հիման վրա ՔԿ հողարդում է ներկայացրել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր Դանիել Իոաննիսյանը։

«Союз информированных граждан» (СИГ) выступил с заявлением, в котором подтвердил, что потребовал начать расследование после публичного заявления священника Отца Арама из монастыря Ованаванк о принуждении к участию в предвыборных митингах.
По информации организации, 16 сентября в эфире Общественного телевидения Армении Тер Арам заявил, что в 2021 году внутри Армянской Апостольской Церкви имело место принуждение к участию в митингах одной из политических сил.
Так как подобное принуждение является уголовно наказуемым деянием согласно как старому, так и новому Уголовному кодексу, СИГ 17 сентября подала заявление в Генеральную прокуратуру, потребовав проверить сказанное в телеэфире.
Организация подчеркнула, что не располагает дополнительной информацией о возможных нарушителях или деталях дела и действует в рамках своей постоянной практики реагирования на публичные заявления о преступлениях против демократического порядка.
«Принуждение людей к участию в митингах или выплата за это — преступление, и государство обязано этому противодействовать», — говорится в сообщении.
Ранее адвокат Марине Фарманян сообщила, что заявление в СК было подано основателем СИГ Даниелом Иоаннисяном на основе слов Отца Арама. Адвокат Ара Зограбян ранее сообщил о задержании шести клириков Арагацотнской епархии, включая епископа Мкртича Прошяна. Следственный комитет подтвердил факт задержания и указал, что в рамках уголовного дела проводятся процессуальные и доказательственные действия.