«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հանդես է եկել պարզաբանմամբ՝ նշելով, որ ԻՔՄ-ն պահանջել է քննել հավաքին մասնակցել պարտադրելու մասին Տեր Արամ քահանայի հայտարարությունները:
«Ի պատասխան լրատվամիջոցների հարգարժան ներկայացուցիչների հարցերի՝ հայտնում ենք, որ սեպտեմբերի 16-ին Հովհաննավանքի հոգևոր հովիվ քահանա Տեր Արամը Հանրային հեռուստատեսության եթերում հայտարարեց, որ 2021 թվականին Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու ներսում եղել է պարտադրանք` քաղաքական ուժերից մեկի նախընտրական հանրահավաքներին մասնակցելու համար:
Քանի որ պարտադրելը հանրահավաքներին մասնակցել թե՛ հին, թե՛ նոր Քրեական օրենսգրքով արգելված արարք է, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» սեպտեմբերի 17-ին հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել ՀՀ Դատախազություն՝ խնդրելով քննել հրապարակային արված այդ հայտարարությունը: Ճիշտ այնպես, ինչպես միշտ անում ենք ժողովրդավարական կարգին դեմ ուղղված հանցագործության մասին որևէ հրապարակային խոսք նկատելու բոլոր դեպքերում:
Հայտնում ենք, որ ենթադրյալ հանցագործության կամ դրա հնարավոր կատարողների մասին որևէ այլ տեղեկություն կամ մանրամասներ չունենք»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ որևէ «հանրահավաքի մարդկանց մասնակցել պարտադրելը կամ դրա համար վճարելը հանցագործություն է, և պետությունը պետք է պայքարի դրա դեմ»։
Ավելի վաղ փաստաբան Մարինե Ֆարմանյանն ասել էր, որ Արագածոտնի թեմի քահանա Տեր Արամի հայտարարությունների հիման վրա ՔԿ հողարդում է ներկայացրել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր Դանիել Իոաննիսյանը։

The Union of Informed Citizens (UIC) has issued a statement confirming that it requested an investigation into claims made by Father Aram, a priest from the Hovhannavank Monastery, regarding forced participation in political rallies.
According to the statement, on September 16, Father Aram publicly stated on Armenian Public Television that in 2021, clergy within the Armenian Apostolic Church were coerced into attending campaign rallies organized by a political party.
As coercion to attend public rallies is a criminal offense under both the old and new Criminal Codes, UIC says it submitted a formal crime report to Armenia’s Prosecutor General’s Office on September 17, requesting an official investigation into the priest’s televised claims.
The group stressed it has no additional information about the alleged crime or those who may have committed it, and that its action was standard protocol in response to any public allegations of crimes against democratic order.
“Compelling people to participate in rallies, or paying them to do so, is a criminal offense, and the state must act to prevent it,” the statement concluded.
Earlier, lawyer Marine Farmanyan confirmed that Daniel Ioannisyan, UIC’s founder, had submitted the report based on Father Aram’s statement. Lawyer Ara Zohrabyan had previously reported that six clergy from the Aragatsotn Diocese, including Bishop Mkrtich Proshyan and five priests, were detained. The Investigative Committee confirmed the detentions and said procedural actions are underway in a criminal case.