Սաղմոսավանքի հոգևոր հովիվ տեր Փառեն քահանա Առաքելյանը դուրս է եկել ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունից։
Քահանան հարցերին չի պատասխանել, միայն ասել է. «Ամեն ինչ լավ է», հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ տեր Փառենը ցուցմունք չի տվել։
«Պնդել է, որ իրեն հրավիրեն փաստաբանով, և վաղը իրեն կանչել են փաստաբանով։ Այս ընթացքում երկար ժամանակ պահել են ներսում»,- ասել է Զոհրաբյանը։
Փաստաբանը նշել է, որ մյուս գործընկերները կփորձեն զբաղվել դեռևս քննչականում գտնվող մյուս հոգևորականների հարցով։
Հոկտեմբերի 15–ի վաղ առավոտից իրավապահները խուզարկություն են իրականացրել Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի տանը, որից հետո նրան բերման են ենթարկել։ Սրբազանից բացի ձերբակալվել են նաև Արագածոտնի թեմի հինգ քահանաներ և մի քանի աշխարհիկ աշխատակիցներ։ Քննչական կոմիտեից հայտնել են, որ հոգևորականները ձերբակալվել են «հավաքին մասնակցելու կամ մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու» կասկածանքով։
Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ ձերբակալված հոգևորականների թիվը հասել է 11-ի, որոնց թվում է նաև Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը։

Father Paren Arakelyan, spiritual leader of Sagmosavank Monastery, has left the Yerevan city division of Armenia’s Investigative Committee. He declined to answer any questions, only saying: “Everything is fine,” Sputnik Armenia reports.
Lawyer Ara Zohrabyan told reporters that Ter Paren did not provide testimony.
“He insisted on having his lawyer present and has been summoned again for tomorrow with legal representation. He was held inside for quite a long time,” Zohrabyan said.
The lawyer added that his colleagues will continue working on the cases of the other clergy members still under questioning at the Investigative Committee.
Earlier in the day, law enforcement searched the home of Bishop Mkrtich Proshyan, head of the Aragatsotn Diocese, before bringing him in for questioning. Alongside the bishop, five priests and several lay staff members were detained. The Investigative Committee later stated the clergy were arrested on suspicion of “materially incentivizing participation in, or refusal to participate in, a gathering.”