Սաղմոսավանքի հոգևոր հովիվ տեր Փառեն քահանա Առաքելյանը դուրս է եկել ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունից։
Քահանան հարցերին չի պատասխանել, միայն ասել է. «Ամեն ինչ լավ է», հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ տեր Փառենը ցուցմունք չի տվել։
«Պնդել է, որ իրեն հրավիրեն փաստաբանով, և վաղը իրեն կանչել են փաստաբանով։ Այս ընթացքում երկար ժամանակ պահել են ներսում»,- ասել է Զոհրաբյանը։
Փաստաբանը նշել է, որ մյուս գործընկերները կփորձեն զբաղվել դեռևս քննչականում գտնվող մյուս հոգևորականների հարցով։
Հոկտեմբերի 15–ի վաղ առավոտից իրավապահները խուզարկություն են իրականացրել Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի տանը, որից հետո նրան բերման են ենթարկել։ Սրբազանից բացի ձերբակալվել են նաև Արագածոտնի թեմի հինգ քահանաներ և մի քանի աշխարհիկ աշխատակիցներ։ Քննչական կոմիտեից հայտնել են, որ հոգևորականները ձերբակալվել են «հավաքին մասնակցելու կամ մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու» կասկածանքով։
Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ ձերբակալված հոգևորականների թիվը հասել է 11-ի, որոնց թվում է նաև Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը։

15 Октябрь 2025 - 14:42 AMT
Духовный пастырь Сагмосаванка, Отец Парен Аракелян, вышел из ереванского управления Следственного комитета Армении. Он не ответил на вопросы журналистов и лишь сказал: «Всё хорошо», передаёт Sputnik Армения.
Адвокат Ара Зограбян сообщил, что Отец Парен не дал показаний.
«Он настоял, чтобы допрос проходил в присутствии адвоката. Его вызвали повторно на завтра. Всё это время он находился внутри довольно долго», — отметил Зохрабян.
Он добавил, что другие адвокаты будут заниматься делами оставшихся в Следственном комитете священнослужителей.
С раннего утра 15 октября правоохранительные органы провели обыск в доме епископа Мкртича Прошяна, главы Арагацотнской епархии, после чего он был доставлен в СК. Помимо епископа были задержаны пять священников епархии и несколько мирских сотрудников. В СК заявили, что священники задержаны по подозрению в «материальном стимулировании участия или отказа от участия в собрании».
Позднее стало известно, что общее число задержанных духовных лиц достигло 11, включая епископа Мкртича Прошяна.