«Մեր ձևով» քաղաքացիական շարժման համակարգող Ալիկ Ալեքսանյանը հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 18-ին՝ շաբաթ օրը, Ազատության հրապարակում նախատեսված է հանրահավաք։
«Ժամը 16։30-ին տեղի կունենա մեր բոլորի հանարահավաքը։ Հավաքվում ենք մեր ձայնը բարձրացնելու, պահանջելու արդարադատություն, ազատություն քաղբանտարկյալներին՝ սրբազաններին, Սամվել Կարապետյանին»,-հայտարարել է շարժման ներկայացուցիչը Հակակոռուպցիոն դատարանի դիմաց, հայտնում է Panorama.am-ը։
Հոկտեմբերի 14–ից դատավոր Վահե Դոլմազյանի նախագահությամբ քննվում է գործարար Սամվել Կարապետյանի կալանքը 2 ամսով երկարացնելու վերաբերյալ ՔԿ միջնորդությունը։
Հունիսի 17-ին իրավապահները խուզարկություն են իրականացրել Սամվել Կարապետյանի տանը՝ նրա կողմից Հայ առաքելական եկեղեցուն հրապարակայնորեն սատարելուց հետո։ Կարապետյանը քննադատել է մի խմբի, որն ըստ նրա՝ մոռանալով հայոց և եկեղեցու բազմադարյա պատմությունը, հարձակում է իրականացրել թե՛ եկեղեցու, թե՛ հայ ժողովրդի դեմ։ Հունիսի 18-ին նա կալանավորվել է 2 ամսով, իսկ օգոստոսի 15-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Տիգրան Դավթյանը երկարաձգել է կալանքի ժամկետը ևս 2 ամսով։
Հոկտեմբերի 11-ին քննիչը ներկայացրել է կալանքի հերթական երկարաձգման միջնորդություն։ Դատարանը հրապարակելու է որոշումը հոկտեմբերի 15–ին։

Координатор движения «По-своему» Алик Алексанян сообщил, что в субботу, 18 октября, на площади Свободы в Ереване состоится митинг.
«В 16:30 пройдёт наш общий митинг. Мы собираемся, чтобы поднять голос, потребовать справедливости и свободы для политзаключённых — наших священнослужителей и Самвела Карапетяна», — заявил он у здания Антикоррупционного суда, передаёт Panorama.am .
С 14 октября под председательством судьи Ваге Долмазяна в Антикоррупционном суде рассматривается ходатайство Следственного комитета о продлении ареста Самвела Карапетяна ещё на два месяца.
17 июня после публичной поддержки Армянской Апостольской Церкви правоохранители провели обыск в доме Карапетяна. Он осудил группу лиц, которую обвинил в нападении на церковь и армянский народ. 18 июня бизнесмен был арестован на два месяца, а 15 августа судья Тигран Давтян продлил срок его содержания под стражей.