Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը Քննչական կոմիտեի Երևանի կենտրոնի բաժնի շենքի մոտ լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի նկատմամբքրեական հետապնդում են հարուցել՝ տանելու են կալանքի։
Փաստաբանը, որն այցելել է տարածքը փաստաբան Երեմ Սարգսյանի ուղեկցությամբ, նշել է, որ վերջապես հնարավոր է եղել հանդիպել Մկրտիչ սրբազանի հետ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Պարզվեց, որ նա ի սկզբանե է Երևանի կենտրոնի քննչական այս բաժին բերվել, սակայն նրա հետ մինչ այս պահը որևէ շփման հնարավորություն չէին տվել։ Նա ձերբակալված է, նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում են հարուցել` հավաքներին մասնակցությանը խոչընդոտելու և 2021 թ. ընտրությունների քվեարկության արդյունքների վրա ազդելու համար»,– տեղեկացրել է Զոհրաբյանը։
Նրա համոզմամբ՝ սրբազանի դեմ ներկայացված մեղադրանքները կեղծ բնույթ ունեն և ամբողջ գործընթացը պետք է դիտարկել Եկեղեցու դեմ իրականացվող քայլերի համատեքստում։ Զոհրաբյանը նշել է, որ մանրամասներ չի կարող հրապարակել, քանի որ դա կարող է խանգարել պաշտպանական տակտիկայի ձևավորմանը։
«Սրբազանին տանելու են կալանքի ու նրա նկատմամբ անելու են այն, ինչ արեցին մյուս սրբազանների նկատմամբ։ Մկրտիչ սրբազանն ասաց, որ ինքը պատրաստ է, որ իր նկատմամբ հալածանքներ են լինելու, իր համար դա նորություն չէր։ Իր նկատմամբ հարուցված մեղադրանքը սրբազանը չի ընդունում։ Պետք է ասեմ, որ սա աննախադեպ բան է. դուք երբեք լսած չեք լինի, որ այսքան հոգևորականի բերման են ենթարկել, այսքան ժամ պահեն ու հոգևորականի տեղը թաքցնեն»,– հայտարարել է փաստաբանը։
Զոհրաբյանը հավելել է, որ Մկրտիչ սրբազանը ձերբակալվել է հոկտեմբերի 15–ի առավոտյան՝ ժամը 9։30-ին, ուստի իրավապահները սահմանափակ ժամանակ ունեն նրան անազատության մեջ պահելու համար։ Այդ պատճառով էլ հենց այսօր նախատեսվում է միջնորդել կալանքի կիրառումը։
Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի քրոջ որդին է։
Ավելի վաղ Տեր Արամը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել էր, որ մասնակցել է ընդդիմության հավաքներին՝ վերադասի՝ Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Տեր Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի հանձնարարությամբ։ Այս հայտարարության հիմքով Քննչական կոմիտեն նախաձեռնել է քրեական վարույթ՝ հավաքին մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու հատկանիշներով։
Վաղ առավոտյան իրավապահները խուզարկություն են իրականացրել Մկրտիչ սրբազանի տանը, որից հետո նրան բերման են ենթարկել։ Նրա հետ միասին ձերբակալվել են նաև Արագածոտնի թեմի հինգ հոգևորականներ և մի քանի աշխարհիկ աշխատակիցներ։ Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ ձերբակալվածները կասկածվում են՝ «հավաքին մասնակցելու կամ մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու» մեջ։ Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ ձերբակալված հոգևորականների թիվը հասել է 11-ի։

15 Октябрь 2025 - 15:12 AMT
Глава Арагацотнской епархии Армянской Апостольской Церкви, епископ Мкртич Прошян, племянник Католикоса всех армян Гарегина II, подвергся уголовному преследованию. Как заявил его адвокат Ара Зограбян у здания ереванского управления Следственного комитета, духовное лицо будет взято под стражу. Он отметил, что вместе с адвокатом Еремом Саркисяном смог встретиться с епископом, сообщает Sputnik Армения.
По словам адвоката, с момента привода Прошяна утром 15 октября с ним не давали связаться ни адвокатам, ни близким. Сейчас он официально задержан и обвиняется в «воспрепятствовании участию в собраниях» и «влиянии на результаты голосования на выборах 2021 года».
Зограбян убеждён, что обвинения сфабрикованы и преследование епископа следует рассматривать в контексте давления на Армянскую Церковь. Подробности адвокат раскрывать отказался, сославшись на формирование линии защиты.
«Епископа собираются арестовать, как и других духовных лиц. Он сам сказал, что готов к преследованию. Обвинения он категорически отрицает. Мы имеем беспрецедентный случай — столько священников были задержаны, долго удерживаются, их местонахождение скрывается», — отметил адвокат.
Он уточнил, что Мкртич Прошян был задержан утром 15 октября в 9:30. У следствия остаётся ограниченное время для содержания его под стражей без решения суда, поэтому ходатайство об аресте будет подано сегодня.
Ранее священник Арам заявил в эфире Общественного телевидения, что участвовал в оппозиционных митингах по указанию епископа Прошяна. Это заявление стало основанием для возбуждения уголовного дела по статье о принуждении или воспрепятствовании участию в собраниях.
В тот же день полиция провела обыск в доме епископа и задержала его. Вместе с ним были арестованы пять священников и несколько светских сотрудников епархии. Следственный комитет сообщил, что задержанные подозреваются в «материальном стимулировании или препятствовании участию в собрании». Позже стало известно, что общее число задержанных священнослужителей достигло одиннадцати.