Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը Քննչական կոմիտեի Երևանի կենտրոնի բաժնի շենքի մոտ լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի նկատմամբքրեական հետապնդում են հարուցել՝ տանելու են կալանքի։
Փաստաբանը, որն այցելել է տարածքը փաստաբան Երեմ Սարգսյանի ուղեկցությամբ, նշել է, որ վերջապես հնարավոր է եղել հանդիպել Մկրտիչ սրբազանի հետ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Պարզվեց, որ նա ի սկզբանե է Երևանի կենտրոնի քննչական այս բաժին բերվել, սակայն նրա հետ մինչ այս պահը որևէ շփման հնարավորություն չէին տվել։ Նա ձերբակալված է, նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում են հարուցել` հավաքներին մասնակցությանը խոչընդոտելու և 2021 թ. ընտրությունների քվեարկության արդյունքների վրա ազդելու համար»,– տեղեկացրել է Զոհրաբյանը։
Նրա համոզմամբ՝ սրբազանի դեմ ներկայացված մեղադրանքները կեղծ բնույթ ունեն և ամբողջ գործընթացը պետք է դիտարկել Եկեղեցու դեմ իրականացվող քայլերի համատեքստում։ Զոհրաբյանը նշել է, որ մանրամասներ չի կարող հրապարակել, քանի որ դա կարող է խանգարել պաշտպանական տակտիկայի ձևավորմանը։
«Սրբազանին տանելու են կալանքի ու նրա նկատմամբ անելու են այն, ինչ արեցին մյուս սրբազանների նկատմամբ։ Մկրտիչ սրբազանն ասաց, որ ինքը պատրաստ է, որ իր նկատմամբ հալածանքներ են լինելու, իր համար դա նորություն չէր։ Իր նկատմամբ հարուցված մեղադրանքը սրբազանը չի ընդունում։ Պետք է ասեմ, որ սա աննախադեպ բան է. դուք երբեք լսած չեք լինի, որ այսքան հոգևորականի բերման են ենթարկել, այսքան ժամ պահեն ու հոգևորականի տեղը թաքցնեն»,– հայտարարել է փաստաբանը։
Զոհրաբյանը հավելել է, որ Մկրտիչ սրբազանը ձերբակալվել է հոկտեմբերի 15–ի առավոտյան՝ ժամը 9։30-ին, ուստի իրավապահները սահմանափակ ժամանակ ունեն նրան անազատության մեջ պահելու համար։ Այդ պատճառով էլ հենց այսօր նախատեսվում է միջնորդել կալանքի կիրառումը։
Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի քրոջ որդին է։
Ավելի վաղ Տեր Արամը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել էր, որ մասնակցել է ընդդիմության հավաքներին՝ վերադասի՝ Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Տեր Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի հանձնարարությամբ։ Այս հայտարարության հիմքով Քննչական կոմիտեն նախաձեռնել է քրեական վարույթ՝ հավաքին մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու հատկանիշներով։
Վաղ առավոտյան իրավապահները խուզարկություն են իրականացրել Մկրտիչ սրբազանի տանը, որից հետո նրան բերման են ենթարկել։ Նրա հետ միասին ձերբակալվել են նաև Արագածոտնի թեմի հինգ հոգևորականներ և մի քանի աշխարհիկ աշխատակիցներ։ Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ ձերբակալվածները կասկածվում են՝ «հավաքին մասնակցելու կամ մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու» մեջ։ Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ ձերբակալված հոգևորականների թիվը հասել է 11-ի։

Bishop Mkrtich Proshyan, head of the Aragatsotn Diocese and nephew of Catholicos of All Armenians Karekin II, is facing criminal prosecution and will soon be taken into custody, according to his lawyer Ara Zohrabyan. Speaking outside the Investigative Committee’s Yerevan office, Zohrabyan stated that after hours of restricted contact, he and attorney Yerem Sargsyan were finally allowed to meet with the bishop, Sputnik Armenia reports.
Zohrabyan confirmed that bishop Proshyan was initially brought to this location, but was denied access to legal counsel until now. He is currently under arrest and is accused of “obstructing participation in assemblies” and “influencing the outcome of the 2021 elections.”
According to the lawyer, the charges are fabricated and should be viewed within the broader context of actions targeting the Armenian Apostolic Church. He declined to reveal further details, citing the need to preserve their legal defense strategy.
“They plan to place the bishop in custody just like they did with other clergymen. He is prepared for persecution and knew this was coming. He rejects the accusations. This is unprecedented. You’ve never heard of so many clergymen being held for hours, with their whereabouts concealed,” said Zohrabyan.
He added that Bishop Proshyan was detained on the morning of October 15 at 9:30 a.m., meaning authorities have limited time to keep him in custody without formal charges. The request for his pre-trial detention is expected to be filed today.
Earlier, in a televised interview, Father Aram stated that he had participated in opposition protests in 2021 on the direct instruction of Bishop Proshyan. This prompted the Investigative Committee to initiate a criminal case on charges of coercing or preventing participation in assemblies.
On the same morning, law enforcement also searched the bishop’s home before detaining him. Five additional clergy from the Aragatsotn Diocese and several lay staff members were also arrested. Authorities say they are suspected of “financially incentivizing or discouraging participation in gatherings.” The total number of detained clergy has since risen to eleven.