Քննչական կոմիտեն, անդրադառնալով ՀԱԵ Արագածոտնի թեմում տեղի ունեցած խուզարկություններին և հոգևորականներին բերման ենթարկելուն, հայտարարել է, որ «բացահայտվել են հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելու և գույքի հափշտակության դեպքեր»։
Նշվում է, որ ՔԿ Երևանիի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնի վարույթում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության շրջանակում իրականացվել են բազմակի խուզարկություններ, որոնք վերաբերում են հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելու, ընտրական իրավունքի իրացմանը խոչընդոտելու և խոշոր չափերի վստահված գույքի հափշտակություն կատարելու դեպքերին։
«Երկու տասնյակից ավելի խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել ու վերցվել են վարույթի համար կարևորություն ունեցող փաստաթղթեր, տեղեկատվական կրիչներ, առանձնապես խոշոր չափով կանխիկ գումար, ոսկուց և արծաթից պատրաստված մեծաքանակ զարդեր, բազմաթիվ վառելիքի կտրոններ, որոնք տրվել են տարբեր առևտրային կազմակերպությունների անունով, ինչպես նաև մի շարք այլ առարկաներ ու իրեր։
Կատարված մեծածավալ քննչական ու վարութային գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստերի հիման վրա Հ.Պ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելը պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով), Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը), Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ 46-236-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն օժանդակելը) և Ն.Ա.-ի նկատմամբ՝ 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելը)»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Վերջիններս ձերբակալվել են:
Քրեական վարույթի նախաքննությունը շարունակվում է:
Հոկտեմբերի 15–ին բերման է ենթարկվել Արագածոտնի թեմի 12 քահանա, ինչպես նաև թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը: Ըստ ՔԿ-ի` նրանց ձերբակալել են հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական վարույթի շրջանակում:

More than 20 searches tied to a criminal case under Armenia’s Investigative Committee have revealed incidents of coercion to participate in rallies and misappropriation of entrusted property, the Committee said.
According to the statement, the searches were part of a preliminary investigation led by the Department for Grave Crimes within the Yerevan City Investigation Division. The case centers on allegations of forcing individuals to join rallies, obstructing the exercise of voting rights, and embezzling large sums of entrusted property.
“During the course of more than 20 searches, investigators recovered key documents, data storage devices, large amounts of cash, numerous gold and silver jewelry items, many fuel coupons issued in the names of various commercial entities, and other items relevant to the case,” the Committee stated.
Based on the evidence collected through these large-scale investigative and procedural activities, public criminal prosecution has been initiated against:
- H.P., under Article 149, Part 2, Point 4 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003 (obstructing the exercise of electoral rights by abusing official position), and under Article 236, Part 3 (coercing or preventing participation in rallies using official or service authority or influence, or offering material incentives to participate or abstain).
- A.A., under Article 46-236, Part 3 (aiding in coercion or material incentivization to participate or abstain from rallies using official or service authority or influence).
- N.A., under Article 256, Part 2, Points 2 and 3 (embezzling large amounts of entrusted property using official or service authority or influence).
All three individuals have been arrested.
On October 15, 11 clergy members from the Aragatsotn Diocese, including Bishop Mkrtich Proshyan, were detained. The arrests are part of the investigation into alleged coercion or obstruction of rally participation. The case was initiated following statements by Father Aram Asatryan on Public Television, who said the diocesan leader forced him and other priests to join opposition rallies in 2021. Daniel Ioannisyan, head of the Union of Informed Citizens NGO, had alerted the Prosecutor General’s Office to these claims.