Քննչական կոմիտեն, անդրադառնալով ՀԱԵ Արագածոտնի թեմում տեղի ունեցած խուզարկություններին և հոգևորականներին բերման ենթարկելուն, հայտարարել է, որ «բացահայտվել են հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելու և գույքի հափշտակության դեպքեր»։
Նշվում է, որ ՔԿ Երևանիի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնի վարույթում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության շրջանակում իրականացվել են բազմակի խուզարկություններ, որոնք վերաբերում են հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելու, ընտրական իրավունքի իրացմանը խոչընդոտելու և խոշոր չափերի վստահված գույքի հափշտակություն կատարելու դեպքերին։
«Երկու տասնյակից ավելի խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել ու վերցվել են վարույթի համար կարևորություն ունեցող փաստաթղթեր, տեղեկատվական կրիչներ, առանձնապես խոշոր չափով կանխիկ գումար, ոսկուց և արծաթից պատրաստված մեծաքանակ զարդեր, բազմաթիվ վառելիքի կտրոններ, որոնք տրվել են տարբեր առևտրային կազմակերպությունների անունով, ինչպես նաև մի շարք այլ առարկաներ ու իրեր։
Կատարված մեծածավալ քննչական ու վարութային գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստերի հիման վրա Հ.Պ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելը պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով), Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը), Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ 46-236-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն օժանդակելը) և Ն.Ա.-ի նկատմամբ՝ 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելը)»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Վերջիններս ձերբակալվել են:
Քրեական վարույթի նախաքննությունը շարունակվում է:
Հոկտեմբերի 15–ին բերման է ենթարկվել Արագածոտնի թեմի 12 քահանա, ինչպես նաև թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը: Ըստ ՔԿ-ի` նրանց ձերբակալել են հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական վարույթի շրջանակում:

Следственный комитет Армении сообщил о выявлении случаев принуждения к участию в митингах и хищения вверенного имущества в рамках расследования уголовного дела, находящегося в производстве отдела по расследованию особо тяжких преступлений следственного управления города Еревана.
Согласно сообщению, в ходе предварительного следствия были проведены многочисленные обыски, касающиеся принуждения к участию в собраниях, воспрепятствования реализации избирательного права и хищения вверенного имущества в особо крупных размерах.
«В результате более чем двух десятков обысков были изъяты документы и носители информации, представляющие интерес для дела, крупные суммы наличных, большое количество ювелирных изделий из золота и серебра, многочисленные талоны на топливо, выписанные на имя различных торговых организаций, а также ряд других предметов», — говорится в заявлении.
На основании собранных доказательств в рамках проведенных масштабных следственных и процессуальных действий возбуждено публичное уголовное преследование в отношении:
- Гражданина Г.П. по ч. 2 п. 4 ст. 149 Уголовного кодекса (воспрепятствование реализации избирательного права с использованием должностного положения) и по ч. 3 ст. 236 (принуждение или воспрепятствование участию в митинге с использованием власти или служебного влияния, а также материальное стимулирование участия или отказа от участия в митинге).
- Гражданина А.А. по ч. 3 ст. 46-236 (содействие в принуждении или материальном стимулировании участия или отказа от участия в митинге с использованием власти или служебного влияния).
- Гражданина Н.А. по ч. 2 пп. 2 и 3 ст. 256 (хищение вверенного имущества в крупных размерах с использованием власти или служебного влияния).
Все трое были задержаны.
15 октября были задержаны 11 священнослужителей Арагацотнской епархии, в том числе епископ Мкртич Прошян. По данным СК, задержания связаны с расследованием дела о принуждении или воспрепятствовании участию в митингах. Уголовное дело возбуждено после заявлений священника Арама Асатряна в эфире Общественного телевидения, который утверждал, что глава епархии заставил его и других священников участвовать в акциях оппозиции в 2021 году. На эти высказывания обратил внимание председатель НПО «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян, обратившись в Генеральную прокуратуру.