Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը կալանավորվել է 2 ամսով։ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը` դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, բավարարել է քննիչի ներկայացրած միջնորդությունը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փաստաբան Երեմ Սարգսյանը հայտնել է, որ դատարանի որոշմամբ սահմանափակվել են նաև նրա հետ տեսակցությունները։ Բացառություն է մայրը։
Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի պաշտպանները կարծում են, որ որոշումն անհիմն է և պատրաստվում են բողոքարկել այն։
Կալանքի միջնորդությունը քննած դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը «Սրբազան պայքարի» առաջնորդ Բագրատ սրբազանի և 17 համակիրների գործով նախագահող դատավորն է։
Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի գործով ստեղծված քննչական խմբում ընդգրկվել է 54 քննիչ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։
«Մկրտիչ սրբազանի գործն այն աստիճան «պետական կարևորություն» ունի, որ դրանով կազմված քննչական խումբը բաղկացած է 54 քննիչից։ 54 քննիչ, բանուգործ թողած, Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու հարցերով է զբաղվում»,- գրել է Սարգսյանը։
Հոկտեմբերի 15-ի վաղ առավոտյան իրավապահ մարմինները խուզարկություն են իրականացրել Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի բնակարանում, որից հետո նա բերման է ենթարկվել։ Բացի սրբազանից, բերման են ենթարկվել նաև Արագածոտնի թեմի 12 հոգևորականներ և առաջնորդարանի աշխատակազմի մի քանի ներկայացուցիչներ։ Հետագայում Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ երեք անձ ձերբակալվել է, որոնց թվում է նաև թեմի առաջնորդը։

16 Октябрь 2025 - 07:23 AMT
Суд первой инстанции общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Карена Фархосяна удовлетворил ходатайство следствия и постановил заключить под стражу епископа Арагацотнской епархии Мкртича Прошяна сроком на два месяца. Об этом сообщает «Спутник Армения».
Адвокат епископа Ерем Саргсян заявил, что суд также ограничил возможность встреч с подзащитным. Исключение сделано лишь для его матери.
Защитники Мкртича Прошяна считают это решение необоснованным и намерены его обжаловать.
Судья Карен Фархосян также ведет дело епископа Баграта и 17 его сторонников, связанных с движением «Священная борьба».
По словам адвоката Саргсяна, в следственную группу по делу епископа Прошяна включены 54 следователя. Об этом он сообщил на своей странице в Facebook.
«Дело епископа Мкртича теперь настолько имеет „государственное значение“, что следственная группа насчитывает 54 следователя. 54 человека, оставив другие дела, занимаются вопросами Армянской Апостольской Церкви», — написал он.
Утром 15 октября правоохранители провели обыск в доме епископа Мкртича Прошяна, после чего он был задержан. Вместе с ним были доставлены в полицию еще 12 священнослужителей и несколько сотрудников канцелярии Арагацотнской епархии. Позже Следственный комитет подтвердил арест троих, включая главу епархии.