Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն Պենտագոնում հանդիպել է ԱՄՆ պատերազմի քարտուղարի քաղաքականության գծով տեղակալ Էլբրիջ Կոլբիի հետ, հայտնում է նախարարությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում ՀՀ-ԱՄՆ համագործակցության ներկա ընթացքին և երկարաժամկետ, ինստիտուցիոնալ ծրագրերի նախաձեռնմանն առնչվող հարցեր։
Կողմերը վերահաստատել են պաշտպանության ոլորտում գործընկերությունը խորացնելու պատրաստակամությունը՝ ընդգծելով ԱՄՆ ստանձնած կարևոր դերը տարածաշրջանում կայուն և տևական անվտանգության հաստատման գործընթացում:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը։
Պապիկյանը հոկտեմբերի 14-ին հանդիպել է ԱՄՆ պաշտպանական անվտանգության համագործակցության գործակալության տնօրեն Մայքլ Միլլերի հետ: Կողմերը պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել նոր նախաձեռնությունների վերաբերյալ:
Հոկտեմբերի 13–ին «AUSA» միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը շրջել է ցուցահանդեսի տաղավարներում, ծանոթացել ներկայացված ցուցանմուշներին և հանդիպել ցուցահանդեսին մասնակցող տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ։

On October 15, Armenian Defense Minister Suren Papikyan met with Elbridge Colby, U.S. Deputy Secretary of Defense for Policy, at the Pentagon, the ministry reported.
The two sides discussed the current state of Armenia-U.S. defense cooperation and the potential for launching long-term, institutional programs.
Both parties reaffirmed their readiness to deepen their partnership in the defense sector, emphasizing the important role the United States plays in promoting lasting and stable security in the region.
Armenia’s Ambassador to the U.S., Narek Mkrtchyan, also attended the meeting.
On October 14, Papikyan met with Michael Miller, Director of the U.S. Defense Security Cooperation Agency, and reached agreements on new defense initiatives. On October 13, during the AUSA international exhibition, Papikyan toured the pavilions, reviewed military displays, and met with representatives of participating defense companies.