Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն Պենտագոնում հանդիպել է ԱՄՆ պատերազմի քարտուղարի քաղաքականության գծով տեղակալ Էլբրիջ Կոլբիի հետ, հայտնում է նախարարությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում ՀՀ-ԱՄՆ համագործակցության ներկա ընթացքին և երկարաժամկետ, ինստիտուցիոնալ ծրագրերի նախաձեռնմանն առնչվող հարցեր։
Կողմերը վերահաստատել են պաշտպանության ոլորտում գործընկերությունը խորացնելու պատրաստակամությունը՝ ընդգծելով ԱՄՆ ստանձնած կարևոր դերը տարածաշրջանում կայուն և տևական անվտանգության հաստատման գործընթացում:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը։
Պապիկյանը հոկտեմբերի 14-ին հանդիպել է ԱՄՆ պաշտպանական անվտանգության համագործակցության գործակալության տնօրեն Մայքլ Միլլերի հետ: Կողմերը պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել նոր նախաձեռնությունների վերաբերյալ:
Հոկտեմբերի 13–ին «AUSA» միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը շրջել է ցուցահանդեսի տաղավարներում, ծանոթացել ներկայացված ցուցանմուշներին և հանդիպել ցուցահանդեսին մասնակցող տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ։

15 октября министр обороны Армении Сурен Папикян провел встречу в Пентагоне с заместителем министра обороны США по политике Элбриджем Колби, сообщает пресс-служба министерства.
Стороны обсудили текущее состояние армяно-американского сотрудничества в сфере обороны, а также вопросы, связанные с запуском долгосрочных институциональных программ.
Участники встречи подтвердили готовность углублять партнерство в оборонной сфере, подчеркнув важную роль США в обеспечении устойчивой и продолжительной безопасности в регионе.
Во встрече также принял участие посол Армении в США Нарек Мкртчян.
14 октября Папикян встретился с директором Агентства по сотрудничеству в области оборонной безопасности США Майклом Миллером, с которым были достигнуты договоренности по новым инициативам. 13 октября в рамках международной выставки AUSA министр обороны ознакомился с представленными экспонатами и встретился с представителями участвующих организаций.