Հասարակական և քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ բանտում են ՀԱԵ Շիրակի, Տավուշի և Արագածոտնի թեմերի առաջնորդները։
Նա հիշեցրել է, որ մայիսին Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ Ալլաշուքյուր Փաշազադեն «Կովկասի մահմեդականների Էրիվանի և Էջմիածնի ղազիաթ (թեմ)» հիմնելու մասին է հայտնել։
«Կալանավորված է Հայաստանյաց առաքելական Սուրբ եկեղեցու երրորդ թեմակալ առաջնորդը։ Այս պահին բանտում են Շիրակի, Տավուշի և Արագածոտնի թեմերի առաջնորդները, որոնցից երկուսը նաև Բարձրագույն հոգևոր խորհրդի անդամներ են։
Հ.Գ. Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ Ալլաշուքյուր Փաշազադեն 2025 թվականի մայիսի 22-ին հայտարարել է Կովկասի մահմեդականների Էրիվանի և Էջմիածնի ղազիաթ (թեմ) հիմնելու մասին։ Հայ եկեղեցու բոլոր թեմակալ առաջնորդների, ինչպես նաև եկեղեցու ամենամեծ բարերար Սամվել Կարապետյանի ձերբակալությունները տեղի են ունեցել այդ որոշումը կայացնելուց հետո»,-գրել է նա։
Հոկտեմբերի 13–ին Փաշազադեն ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ հանդիպմանն ասել է․ «Հայ եկեղեցին կոչ է անում ռևանշիզմի և նոր բախման։ Ապակառուցողական քարոզչության միջոցով ամեն ինչ անում են, որպեսզի խաթարեն խաղաղության գործընթացը»։
Նյու Յորքի Park East սինագոգում ԱՄՆ և աշխարհի հրեական ամենահեղիանակավոր կրոնական հեղինակություններից մեկի՝ ռաբբի Արթուր Շնայերի հետ հանդիպմանը նա ևս «բողոքել է» Հայ առաքելական եկեղեցու գործունեությունից։ Ըստ նրա՝ «հայկական եկեղեցին մինչ օրս մի կողմ չի դրել զենքը»։

Armenian public and political figure Edgar Ghazaryan stated on his Facebook page that the heads of the Armenian Apostolic Church’s Shirak, Tavush, and Aragatsotn dioceses are imprisoned.
He recalled that in May, the head of the Caucasian Muslims’ Board, Allashukjur Pashazade, announced plans to establish the “Erivan and Etchmiadzin ghaziat (diocese)” of the Caucasian Muslims.
“Detained is the third hierarchical leader of the Armenian Church. Currently imprisoned are the leaders of the Shirak, Tavush, and Aragatsotn dioceses, two of whom are also members of the Supreme Spiritual Council.
P.S. On May 22, 2025, Allashukjur Pashazade declared the founding of the Erivan and Etchmiadzin ghaziat of the Caucasian Muslims. The arrests of all Armenian Church diocesan leaders, as well as of the Church’s largest benefactor Samvel Karapetyan, occurred after that decision was made,” he wrote.
On October 13, Pashazade told U.N. Secretary‑General António Guterres: “The Armenian Church is calling for revanchism and a new clash. Through destructive propaganda they are doing everything to disrupt the peace process.” He also complained about the Armenian Apostolic Church’s activities during a meeting at New York’s Park East synagogue with Rabbi Arthur Schneier, saying the “Armenian Church has not yet laid down the sword.”