Հասարակական և քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ բանտում են ՀԱԵ Շիրակի, Տավուշի և Արագածոտնի թեմերի առաջնորդները։
Նա հիշեցրել է, որ մայիսին Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ Ալլաշուքյուր Փաշազադեն «Կովկասի մահմեդականների Էրիվանի և Էջմիածնի ղազիաթ (թեմ)» հիմնելու մասին է հայտնել։
«Կալանավորված է Հայաստանյաց առաքելական Սուրբ եկեղեցու երրորդ թեմակալ առաջնորդը։ Այս պահին բանտում են Շիրակի, Տավուշի և Արագածոտնի թեմերի առաջնորդները, որոնցից երկուսը նաև Բարձրագույն հոգևոր խորհրդի անդամներ են։
Հ.Գ. Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ Ալլաշուքյուր Փաշազադեն 2025 թվականի մայիսի 22-ին հայտարարել է Կովկասի մահմեդականների Էրիվանի և Էջմիածնի ղազիաթ (թեմ) հիմնելու մասին։ Հայ եկեղեցու բոլոր թեմակալ առաջնորդների, ինչպես նաև եկեղեցու ամենամեծ բարերար Սամվել Կարապետյանի ձերբակալությունները տեղի են ունեցել այդ որոշումը կայացնելուց հետո»,-գրել է նա։
Հոկտեմբերի 13–ին Փաշազադեն ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ հանդիպմանն ասել է․ «Հայ եկեղեցին կոչ է անում ռևանշիզմի և նոր բախման։ Ապակառուցողական քարոզչության միջոցով ամեն ինչ անում են, որպեսզի խաթարեն խաղաղության գործընթացը»։
Նյու Յորքի Park East սինագոգում ԱՄՆ և աշխարհի հրեական ամենահեղիանակավոր կրոնական հեղինակություններից մեկի՝ ռաբբի Արթուր Շնայերի հետ հանդիպմանը նա ևս «բողոքել է» Հայ առաքելական եկեղեցու գործունեությունից։ Ըստ նրա՝ «հայկական եկեղեցին մինչ օրս մի կողմ չի դրել զենքը»։

Общественный и политический деятель Эдгар Казарян заявил на своей странице в Facebook, что находятся в заключении руководители Ширакской, Тавушской и Арагацотнской епархий Армянской Апостольской Церкви.
Он напомнил, что в мае глава Управления кавказских мусульман Аллашукюр Пашазаде объявил о намерении основать «Эриванский и Эчмиадзинский газиат (епархию)» кавказских мусульман.
«Задержан третий иерарх Армянской Церкви. На данный момент в тюрьме находятся руководители Ширакской, Тавушской и Арагацотнской епархий, двое из которых также являются членами Высшего духовного совета.
P.S. 22 мая 2025 года Аллашукюр Пашазаде объявил о создании Эриванского и Эчмиадзинского газиата кавказских мусульман. Аресты всех епархиальных лидеров Армянской Церкви, а также самого крупного мецената Самвела Карапетяна произошли после этого решения», — написал он.
13 октября Пашазаде сказал Генеральному секретарю ООН Антониу Гутеррешу: «Армянская Церковь призывает к реваншизму и новому столкновению. С помощью деструктивной пропаганды они делают всё, чтобы разрушить мирный процесс». В встрече в синагоге Park East в Нью‑Йорке с раввином Артуром Шнайером он также «жаловался» на деятельность Армянской Апостольской Церкви, заявляя, что «армянская церковь до сих пор не сложила оружие».