Հովհաննավանքի հոգևոր հովիվ Տեր Արամ քահանա Ասատրյանը հարցաքննվել է։ Այս մասին հայտնել է Քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Նա հարցաքննվել է իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ մասնակցությունից հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելու հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում։
Կոմիտեից չեն մանրամասնել, թե ե՞րբ է քահանան հարցաքննվել, Արագածոտնի թեմի առաջնորդարանում խուզարկություններից առա՞ջ, թե հետո։
Տեր Արամ քահանա Ասատրյանն այս պահին Հովհաննավանքում չէ, այլ Երևանում: Նշենք, որ հոգևոր հովիվը Հանրային ՀԸ եթերում պնդել էր, որ ինքը մասնակցել է ընդդիմության 2021 թվականի գրեթե բոլոր ցույցերին, բայց ոչ իր կամքով:
«Հրահանգը եղել է, որ պետք է մասնակցեմ բոլոր ցույցերին: Եթե չգնայի, խնդիրներ կլինեին, պետք է բացատրեի` ինչու չեմ գնում, ուրեմն քաղաքական հայացքներ ունեմ, եթե չեմ գնում: Այդ պահի թելադրանքը վերևից այդպիսին էր,- ասել էր Տեր Արամ քահանա Ասատրյանը։
Նրա այս հայտարարության հիման վրա «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ն հաղորդում է ներկայացրել Քննչական կոմիտե, ինչի արդյունքում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Քննչական կոմիտեն խուզարկություններ է իրականացրել Արագածոտնի թեմի առաջնորդարանում, ինչպես նաև թեմի տասնյակ հոգևորականների բնակարաններում՝ առգրավելով համակարգիչներ, փաստաթղթեր և այլ իրեր։ Հոգևորականները բերման են ենթարկվել, իսկ թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը կալանավորվել է երկու ամսով։ Նշենք, որ կալանավորված եպիսկոպոսը Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի քրոջ որդին է։

Father Aram Asatryan, pastor of Hovhannavank, has been questioned by investigators, according to Investigative Committee spokesperson Kima Avdalyan, reports Factor.am .
He was interrogated as part of a criminal case launched on charges related to using official or influential authority to prevent or force participation in gatherings, or to provide material incentives to attend or avoid such events.
The Investigative Committee did not specify whether the questioning occurred before or after recent searches at the Aragatsotn Diocese.
Father Aram is currently in Yerevan, not at Hovhannavank. Notably, he previously stated on Armenian Public TV that he had attended nearly all opposition protests in 2021—but not by choice.
“There was an order to attend every rally. If I didn’t go, there would be problems. I’d have to explain myself—why I wasn’t going. That would imply I had political views. That was the directive from above at the time,” said Father Aram.
His statement prompted the Union of Informed Citizens NGO to file a report with the Investigative Committee, which subsequently launched a criminal investigation.
The Investigative Committee has conducted searches at the Aragatsotn Diocese headquarters and at the homes of several clergy, seizing computers, documents, and other items. A number of priests were detained, and Bishop Mkrtich Proshyan, head of the Diocese, has been placed in two-month pretrial detention. He is a nephew of Catholicos of All Armenians Karekin II.