Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստից հետո ճեպազրույցում հայտարարել է, որ օգոստոսի 8-ից հետո Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ շփումները դարձել են պարբերական:
«Ադրբեջանի նախագահի հետ, որտեղ մենք ներկա ենք լինում, հատպապես օգոստոսի 8-ի հաստատված խաղաղությունից հետո, այդ շփումները պարբերական են լինում»,- ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա ասել է, որ գոհ է Կոպենհագենում Ալիևի հետ հանդիպումից և ընդհանուր առմամբ Բաքվի հետ իրենց շփումներից, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փաշինյանը հավելել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է հաստատվել, և դա իրականություն է, որը դժվար է անտեսել։ Նրա խոսքով` խաղաղության ինստիտուցիոնալացման գործընթացն ընթացքի մեջ է։
ՀՀ վարչապետը նաև վստահեցրել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի» հարց իր համար գոյություն չունի։ Նա հիշեցրել է, որ Կոպենհագենում Ալիևի հետ հանդիպմանն այդ հարցը քննարկվել է, և արդյունքը եղավ այն, որ Երևանի և Բաքվի պաշտոնական հաղորդագրություններում ենթակառուցվածքների և հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակման համատեքստում հիշատակվում է «Թրամփի ուղին», ոչ թե որևէ այլ տարբերակ:
«Թեման հանվել է օբյեկտիվ հիմքերի բացակայության պատճառով»,– հայտարարել է Փաշինյանը։
Փաշինյանն ու Ալիևը հոկտեմբերին հանդիպել են արդեն 3 անգամ՝ Կոպենհագենում, Դուշանբեում և Շարմ էլ Շեյխում։ Կոպենհագենում նրանք հանդիպել են հոկտեմբերի 2–ին։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе брифинга после заседания правительства сообщил, что после 8 августа его контакты с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым стали регулярными, передает «Panorama.am».
«После подтвержденного мира 8 августа, в тех форматах, где мы участвуем, контакты с президентом Азербайджана стали регулярными», — заявил он.
По информации «Sputnik Армения», Пашинян отметил, что доволен как встречей с Алиевым в Копенгагене, так и в целом коммуникацией с Баку.
Он подчеркнул, что между Арменией и Азербайджаном установлен мир, и это реальность, которую трудно игнорировать. По словам премьера, процесс институционализации мира продолжается.
Касаясь вопроса «Зангезурского коридора», Пашинян заявил, что эта тема для него не существует. Он напомнил, что на встрече с Алиевым в Копенгагене обсуждался именно этот вопрос, и в результате в официальных сообщениях Еревана и Баку упоминается «Маршрут Трампа», а не другие варианты, в контексте разблокировки инфраструктур и коммуникационных путей.
«Тема снята с повестки дня из-за отсутствия объективных оснований», — отметил премьер-министр.
Пашинян и Алиев в октябре уже встретились трижды — в Копенгагене (2 октября), Душанбе и Шарм-эль-Шейхе.