Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստից հետո ճեպազրույցում հայտարարել է, որ օգոստոսի 8-ից հետո Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ շփումները դարձել են պարբերական:
«Ադրբեջանի նախագահի հետ, որտեղ մենք ներկա ենք լինում, հատպապես օգոստոսի 8-ի հաստատված խաղաղությունից հետո, այդ շփումները պարբերական են լինում»,- ասել է Փաշինյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա ասել է, որ գոհ է Կոպենհագենում Ալիևի հետ հանդիպումից և ընդհանուր առմամբ Բաքվի հետ իրենց շփումներից, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փաշինյանը հավելել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն է հաստատվել, և դա իրականություն է, որը դժվար է անտեսել։ Նրա խոսքով` խաղաղության ինստիտուցիոնալացման գործընթացն ընթացքի մեջ է։
ՀՀ վարչապետը նաև վստահեցրել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի» հարց իր համար գոյություն չունի։ Նա հիշեցրել է, որ Կոպենհագենում Ալիևի հետ հանդիպմանն այդ հարցը քննարկվել է, և արդյունքը եղավ այն, որ Երևանի և Բաքվի պաշտոնական հաղորդագրություններում ենթակառուցվածքների և հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակման համատեքստում հիշատակվում է «Թրամփի ուղին», ոչ թե որևէ այլ տարբերակ:
«Թեման հանվել է օբյեկտիվ հիմքերի բացակայության պատճառով»,– հայտարարել է Փաշինյանը։
Փաշինյանն ու Ալիևը հոկտեմբերին հանդիպել են արդեն 3 անգամ՝ Կոպենհագենում, Դուշանբեում և Շարմ էլ Շեյխում։ Կոպենհագենում նրանք հանդիպել են հոկտեմբերի 2–ին։

Prime Minister Nikol Pashinyan stated during a press briefing following a Cabinet meeting that since August 8, his contacts with Azerbaijani President Ilham Aliyev have become regular. He noted that this trend reflects progress toward institutionalizing peace between Armenia and Azerbaijan.
“Wherever we participate, especially since the confirmed peace on August 8, our interactions with the President of Azerbaijan have been regular,” Pashinyan said, as reported by Panorama.am .
He added that he was satisfied with his meeting with Aliyev in Copenhagen and, in general, with Armenia’s current communication with Baku, according to Sputnik Armenia.
Pashinyan emphasized that peace between the two countries is now a reality, and this fact is “hard to ignore.” The process of formalizing that peace through institutions is ongoing, he said.
Addressing the issue of the so-called “Zangezur Corridor,” Pashinyan declared that for him, the topic “does not exist.” He recalled that during the Copenhagen meeting with Aliyev, the matter was discussed and resolved with a mutual understanding that Trump Route would be referenced in both Armenian and Azerbaijani official statements, in the context of unblocking infrastructure and communication routes.
“The topic was removed due to lack of objective grounds,” the Prime Minister said.
Pashinyan and Aliyev have already met three times in October — in Copenhagen on October 2, in Dushanbe, and in Sharm El Sheikh.