«Սիսական» ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանը (Աշոտ Երկաթը) դատապարտվել է 2 տարվա ազատազրկման։ Նա մեղադրվում է ապօրինի կերպով հրազեն, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր ձեռք բերելու, փոխադրելու ու պահելու համար։
Վերաքննիչ քրեական դատարանը մասնակի բավարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազության բողոքը և փոփոխել Սյունիքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 2024 թ. դեկտեմբերի 26-ի դատավճիռը՝ վերացնելով Աշոտ Մինասյանի նկատմամբ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու մասին դատական ակտը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Աշոտ Մինասյանի նկատմամբ ազատազրկման ձևով նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառելը վերացնել և վերջինիս թողնել կրելու 1 տարի 10 ամիս 3 օր ժամկետով ազատազրկման ձևով պատիժը։ Մինասյանի պատժի սկիզբը հաշվել վերջինիս փաստացի արգելանքի վերցնելու պահից»,– ասված է դատարանի որոշման մեջ։
Այս որոշման դեմ վճռաբեկ բողոք կարող է բերվել այն ստանալու օրվանից մեկամսյա ժամկետում:
Աշոտ Մինասյանը կալանավորվել էր 2021 թ. դեկտեմբերի 1-ին։ Մինասյանը մեղադրվում է միայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը)։ ՀՀ վարչապետի սպանության և իշխանության յուրացման նախապատրաստման դրվագներով իրականացվող քրեական հետապնդումը դադարեցվել է։
2022 թ. հունվարի 26-ին, Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Բորիս Բախշիյանի որոշմամբ Աշոտ Մինասյանի խափանման միջոց կալանքը փոխվել էր։ Խափանման միջոց սահմանվեց գրավը և ստորագրությունը չհեռանալու մասին։

16 Октябрь 2025 - 13:36 AMT
Командир отряда «Сисакан» Ашот Минасян (Ашот Еркат) приговорен к двум годам лишения свободы за незаконное приобретение, транспортировку и хранение огнестрельного оружия, боеприпасов и взрывчатых веществ.
Уголовный апелляционный суд частично удовлетворил жалобу Генеральной прокуратуры Армении и изменил приговор суда первой инстанции Сюникской области от 26 декабря 2024 года, сообщает Sputnik Армения.
«Отменить решение о неприменении условного наказания в виде лишения свободы. Назначить Ашоту Минасяну наказание в виде 1 года, 10 месяцев и 3 дней лишения свободы. Срок считать с момента его фактического задержания», — говорится в постановлении суда.
На это решение может быть подана кассационная жалоба в течение одного месяца со дня получения.
Минасян был арестован 1 декабря 2021 года. Он обвиняется только по статье 235, часть 1 УК Армении — незаконное приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов или взрывчатки. Обвинения по эпизодам подготовки убийства премьер-министра и захвата власти были прекращены.
26 января 2022 года суд первой инстанции Сюникской области под председательством судьи Бориса Бахшияна изменил меру пресечения Минасяну: залог и подписка о невыезде.