Բագրատ սրբազանի գործով ընթացող դատական նիստում որոշում է կայացվել անցնել դռնփակ ձևաչափի՝ պաշտպանական կողմի անհետաձգելի միջնորդության հիմքով։
Դատական նիստի ընթացքում ԱԺ պատգամավոր Արթուր Սարգսյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը, դիմելով դատավորին, ասել է. «Պատվարժան դատարան, թեև ես լսեցի, որ մեղադրյալներից պարոն Գալստյանը ներկա չէ, բայց ես անհետաձգելի բնույթի միջնորդություն ունեմ։ Այն վերաբերում է իմ պաշտպանյալի խափանման միջոցի հարցին», հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա շեշտել է, որ միջնորդությունը չի կարող ներկայացվել դռնբաց պայմաններում, ուստի առաջարկել է նիստը շարունակել դռնփակ կարգով՝ հավելելով, որ որևէ առարկություն չլինելու դեպքում անհրաժեշտ է անցնել համապատասխան ընթացակարգին։
Վարդևանյանը տեղեկացրել է, որ փորձ է արել կապ հաստատել դատական կազմի հետ, սակայն դա չի հաջողվել։ Փաստաբաններ Ռուբեն Մելիքյանն ու Հովհաննես Խուդոյանն իրենց հերթին հայտնել են, որ առարկություն չունեն։
Մեղադրող կողմը նշել է, որ ըստ Քրեական դատավարության օրենսգրքի՝ եթե մեղադրյալներից որևէ մեկը նիստին ներկա չէ, այն ենթակա է հետաձգման։
Ի պատասխան՝ Վարդևանյանը պարզաբանել է. «Ես պատահական չեմ նշում, երբ ասում եմ՝ անհետաձգելի բնույթի միջնորդություն ունեմ, այնպիսի հանգամանքով պայմանավորված, որ հայտնի չի եղել ոչ դատավորին, ոչ հանրային մեղադրողներին, ոչ էլ նույնիսկ իմ գործընկերներին։ Պաշտպանյալիս հայտնի է դարձել նիստի ընթացքում։ Եթե ես այդպես եմ ասում, ուրեմն մեղմ ասած, կարևոր հանգամանք ունեմ ներկայացնելու»։
Նշվածի հիմքով դատավորը հայտարարել է ընդմիջում՝ հրահանգելով դատական դահլիճում ներկա գտնվողներին, այդ թվում՝ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին, լքել դահլիճը։ Նա նաև հանձնարարել է կարգադրիչներին ապահովել դռնփակ նիստի անցկացման պայմանները։

Слушание по делу архиепископа Баграта Галстаняна продолжилось в закрытом режиме после того, как адвокат Арaм Вардеванян подал неотложное ходатайство, которое, по его словам, не могло быть рассмотрено публично. Об этом сообщает Panorama.am .
Вардеванян отметил: «Хотя обвиняемый отсутствует, у меня есть срочное ходатайство по вопросу меры пресечения в отношении моего подзащитного». Он подчеркнул, что речь идет об обстоятельстве, которое стало известно лишь во время заседания, и ранее не было известно ни суду, ни обвинению, ни его коллегам.
По словам адвоката, суть ходатайства настолько важна, что требовала немедленного рассмотрения в закрытом режиме. Адвокаты Рубен Меликян и Ованнес Худоян возражений не представили.
Прокуратура указала, что в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом, при отсутствии одного из обвиняемых заседание подлежит отложению. В ответ Вардеванян заявил, что ходатайство обусловлено чрезвычайной ситуацией и подлежит рассмотрению незамедлительно.
Судья объявил перерыв и распорядился освободить зал суда, включая представителей СМИ, а также поручил судебным приставам обеспечить проведение заседания в закрытом режиме.
25 июня правоохранительные органы провели обыски по адресам сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет заявил, что участники и лидеры движения якобы планировали террористические акты и действия, направленные на захват власти. Позже стало известно, что лидер движения, архиепископ Баграт, был арестован, как и еще 14 человек.