Հոկտեմբերի 16-ին Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը Գարեգին Երկրորդը հանդիպում է ունեցել Արագածոտնի թեմի հոգևորականների հետ՝ իր օրհնությունն ու քաջալերանքը բերել քահանա հայրերին, ովքեր հոկտեմբերի 15-ին բերման էին ենթարկվել իրավապահ մարմինների կողմից, հայտնում է Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգը։
Հոկտեմբերի 15–ին վաղ առավոտից Քննչական կոմիտեն ԱԱԾ-ի ուղեկցությամբ խուզարկություններ է իրականացրել Արագածոտնի թեմի առաջնորդարանում և մի շարք հոգևորականների տներում, որից հետո թեմի տասնյակ հոգևորականներ, այդ թվում թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը, թեմի աշխարհիկ աշխատակիցներ, տարվել էին Քննչական կոմիտե։
Դատարանի որոշումներով,Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը կալանավորվել է երկու ամսով, իսկ Մուղնիի Սուրբ Գևորգ եկեղեցու հոգևոր հովիվ, Արագածոտնի թեմի դիվանապետ Տեր Գարեգին Արսենյանը՝ մեկ ամսով։ Մյուսներն ունենվկայի կարգավիճակ։
Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ թեմի առաջնորդի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածներով՝ ընտրական իրավունքի իրացմանը խոչընդոտելու նպատակով պաշտոնեական դիրքի օգտագործում, ինչպես նաև՝ իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունների կիրառմամբ հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելու մեղադրանքներով։

16 Октябрь 2025 - 14:31 AMT
Как сообщает Информационная служба Первопрестольного Святого Эчмиадзина, Гарегин II встретился с духовенством Арагацотнской епархии и выразил свою поддержку и благословение священникам, которые были задержаны правоохранительными органами 15 октября.
Утром 15 октября Следственный комитет совместно с Службой национальной безопасности провели обыски в здании епархии и в домах священнослужителей. В результате десятки священников, включая главу епархии епископа Мкртича Прошяна, а также светские сотрудники были доставлены в Следственный комитет.
Согласно решениям суда:
• Епископ Мкртич Прошян заключен под двухмесячный арест.
• Отец Гарегин Арсенян, канцлер епархии и настоятель церкви Святого Геворга в Мугни, арестован на один месяц.
• Остальные получили статус свидетелей.
Следственный комитет сообщил, что в отношении епископа Прошяна возбуждено уголовное преследование по двум статьям УК РА — за злоупотребление должностными полномочиями с целью воспрепятствования осуществлению избирательного права, а также за принуждение к участию в собраниях с использованием власти или служебного положения.